Ovo zvuči jako sumorno za cijelu Europu. Njemačke kompanije masovno režu investicije: 'Berlin si je ispalio hitac u nogu'

Ulagačka klima u najvećoj europskoj ekonomiji je u blagom kolapsu

FOTO: AFP

Niz njemačkih tvrtki srezao je svoje investicijske planove za tekuću i sljedeću godinu što, prema pisanju Financial Timesa, stvara nove izazove povrh postojećih problema koji su snašli najveće europsko gospodarstvo. Njemački institut za gospodarska istraživanja Ifo objavio je jučer rezultate ankete provedene među 5000 poduzeća, koja je pokazala da su tvrtke “značajno smanjile svoje investicijske planove”.

Indeks neto investicijskih planova koji na temelju rezultata ankete formira Ifo institut pao je s 14,7 u ožujku, kada je provedeno posljednje istraživanje, na samo 2,2 u anketi provedenoj prošli mjesec. Za sljedeću godinu indeks, koji mjeri razliku između postotka kompanija koje kane povećati investicije i onih koje ih planiraju rezati, pada na samo 1,2.

Znatno gora investicijska klima

Iz instituta Ifo kažu da se “ulagačka klima znatno pogoršala”. “To je rezultat povećanih troškova financiranja, slabe potražnje i neizvjesnosti ekonomske politike”, kaže ekonomistica s instituta Lara Zarges.

Rezultati ankete objavljeni su samo nekoliko tjedana nakon što je zbog odluke njemačkog ustavnog suda vlada kancelara Olafa Scholza iznenada suočena s proračunskom rupom od 60 milijardi eura, čime joj je otežana mogućnost da kompanijama pruži državnu potporu sljedeće godine.

Vlada još uvijek pokušava dogovoriti novi proračun za 2024. godinu. Vladajući su prošli tjedan rekli da će ih sudska odluka prisiliti na gašenje Fonda za ekonomsku stabilizaciju, vrijednog 200 milijardi eura, koji je subvencionirao cijene struje i plina za kućanstva i poduzeća, te da preostala sredstva neće moći prebaciti na sljedeću godinu.

Odluka suda usred provođenja ankete

Odluka ustavnog suda objavljena je 15. studenog, u periodu u kojem je Ifo provodio svoju anketu i istraživanje. Ekonomistica Zarges ističe da je bila iznenađena što su neke tvrtke, kojima su anketni upitnici poslani nakon objave kontroverzne odluke, bile “malo optimističnije” oko ulaganja u usporedbi s onima koje su na anketu odgovarale prije objave odluke. No, ona kaže da to pokazuje da ovogodišnja ulaganja vjerojatno neće biti pogođena proračunskim preokretom.

Dodaje da će dodatni pritisak na državnu potrošnju vjerojatno više utjecati na investicijske planove kompanija za 2024. godinu pa predviđa da bi se to moglo reflektirati na rezultatima sljedeće ankete koju će Ifo institut provoditi u ožujku 2024. godine, “ovisno o tome kako će se razvijati proračunska previranja”.

Proizvodni sektor je najpogođeniji

Najveće smanjenje investicijskih planova zabilježeno je u proizvodnom sektoru, gdje je indeks ulaganja pao s 21,4 na 6,8, prema podacima ankete Ifo instituta. Unutar proizvodnog sektora najveći padovi zabilježeni su među energetski najintenzivnijim industrijskim grupama, poput proizvođača kemikalija, što upućuje na to da će te tvrtke ove godine oštro smanjiti kapitalne izdatke.

Cijene energije za industriju u Njemačkoj su dvostruko veće nego u SAD-u i Kini, prema nedavnoj studiji istraživačke skupine Prognos, koja je provedena za bavarsku udrugu poslodavaca VBW.

Maloprodajni trgovci također signaliziraju velika smanjenja svojih investicijskih planova koji su postali negativni za ovu i sljedeću godinu, navodi Ifo. Međutim, proizvođači automobila rekli su da namjeravaju održati svoja ulaganja na visokoj razini.

Slijedi smanjenje njemačkog BDP-a?

Carsten Brzeski, voditelj odjela za globalna makroekonomska istraživanja u nizozemskoj banci ING, kaže da spomenuta odluka ustavnog suda predstavlja pucanj u vlastitu nogu njemačkom gospodarstvu. Dodaje i da će to “snažno opteretiti ne samo ulaganja, nego i potrošnju”. Zbog tih faktora Brzeski je revidirao svoje prognoze, pa sada kaže da će se njemački bruto domaći proizvod sljedeće godine smanjiti za 0,4 posto.

Podaci Svjetske banke pokazuju da su se njemačka ulaganja oporavila u posljednjih godinu dana – bruto kapitalna ulaganja kao udio u BDP-u porasla su s relativno niskih 19 posto u 2009. godini, na 23 posto prošle godine, što je blizu prosjeka EU.

Neki planiraju selidbu u inozemstvo

Međutim, prema nedavnoj studiji konzultantske kuće Deloitte i poslovne lobističke skupine BDI, sve veći broj njemačkih tvrtki planira premjestiti dijelove svojih aktivnosti u inozemstvo. Među njima se najviše ističu energetski intenzivni proizvođači.

Prošlomjesečno istraživanje među 100 njemačkih kompanija s prometom većim od 50 milijuna eura pokazalo je da trećina planira ili razmatra premještanje dijelova svog poslovanja ili proizvodnje izvan granica Njemačke. Gotovo 60 posto izjavilo je da su sigurnost i cijena energije glavni razlog za premještanje aktivnosti u inozemstvo.