Izašle su projekcije Bloombergovog indeksa ekonomskog očaja i čini se da Hrvatska ne stoji baš genijalno

12. smo najočajniji od 55 zemalja

FOTO: Bloomberg

Ako je prošla godina bila godina političkih šokova, u ovoj bismo mogli vidjeti kako će ti šokovi utjecati na globalnu ekonomiju. Naime, to je cilj Bloombergovoa “Indeksa očaja”, koji kombinira projekcije razine nezaposlenosti i inflacije pojedinih zemalja za 2017. godinu. Hrvatska bi ekonomija prema ovoj projekciji trebala napraviti minimalni iskorak u usporedbi s drugim zemljama.

Iako se nalazimo na dosta poraznom 12. mjestu, s indeksom od 13,7 bodova, što je nešto gore od prošlogodišnjih 13,6, spustili smo se za jedno mjestu na popisu najočajnijih ekonomija (što je mjesto na ljestvici niže, to bolje). Ispred nas su, osim daleko najgore Venecuele, samo još Južnoafrička republika, Argentina, Grčka, Turska, Španjolska, Ukrajina, Srbija, Brazil, Urugvaj i Kolumbija.

Venezuela najgora treću godinu zaredom

Treću godinu zaredom ekonomija Venezuele trebala bi biti najočajnija prema navedenim kriterijima. Najmanje očajna ekonomija za 2017., prema projekcijama ove ljestvice, bit će ekonomija Tajlanda, što ne predstavlja nužno realnu sliku i najviše veze ima s prilično specifičnim načinom na koji ta zemlja bilježi razinu nezaposlenosti.

Indeks očaja Bloomberg

Venezuela se već godinama muči, i to poglavito zbog cijene nafte o kojoj zemlja ovisi. Kriza je opustošila police dućana i bolnice ostavila bez osnovnih lijekova. Iako zemlja ne prijavljuje ekonomske podatke od 2015. godine, Bloombergov indeks Cafe Con Leche, koji inflaciju prati kroz cijenu šalice kave, pokazuje skok cijene od 1.419 posto od sredine osmog mjeseca.

Poljska ima najveći negativni pomak

Venezuela ima daleko najveći indeks očaja od gotovo 500 bodova, i u tome im nitko nije ni blizu. Poljska je napravila najveći negativni pomak na ljestvici. Ove je godine na 28. mjestu od 65 zemalja, dok je prošle bila 45.(što je više mjesto, to je ekonomija očajnija). Iako nezaposlenst u Poljskoj stabilno pada još od godina ekonomske krize, inflacija je u siječnju skočila na 1,8 posto.

“Razina očaja” prema ovom mjerenju bitno je porasla i u Meksiku. Nakon što je prošle godine završio na 38. mjestu, ove se godine Meksiko popeo na 31. Velika Britanija popela se za dva mjesta nakon izglasavanja izlaska iz EU. Funta stoji najniže u posljednjih 30 godina, a cijene uvoznih proizvoda rastu. Zemlje koje pokazuju znakove napretka su Kina, Norveška i Peru.