Nova drama. Strmoglavile se dionice njemačkog diva Deutsche Bank

Vrijednost dionica pala je 15 posto. Kancelar Scholz uvjerava da nema razloga za brigu

A pedestrian walks past a logo outside the offices of German bank Deutsche Bank in central London on July 8, 2019. - Germany's biggest lender Deutsche Bank said Sunday it would cut 18,000 jobs by 2022, as the former leading light of the country's financial sector looks to escape years of turmoil. With almost 8,000 staff, Deutsche Bank is one of the biggest employers in the City of London. (Photo by Tolga Akmen / AFP)
FOTO: AFP

Iako se smatralo da je bankovni sektor Europske unije zaštićen od kataklizme koja se upravo događa na američkom i švicarskom tržištu, golemi pad vrijednosti dionica Deutsche Banka upravo je poljuljao tu tezu.

Dionica najveće njemačke banke bila je u padu posljednja tri dana, a vrhunac je došao danas kada se srozala i za 15 posto, što je najniža razina u posljednje tri godine.

Uzrok za to je dramatični rast cijene po kojoj se osiguravaju obveznice Deutsche Banka, koje su potrebne za slučaj nemogućnosti plaćanja dospjelih obveza, piše The Guardian.

Razlika između Credit Suisse i Deutsche

Stabilnost globalnog bankarskog sektora posebno je došla u pitanje nakon kraha triju američkih banaka te problema švicarske banke Credit Suisse.

Međutim, Paul van der Westhuizen, viši strateg u nizozemskoj banci Rabobank, smatra da postoje neke temeljne razlike između Deutsche Banka i Credit Suissea, zbog čega ta dva slučaja ne treba gledati kroz istu prizmu.

“Deutsche je banka koja je imala vlastitih problema s regulatorima, također je bila suočena s nestabilnošću dobiti i prošla je kroz restrukturiranje. Najvažnija razlika je u tome što se Deutsche vratio u profitabilno poslovanje tijekom posljednjih nekoliko kvartala, dok Credit Suisse uopće nije imao izglede za profitabilno poslovanje u 2023. godini”, objašnjava.

Scholz: ‘Nema razloga za brigu’

Njemačka banka je posljednjih godina u krizi, ali se uspjela oporaviti. U petak je najavila otkup obveznica, a takvi koraci obično se poduzimaju kako bi se investitorima poslao signal povjerenja u bilance.

Njemački kancelar Olaf Scholz uvjerava da nema razloga za brigu oko Deutsche Banka nakon pada dionica. “Deutsche Bank je modernizirala svoj poslovni model i reorganizirala se. To je vrlo profitabilna banka, nema razloga za brigu”, rekao je novinarima u Bruxellesu na kraju summita čelnika Europske unije.

Rekao je da su tijekom sastanka čelnici Unije razgovarali o nedavnim kretanjima na svjetskim tržištima i situaciji u europskim zemljama, piše Reuters.