Međunarodna agencija upozorava da bi cijene plina mogle skočiti na rekordne razine. Kriva je, tvrde, situacija u Kini

Kina je nedavno ukinula koronaograničenja pa bi mogli pojačati narudžbe

An immigration inspection officer checks an oil tanker carrying imported crude oil at Qingdao port in China's eastern Shandong province on May 9, 2022. (Photo by AFP) / China OUT
FOTO: AFP

Međunarodna agencija za energiju (IEA) upozorila je da bi cijene prirodnog plina mogle dosegnuti nove rekordne razine, poduprte nepredvidivim tempom potrošnje u Kini.

Iako su cijene pale posljednjih mjeseci, situacija bi se ove godine mogla promijeniti budući da potražnja u Aziji, a posebno u Kini, raste, navodi IEA u najnovijem izvješću o tržištu plina, objavljenom u utorak u Parizu.

Moglo bi doći do konkurencije

Kina, najveći svjetski uvoznik prirodnog plina, nedavno je ukinula koronaograničenja koja su prošle godine pogodila domaću potražnju, navodi se u izvješću.

Prema optimističnom scenariju, oporavljena potražnja za ukapljenim prirodnim plinom (LNG) u Kini mogla bi porasti čak 35 posto, procjenjuju u IEA.

To bi izazvalo žestoku konkurenciju na međunarodnim tržištima i moglo bi dovesti ponovo podići cijene plina na neodržive razine od prošlog ljeta, što posebno brine europske kupce, upozoravaju.

Kina će biti nepoznanica

“Prošla godina bila je iznimna za globalna tržišta plina. Cijene se vraćaju na podnošljive razine, posebno u Europi, gdje su blaga zima i pad potražnje pomogli ‘ohladiti’ tržišea”, rekao je direktor IEA za energetska tržišta i sigurnost Keisuke Sadamori.

“Kina će biti velika nepoznanica u 2023., a ako se globalna potražnja za LNG-om vrati na pretkrizne razine, to će samo povećati konkurenciju na globalnim tržištima i neizbježno ponovno podići cijene”, dodao je Sadamori.

Ulaganja su bila slabašna

Unatoč povećanju globalne potražnje za LNG-om u 2022., ponuda je porasla relativno skromno, za 5,5 posto, konstatiraju u agenciji. Ulaganja su bila slabašna zbog sve skuplje gradnje i nastavka pregovora o dugoročnim ugovorima o opskrbi, napominju.

Mnogi su projekti ipak na fazi novih ulaganja, uključujući njih nekoliko u Sjevernoj Americi i proširenje Sjevernog polja Jug u Kataru, i bilježe značajan napredak prema konačnoj odluci, dodaje se u izvješću.