Newsweek je upravo objavio povijesnu naslovnicu o menstruaciji, a ovo su još neki dokazi da se svijet napokon mijenja

Ugledni tjednik priključio se borbi protiv stigme koja postoji oko menstruacije

FOTO: Screenshot/Newsweek

Newsweek, jedan od najuglednijih političkih tjednika, upravo je objavio važnu i hrabru naslovnicu na kojoj se nalazi tampon i velikim slovima piše: “Bit će krvi. Pomirite se s tim”. Poruka je jasna, vrijeme je da se makne stigma s najobičnije tjelesne funkcije koju ima polovica svjetske populacije.

Stigma i sramota koje okružuju menstruaciju traju oduvijek, žene šapću o svom mjesečnom krvarenju, kad su u javnosti odlaze na WC s gurnutim uloškom u rukav majice kako ga netko ne bi vidio.

Osjećaj srama

Newsweek se stoga u svom opsežnom članku bavi ekonomijom menstruacije koja još uvijek u mnogim zemljama uloške i tampone smatra luksuznim predmetima, okolišem koji pati jer se ova grana higijenskih proizvoda još uvijek ne razvija dovoljno brzo i osjećajem srama s kojim djevojčice diljem svijeta počnu živjeti onog trenutka kad na svojim gaćicama prvi put ugledaju krv.

Screen Shot 2016-04-20 at 8.59.45 AM
Naslovnica Newsweeka o kojoj svi pričaju Screen Shot/Newsweek

Sve više žena i pokoji muškarac se uključuju u borbu

No, u posljednje vrijeme ipak se osjećaju promjene. Sve više žena, pa i pokoji muškarac, uključili su se u val promjena u percepciji menstruacije. Među njima je i Kiran Gandhi, mlada žena o kojoj je Telegram pisao kada je prošle godine pretrčala londonski maraton za trajanja menstruacije bez tampona i uloška. Gandhi je tada pustila da joj krvi curi po nogama, u želji da skrene pozornost cijelog svijeta na diskriminaciju koju žene svakodnevno doživljavaju.

“Prošlo je godinu dana od mog pothvata i u ovih godinu dana otkako sam pretrčala londonski maraton u vrijeme menstruacije bez tampona i uloška susrela sam se sa stotinama organizacija koje se bore za isto, učila od današnjih vodećih stručnjaka o ravnopravnosti spolova i govorila pred masama ljudi koji dijele moju viziju da menstruacija nije problem ni sramota, već je normalan dio naših života”, piše Gandhi u svom Facebook postu te nastavlja:

Luksuzni proizvodi

maraton
Gandhi na maratonu kirangandhi.com

“Danas je Newsweek napravio epski izbor i objavio sjajan članak na tu temu, pozivajući da se napokon skine stigma. U članku se ukazuje na činjenicu da se tamponi i ulošci tretiraju kako luksuz, da smo zbog nedostatka inovacija na tom polju zaglavili s proizvodima koji štete okolišu te da i dalje, mi žene, ne možemo slobodno govoriti o svojim tijelima i menstruaciji, što nas vraća u prošlost, umjesto da smo okrenute budućnosti. Na ovaj problem ukazao je Newsweek koji poručuje da je stvarno došlo vrijeme da svi zajedno to promijenimo”.

It has been a year since I ran the London Marathon bleeding freely on my period. In that year, I have met with hundreds…

Gepostet von Kiran Gandhi am Mittwoch, 20. April 2016

Osim Gandhi u posljednjih godinu dana sve se više žena zalaže da menstruacija prestane biti tabu tema, a mnoge od priča prenosio je i Telegram. Indijka Anushka Dasgupta prije nekoliko mjeseci na Facebooku je objavila odvažnu priču o tome koliko je negativnih komentara i čudnih pogleda stranaca dobila nakon što joj je na hlače procurila krv.

Nasilje je ok, mensutralna krv nije

Louelle Denor je, kao što smo pisali prije pola godine, s druge strane na Instagramu objavila sliku svoje menstrualne krvi. I dogodilo se točno ono što je očekivala – dobila je niz odvratnih, neugodnih i primitivnih komentara te se još jednom potvrdilo da su fotografija i snimke nasilja okej, ali mensturalna krv nije.

S Instagram profila umjetnice Rupi Kaur čak su maknute dvije fotografije pod naslovom Menstruacija.

KAUR je OBJAVILA FOTOGRAFIJU S KRVAVOM MRLJOM NA HLAČAMA, PA SU JOJ FOTKU MAKNULI S PROFILA
KAUR je OBJAVILA FOTOGRAFIJU S KRVAVOM MRLJOM NA HLAČAMA, UBRZO SU JOJ JE UKLONILI S PROFILA Rupi Kaur/Tumblr

“Neću se ispričati što ne hranim ego i ponos ovom društvu ženomrzaca, kojemu je sasvim prihvatljivo gledati moje tijelo u donjem rublju, ali ne i s malom mrljom”, napisala je Kaur na svom Tumblr profilu o besmislenoj zabrani.

U životu potrošimo oko 25.000 kuna na menstruaciju

twitter
Kampanja #JustATampon Twitter

U Nepalu su djevojke koje menstruriraju protjerane u mračne šupe, a to je samo jedna od niza užasavajućih stvari koje žene i curice diljem svijeta proživljavaju samo zato jer imaju menstruaciju. Telegram je svojedobno izračunao koliko žene u životu potroše na menstraciju: ako koriste tampone potroše 24.674 kuna, a u slučaju uložaka ta se cifra popne na 29.180 kuna.

A da se svijest o menstruaciji polako mijenja pokazali su u ljeto prošle godine grupa žena i muškaraca diljem svijeta koji su se udružili i fotografirali s tamponima te hashtagom za kampanju #JustATampon. Njihov cilj je bio upozoriti na spolnu nejednakost diljem svijeta.

Izrugivanje i proglašavanje nestabilnima

Usprkos svemu, menstruaciju i dalje neki koriste kao oružje kako bi se izrugivali ženama i proglašavali ih nestabilnima. Dokaz je i predsjednički kandidat Donald Trump koji je smatrao da je dobra ideja pričati o menstruaciji novinarke Megyn Kelly.

“Moglo se vidjeti da joj krv curi iz očiju. Da joj krvi curi također iz… ah, znate već odakle, izjavio je”, izjavio je Trump. Sve je to razlog zašto sve više žena progovara i postaju aktivne po pitanju menstruacije.

Kada djevojke po prvi puta dobiju mjesečnicu, one kreću na višedesetljetni put tišine i strepnje, napisala je u svom tekstu u Newsweeku Abigail Jones, dodajući da je feministička ikona Gloria Steinem dala odličan prikaz kako bi to izgledalo kada bi muškarci imali menstruaciju, naglašavajući da bi se ona tada smatrala prednošću.

Kada bi muškarci imali menstruaciju

krv1
Instagram

“Vojska ili političari imali bi argument da jedino muškarci mogu služiti vojsku jer da bi mogao uzeti krv moraš dati krv. Vjerski bi vođe tvrdili da menstruacija znači čišćenje te da žene, budući da je nemaju, nisu čiste”, govorila je Steinem, poručivši da gotovo svaka pojava može biti dobra ili loša ovisno o interpretaciji. Zaključila je da možda problem nije u menstruaciji, nego samo u njezinoj interpretaciji.