Znanstvenici otkrili da depresija mijenja DNK, to ih je dosta šokiralo

Iz istraživanja je vidljivo da depresija uzrokuje smanjenje životnog vijeka

3d render of a DNA spirals
FOTO: Rico Gallegos/flickr

Znanstvenici iz Wellcome Trust centra za ljudsku genetiku otkrili su kako depresija ne mijenja samo naše mentalno stanje, nego ona ujedno utječe na naš DNK. Kada su došli do ove spoznaje, znanstvenici su isprva bili skeptični. Priznali su kako je bilo potrebno puno provjeravanja novog otkrića kako se ne bi radilo o slučajnosti.

Prema opisu iz novina ‘Current Biology‘ znanstvenici su proveli istraživanje na 11 tisuća ljudi. Neki od njih su ranije imali potvrđenu depresiju, ali je bilo potrebno uključiti zdrave ispitanike kako bi se napravila dobra usporedba. Originalna namjera istraživanja bila je pronalazak gena koji je odgovoran za uzrokovanje depresije, a umjesto toga otkriveno je kako je depresija povezana sa mitohondrijskom DNK.

Testiranje molekularnih promjena u mitohondrijima

Mitohondriji su stanice koje služe kao izvor stanične energije, i potiču njen rad. Povećanje mitohondrijske DNK kod ljudi koji boluju od depresije implicira zanimljive činjenice. Mitohondrij pokušava stvoriti energiju za stanice jednako efektno kao kada je pod stresom, i zbog toga tijelo mora stvoriti više mitohondrija kako bi zadovoljilo potrebu za energijom.

Kako bi napravili korak dalje sa svojim istraživanjem, znanstvenici su odlučili testirati molekularne promjene kod miševa koji su četiri tjedna bili izloženi stresu. Otkrili su kako je kod miševa došlo do povećanja mitohondrijske DNK, ali su se njihovi telomeri skratili. Telomeri su završeci na krajevima DNK niti koji štite naše kromosome od oštećenja. Svaki puta kada stanica napravi vlastitu kopiju, dužina telomera se skrati do mjere kada više ne mogu obavljati diobu.

Potencijal za liječenje depresije

Propadanje telomere kod miševa izloženih stresu pokazuje kako stres može skratiti životni vijek. Znanstvenici su otkrili kako promjena u dužini telomera i mitohondrijske DNK može biti povratna. Nakon što miševe više nisu izlagali stresu, njihov DNK se oporavio.

Postoji čitav niz razloga zbog čega doživljavamo stres poput manjka hrane ili zlostavljanja. Stres smanjuje učinkovitost mitohondrija, a rezultat toga je stvaranje više njih kako bi tijelo zaštitilo metabolizam.

Istraživanje sadrži veliki potencijal u liječenju depresije. Zbog toga što molekularne promjene DNK mogu biti dvosmjerne, postoji mogućnost da se pokrene efikasan tretman na molekularnoj razini koji bi pomogao u restauriranju dužine telomera i smanjenju broja mitohondrija.