Hrvatskoj, sudeći prema novoj studiji, dosta dobro ide u ICT-u, među zemljama smo koje su najviše napredovale

Međunarodna telekomunikacijska zajednica provela je istraživanje o informatičkom društvu

Litij-ionske baterije nalaze se u smartphoneu, laptopu i još sto gadgeta
FOTO: Pexels

Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM), danas se pohvalila rezultatima studije Međunarodne telekomunikacijske zajednice (ITU). Prema njihovom izvješću o globalnom informatičkom društvu, naziva “Measuring the Information Society Report 2017”, Hrvatska je u prošloj godini zauzela 36. mjesto, što je skok od šest mjesta spram prošle godine. Takvim rastom, Hrvatska se našla među šest zemalja koje su zabilježile skok od pet ili više mjesta spram prošle godine. Izvješće analizira stanje i razvoj ICT industrije u svim članicama UN-a.

Pojam informacijske i telekomunikacijske tehnologije (ICT), iako nema jednu točnu definiciju, najjednostavnije se može opisati kao skup tehnologija i komponenti koje omogućuju današnje računalstvo. Najbitnija stavka izvješća je indeks IDI, odnosno indeks razvoja informacijsko-komunikacijskih tehnologija (ICT Development Index). Tim indeksom, zemlje se mogu uspoređivati po stanju razvoja ICT industrije.

IDI indeks može mjeriti digitalnu podjelu stanovništva

Računanje IDI indeksa Screenshot/ITU

IDI indeks se dobiva iz jedanaest različitih indikatora, koji su podijeljeni u tri kategorije: pristupu, korištenju te vještinama i znanjima povezanim s ICT industrijom. Primjerice, kategorija pristupa se računa iz postotka stanovnika s pristupom internetu, te iz broja fiksnih i mobilnih pretplatnika na 100 stanovnika. Zanimljiva je treća kategorija o znanjima, koja se računa kombinacijom postotka pismenog odraslog stanovništva, sa postotkom srednjoškolskog i fakultetsko obrazovanog stanovništva.

Tim indeksom vlade, telekomunikacijski operateri, agencije za razvoj te druge organizacije mogu mjeriti digitalnu podjelu (digital divide) stanovništva u usporedbi s drugim zemljama. Digitalna podjela je pojam koji opisuje ekonomske i sociološke razlike između stanovnika s različitim razinama pristupa i korištenja ICT tehnologija. Ta podjela se može odnositi na individualce, kućanstva u raznim gradovima, tvrtke ili veća geografska područja.

Jedino je Slovenija bolja od nas u regiji

Hrvatski IDI indeks skočio je sa 6,96 u 2016. godini, na sadašnjih 7,24. Tim indeksom, Hrvatska je zauzela spomenuto 36. mjesto, na ljestvici od ukupno 192 zemlje. Potencijalno zanimljiviji podatak je kako je Hrvatska u europskim okvirima zabilježila jednaki skok od 6 mjesta, sa 30. na 24. mjesto. Hrvatska je time bolja od Italije, Mađarske, Poljske, Litve i Grčke. U usporedbi s regijom, jedina bolja zemlja od Hrvatske je Slovenija, koja je zauzela 33. mjesto. Slovenija je međutim prošle godine bila na istom mjestu.

ITU je u izvješću istaknuo (48. stranica) kako Hrvatska ima najbolju stopu penetracije ICT-a od svih Balkanskih zemalja, te da smo vrlo blizu europskog prosjeka. Također ističu kako je Hrvatska svoj rast u ICT industriji doživjela nakon ulaska u Europsku uniju 2013. godine. Time smo učvrstili liberalizaciju tržišta, te stvorili regulatorne okrive u skladu s regulacijama EU, tvrdi ITU.