Apple tvrdi da će do 2025. godine u baterijama svih svojih uređaja koristiti reciklirani kobalt

Uskoro će i drugi elementi, poput magneta, biti dobiveni reciklažom

The new iPhone 14 Pros and 14 Pro Max are on display at an Apple event at Apple Park in Cupertino, California, on September 7, 2022. - Apple unveiled several new products including a new iPhone 14, iPhone 14 Plus, 14 Pro and iPhone 14 Pro Max. They also released three Apple watches and new AirPods Pros during the event. (Photo by Brittany Hosea-Small / AFP)
FOTO: AFP

Apple je objavio da će sve njihove nove baterije, do 2025. godine, koristiti sto posto reciklirani kobalt. Dodatno, tehnološki div otkriva da će do navedene godine magneti u Appleovim uređajima koristiti u potpunosti reciklirane rijetke elemente, dok će njihove vlastite tiskane ploče koristiti lemljenje i pozlaćenje od recikliranog kositra. Sve ovo pokazuje Appleovu odlučnost da smanji svoj utjecaj na okoliš i promiče održivost u svom proizvodnom lancu, piše TechCrunch.

U 2022. godini tvrtka kaže da je značajno proširila svoju upotrebu ključnih recikliranih metala i sada proizvodi više od dvije trećine ukupnog aluminija i više od 95 posto volframa iz sto posto recikliranog materijala. Ovaj brzi napredak približava kompaniju cilju da jednoga dana sve proizvodi iz recikliranih i obnovljivih materijala i unapređuje cilj tvrtke do 2030. godine da svaki proizvod učini ugljik neutralnim.

Značajno proširili korištenje recikliranih materijala

Apple pojačava napore u pogledu održivosti i prije dvije godine udvostručili su financijska sredstva za uklanjanje ugljika iz atmosfere u borbi protiv klimatskih promjena, piše Mint. Baterije monopoliziraju najveću količinu kobalta koji tvrtka koristi. Apple je značajno proširio upotrebu recikliranog kobalta tijekom posljednje tri godine. Ovaj potez slijedi slične inicijative za ključne materijale, volfram, aluminij i rijetke metale i dio je Appleovog dugogodišnjeg nastojanja da postigne ugljičnu neutralnost do 2030. godine

Veliki dio priče je recikliranje kobalta iz starih uređaja. Prije pet godina tvrtka je implementirala svoju robotsku ruku Daisy koja skida i odvaja materijale s iPhonea. Apple procjenjuje da su od 2019.godine izvukli više od 11.000 kilograma kobalta i potom ih vratili na sekundarno tržište. Daisy također pomaže u obnavljanju rijetkih elemenata koji se uglavnom gube kroz tradicionalne procese recikliranja elektronike.

Kritike zbog rudarenja kobalta u Kongu

Tehnološke tvrtke bile su na meti kritika zbog navodnog sudioništva u tragičnim smrtima djece koja su bila prisiljena iskopavati kobalt u Kongu, a potražnja za tom ključnom komponentom u elektronici potaknula je iskorištavanje rada djece u Kongu, podsjeća Mint.

Većina kobalta proizvodi se kao nusprodukt rudarenja bakra ili nikla, a rudari u Kongu oslanjaju se na eksploataciju nalazišta blizu površine koja su bogata kobaltom. To je dovelo do zabrinutosti oko korištenja dječjeg rada i drugih neetičnih praksi u lancu opskrbe kobaltom. Da bi riješio problem, Apple je povećao količinu recikliranog kobalta u svojim proizvodima. Apple kaže da je 2022. godine četvrtina njihovog korištenog kobalta dolazila je iz recikliranog materijala što je 13 posto povećanja u odnosu na prethodnu godinu.