Američki kongres nakon 40 godina ukida zabranu izvoza američke sirove nafte

Dozvola izvoza mogla bi ublažiti efekte podizanja kamatnih stopa na naftnu industriju

FOTO: TebNad - Fotolia/AFP

Lideri američkog kongresa dogovorili su fiskalni plan kojim se, među ostalim mjerama, nakon 40 godina ukida zabrana izvoza sirove nafte iz Amerike. Predsjednik Zastupničkog doma, Republikanac Paul Ryan obavijestio je kolege o tome na zatvorenom sastanaku u utorak navečer.

Zastupnički dom o zakonu kojim se vladi odobrava 1,1 bilijun dolara troškova do rujna 2016. glasat će u četvrtak, piše Bloomberg. Ukidanje zabrane izvoza nafte prati i produljenje poreznih olakšica za obnovljive izvore energije. Ukidanje zabrane izvoza već dugo traže američki proizvođači nafte.

Energetska samodovoljnost Amerike

Administracija predsjednika Baracka Obame strateškim je zaokretom u energetskoj politici izazvala eksploziju proizvodnje nafte, posebno nafte iz škriljevca u Americi, kojom je dramatično smanjena tamošnja ovisnost o uvozu nafte i ukinut diktat članica OPEC-a.

Deseci američkih kompanija skupo su se zaduživali kako bi ušli u posao a smanjenje američkog uvoza srušilo je cijenu nafte na svjetskom tržištu i prisililo OPEC na obranu tržišnog udjela. Saudijska Arabija prisilila je kartel da odustane od tradicinalne uloge regulatora cijene, ne smanji proizvodnju već istom ili većom proizvodnjom brani tržišni udjel, što je iscrpilo proračune članica jer je cijena sirove nafte počela još brže padati.

Na tržištu je višak nafte

Kina kao najveći uvoznik ne osigurava dovoljnu potražnju zbog svog usporavanja gospodarskog rasta, gospodarski oporavak razvijenih zemalja kaska, globalno zatopljenje smanjilo je potražnju za naftom zimi. Danas je cijena nafte ispod 40 dolara i očekuje se daljnji pad jer iduće godine nakon ukidanja sankcija na tržište stiže iranska nafta.

Američki proizvođači, predvođeni kompanijama Continental Resources Inc., Pioneer Natural Resource i ConocoPhillips lobiraju za ukidanje zabrane izvoza, suočeni s golemim troškovima kredita i proizvodnje i gubicima zbog niske cijene sirove nafte. Amerika ne zabranjuje izvoz prerađevina poput plina i dizela.

Konsolidacija na naftnom tržištu

To nije dovoljno za održavanje industrije na istoj razini, pa proizvođači masovno režu troškove radne snage, istraživanja i ubrzava se konsolidacija u kojoj nekoliko financijski najmoćnijih naftnih kompanija guta konkurente, često za cijene ispod realne tržišne vrijednosti kompanija. Ukidanje zabrane izvoza nafte trebalo bi amortizirati učinak Fedove odluke o podizanju kamatnih stopa koja se očekuje danas.

“Imamo najbolju tehnologiju, najbolju sirovu naftu i s vremenom s tržišta možemo izgurati i rusku i saudijsku i iransku naftu”, rekao je teksaški zastupnik Republikanac Joe Barton, “Sjedinjene Države diktirat će energetsku politiku svijeta, ovo je velika pobjeda”. Ne slažu se svi. Demokratski senator Oregona Jeff Merkley tvrdi da je odluka o ukidanju zabrane velika greška i “pogodovanje krupnom naftnom kapitalu na račun američkih radnika i planete”.

SAD proizvodi 8,76 milijuna barela sirove nafte dnevno, Saudijska Arabija 10,4 milijuna barela dnevno, Rusija 10,2 milijuna barela dnevno.