Njega kože

Tretinoin je izrazito moćan anti-age sastojak, ali nije za svakoga: Evo kako ga pravilno koristiti

Samo za napredne skin care junkies

FOTO: Unsplash

Tretinoin također poznat kao retin A ili retrieve pripada obitelji retinoida – koji se smatraju najvažnijim i najmoćnijim sastojcima u znanosti o njezi kože. Tretinoin može smanjiti proizvodnju masnoće, povećati stopu izmjene stanica kože i stimulirati kolagen, elastin kože, a zaslužan je i za stvaranje novih krvnih žila.

Mnogi ga smatraju holy grail beauty proizvodom, jer tretinoin također može smanjiti količinu stanica oštećenih suncem, stoga je dobar anti-age sastojak. S tretinoinom se ne preporučuje započeti prije 25. godine. S druge strane, nikad nije kasno početi njegovati svoju kožu. U nastavku donosimo vodič za korištenje ovog moćnog sastojka.

Što je tretinoin?

Tretinoin pripada obitelji retinoida — najviše korišteni i najviše proučavani spojevi za ublažavanje znakova starenja koji mogu smanjiti izgled finih linija i bora.

Retinoidi se mogu koristiti za više od 150 kožnih stanja uključujući:

    • Liječenje i prevencija akni, mitesera, bijelih prištića
    • Za ublažavanje izgleda tankih linija i bora, te oštećenja od sunca
    • Kao korektor za liječenje melazme i hiperpigmentacije
    • Kao površinski kemijski piling
    • Regulacija proširenih pora
    • Smanjenje prekomjerne proizvodnje ulja
tretinoin krema koristenje
Unsplash

Tretinoin za akne

Tretinoin može biti kratkoročno rješenje i dugoročna opcija za tretiranje aktivnih akni. Iako je često učinkovit, nije za svakoga. Tretinoin se, također, može koristiti za smanjenje pojave ožiljaka od akni. Budući da ubrzava izmjenu stanica na vašoj koži, može potaknuti rast novih stanica.

Tretinoin za proširene pore

Studije su otkrile da tretinoin i retinol mogu smanjiti pojavu proširenih pora. Ovaj oblik topikalnog vitamina A može smanjiti proizvodnju masnoće pora, a dodatno proizvodnja kolagena, elastina i hijaluronske kiseline pruža podršku za proširene pore.

Smanjenje pora najbolje se postiže kombiniranjem retinola/retinoida, AHA ili BHA spojeva, te u većini slučajeva laserskim obnavljanjem površine kože ili kemijski pilinzima.

Tretinoin za bore

Također, ako se pravilno koristi, tretinoin krema može biti učinkovita u ublažavanju izgleda bora, no ne može zamijeniti kozmetičke tretmane. Jednostavni tretmani uključujući kliničke kemijske pilinge, frakcijske lasere, microneedling i baby botox daju daleko bolje i predvidljivije rezultate od bilo koje “kreme protiv bora”.

Koji proizvodi za kožu su kompatibilni s tretinoinom?

      • Hijaluronska kiselina
      • Niacinamid

Koji proizvodi za kožu nisu kompatibilni s tretinoinom?

Za napredne skin care junkies, tretinoin se može kombinirati s kiselinama. Potonji djeluje kao početni agens za poboljšanje prodiranja retinoida. Idealno bi bilo da se askorbinska kiselina koristi ujutro, a retinoidi poslijepodne. *Vodite se savjetima stručnjaka za njegu kože.

Koliko brzo se vidi učinak od tretinoin kreme?

Kad koristite tretinoin kremu, već nakon 2 do 3 tjedna ćete primijetiti da tretinoin počinje djelovati, ali može proći 6 tjedana ili više da osjetite puni učinak. Ovo je u kontekstu akni, ipak nemojte očekivati ​​da će vam tretinoin doslovno izbrisati bore. Retinol i retinoide najbolje je koristiti u kontekstu prevencije. “Krema za uklanjanje bora” je zapravo netočan navod, jer ne možemo spriječiti starenje, već možemo unijeti sastojke za njegu zrele kože kako bi ju održali zdravom.

Što je jače tretinoin ili retinol?

Tretinoin je jači od retinola. Potonji zahtijeva pretvorbu u retinoičnu kiselinu prije nego što može ispoljiti svoju molekularnu snagu. No, tretinoin ima mnogo veću učestalost iritacije kože ili ‘retinoidnog dermatitisa’. Gotovo svatko će osjetiti iritaciju tretinoinom; zapravo ovisi o koncentraciji, učestalosti korištenja kao i urođenoj osjetljivosti kože. Tek nakon što svladate retinol, možete oprezno dodati tretinoin u svoju njegu kože.

Uz tretinoin obavezno koristite SPF faktor

Kada koristite bilo kakvu vrstu retinoida – ne smijete izlagati suncu. Derivati vitamina A i sunce ne reagiraju dobro zajedno, jer koža postaje osjetljivija na izlaganje UV zračenju. Tijekom korištenja tretinoina je nužno nanositi SPF.

tretinoin krema spf
Unsplash

Trebate li koristiti tretinoin svaku večer?

Pitanje bi trebalo biti, možete li tolerirati tretinoin svaku večer? Ako možete podnijeti noćnu primjenu tretinoina, koristite ga svaku večer. Većina uvodi tretinoin kremu kao dio svoje rutine njege kože, koja također uključuje ​​druge aktivne sastojke kao što su askorbinska kiselina, te AHA, BHA, kombinacija kiselina i antioksidansa. Ovi topikalni sastojci mogu smanjiti prag tolerancije vaše kože za iritaciju. Imamo vodič za primjenu da biste saznali kako uključiti tretinoin u svoju rutinu njege kože.

Vodič za primjenu tretinoin kreme

Započnite s korištenjem tretinoin kreme svake druge večeri, nanoseći malu količinu tretinoina veličine zrna graška na čelo, obraze, bradu i druga područja na kojima primijetite bore. Izbjegavajte nanošenje tretinoina izravno na usne, bočne strane nosa i područja blizu usana jer ti dijelovi lica mogu potencijalno postati nadraženi. Tretinoin je najbolje kombinirati s drugim lokalnim kremama koje sadrže antioksidanse, niacinamid i sastojke za ciljanu njegu kože.

Ako imate normalnu kožu, možete pomiješati hidratantnu kremu s tretinoinom, imajući na umu da ga može malo razrijediti. Druga metoda naziva se sendvič tehnika. Nanesite osnovni sloj vaše omiljene hidratantne kreme, zatim nanesite tretinoin. Istraživanja su pokazala da temeljni sloj ne razrjeđuje niti smanjuje učinkovitost retinoida, dapače pomaže kod tolerancije kože. Za kremu, potražite sastojke kao što su glicerin, hijaluronska kiselina ili skvalen kao ključni hidratantni sastojak. Posljednji korak u ovoj sendvič tehnici je još jedan sloj hidratantne kreme. Dakle, ide nešto poput – hidratantna krema, tretinoin (ili drugi retinoid), pa opet hidratantna krema.

Ovisno o vašoj dobi, dermatolozi mogu koristiti različite biostimulacijske spojeve kao što su mliječna kiselina, hijaluronska kiselina, polikaprolakton i polinukleotidi. Ponekad je za vidljivije rezultate bolje posegnuti za neinvazivnim dermatološkim tretmanom.

Može li se koristiti tretinoin za osjetljivu kožu?

Da, međutim puno je lakše ubaciti retinol u svoju rutinu njege kože nego jaču verziju vitamina A, odnosno tretinoin. Nakon što ste savladali retinol, možete oprezno uvesti tretinoin u svoju rutinu njege kože ako ga podnosite. Oni s osjetljivom kožom, uključujući stanja kože poput s rosacee, mogu započeti na sljedeći način:

      • Nanesite četvrtinu tretinoina veličine graška i hidratantnu kremu
      • Testirajte sastojak na prednjem dijelu uha. Ako nema reakcije, nastavite s nanošenjem jednom tjedno na ciljna područja
      • Ako imate reaktivnu kožu, smanjite upotrebu
      • Savjetujte se sa svojim dermatologom

Ako imate osjetljivu kožu, idealno bi bilo tretirati ju tehnologijom koja se temelji na laseru i svjetlu, a treba izbjegavati topikalne primjene uključujući kemijske pilinge.