FOTO: Saša Ćetković

Podatkovni znanstvenici među najtraženijim su ljudima u svijetu. Trojac iz Hrvatske objasnio nam je što oni zapravo rade

Do 2026. otvorit će se oko 11,5 milijuna radnih mjesta u tom sektoru

Podatkovni znanstvenici među najtraženijim su ljudima u svijetu. Trojac iz Hrvatske objasnio nam je što oni zapravo rade

Do 2026. otvorit će se oko 11,5 milijuna radnih mjesta u tom sektoru

FOTO: Saša Ćetković

Stručnjaci vješti u radu s podacima, poznatiji kao Data Scientists, odnosno podatkovni znanstvenici, već godinama prednjače kao krucijalni članovi poslovnih timova. Prema američkom Zavodu za statistiku rada, do 2026. otvorit će se oko 11,5 milijuna radnih mjesta u tom sektoru.

S najviše podatkovnih znanstvenika ističu se tehnički divovi poput Amazona, Facebooka, Googlea, Applea i Microsofta. Međutim, danas se svi sektori oslanjaju na podatke i uvide koji iz njih proizlaze kako bi optimizirali vlastito poslovanje.

U Hrvatskoj broj oglasa za područje podatkovne znanosti svakodnevno raste, no ono što mnoge zanima jest što uopće taj posao obuhvaća i čime se točno takvi zaposlenici bave. Odgovor na to pitanje dali su nam Vladimir Jerebić, Krsto Dabčević i Josipa Perić iz RBA.

Oni dižu poslovanje na novu razinu

Vladimir je po zanimanju specijalist za validaciju modela, a u RBA radi više od pet godina u području upravljanja rizicima. Proteklih godinu dana je u timu napredne analitike čija je misija pomoću novih tehnologija i podataka podržati RBA u digitalnoj transformaciji i klijentima pružiti najbolje moguće digitalno iskustvo. Krsto i Josipa članovi su istog tima, on godinu dana, a ona od početka ove.

Iako razne tvrtke već dugi niz godina temeljem poslovnih izvještaja donose odluke za novo proračunsko razdoblje, podatkovni znanstvenici danas taj dio dižu na sasvim novu razinu, što je jedan od razloga zašto tvrtke sve više ulažu u taj sektor. Sugovornici su nam to i potvrdili na primjeru svog poslodavca.

Suradnja među timovima jedna je od ključnih stavki uspjeha Saša Ćetković

Izuzetna pomoć u unaprjeđenju poslovanja

“Analiza podataka samo je jedan od načina da se banke istaknu u zahtjevnom tržišnom okruženju. Banke tako mogu dublje razumjeti svoje klijente, predvidjeti trendove u ponašanju i prilagoditi poslovne modele kako bi učinkovitije zadovoljile potrebe klijenata. To ujedno omogućava i poboljšanje sigurnosti i smanjenje rizika, što je posebno važno u svjetlu sve više sofisticiranih prijetnji kibernetičke sigurnosti”, opisuje Vladimir.

Josipa se složila s istim rekavši da analiza podataka itekako pomaže u razumijevanju trendova na tržištu i, možda ono najbitnije – osiguravanju zadovoljstva klijenata budući da su podaci upravo ti koji ih u konačnici dovode do kreiranja novih i boljih proizvoda i usluga.

Podatkovne znanstvenike stoga možemo jednostavno objasniti kao stručnjake koji znaju iskoristiti statističke analitike i modele kako bi unaprijedili usluge svoje tvrtke. Međutim, iza njih stoji kompleksan proces rada kako bi se analizirani podaci uopće mogli iskoristiti na valjan i koristan način.

Posao je vrlo kompleksan

“Analiza podrazumijeva pisanje algoritama i kodova koji će nam dati odgovore na pitanja o raznim skupovima podataka koji u sebi kriju vrijedne informacije”, objašnjava Josipa.

Za to se koriste napredne analitičke tehnike poput statistike, strojnog učenja, prediktivnog modeliranja. Temeljni dio leži u razumijevanju podataka i detaljnoj analizi onoga što želimo saznati, a sve to podrazumijeva i timski rad stručnjaka iz raznih područja.

U konačnici, rezultate prikazuju kroz kreativne vizualizacije kako bi istaknuli ključna otkrića i preporuke svojim kolegama koje oni potom ugrade u svoje poslovne odluke i procese.

Vladimir Jerebić u području upravljanja rizicima u RBA radi više od pet godina, a sada je na poziciji Product Ownera Saša Ćetković

Važna je komunikacija među timovima

Za cjelokupan posao stoga je ključna suradnja između svih timova, ali i činjenica da svaki član pojedinog tima također ima jedinstvene uloge koje se međusobno razlikuju. Tako i Vladimir, Josipa i Krsto rade sasvim drugačije poslove, no svima je konačni cilj isti – poboljšati poslovanje njihove tvrtke.

Krsto tako sebe kao Scrum Mastera ukratko opisuje kao osobu koja pokušava stvoriti okolinu u kojoj će timski kolege, odnosno eksperti za svoje područje, imati svu slobodu iskoristiti svoja znanja i vještine te se 100 posto posvetiti poslu kojim se bave. Ono najvažnije je i stvoriti okolinu u kojoj će svi biti zadovoljni – jer kada su zadovoljni, uvijek se daje i ono nešto ekstra.

“Ovo uključuje puno različitih vrsta zadataka – od učenja kolega i organizacije što je to Scrum okvir i agilna metodologija te kako ju implementirati u svakodnevni rad, preko brige da se poštuju pravila Scruma, do uklanjanja prepreka koje tim ne može ukloniti sam”, objašnjava Krsto.

Krsto Dabčević kao Scrum Master stvara okolinu u kojoj će svi biti zadovoljni Saša Ćetković

Radi se na sprječavanju prevara

Josipa pak svoj posao dijeli na dvije kategorije – prvi dio posla vezan uz zadatke podatkovnog znanstvenika odnosi se na analizu i obradu podataka, njihovo tumačenje i izvlačenje poslovnih zaključaka te postavljanje novih pretpostavki uz pomoć prediktivnog modeliranja.

S druge strane, kao menadžer rizika prevara ima zadatak minimizirati financijsku štetu banke uzrokovanu gubicima koji su posljedica prevara te spriječiti bilo kakvu neusklađenost radi zaštite klijenata i djelatnika.

“Pomno pratimo promjene, pomake i trendove te uključujemo sve potrebne radnje za prepoznavanje prevara bilo koje vrste”, priča Josipa. Pritom joj je od velike pomoći upravo rad u agilnom timu koji joj omogućava da jasno, sažeto i transparentno iskomunicira s kolegama zadatke na kojima radi, a samim time i da razvija međuljudske vještine.

Pomaže shvatiti značaj podataka

Vladimir kao Product Owner, jednostavno rečeno, usmjerava agilni tim krivudavim putevima projekta do samog cilja, a da pritom uvijek vodi računa o široj slici.

“Naš glavni produkt su analitička rješenja i prediktivni modeli, odnosno kako prepoznati poslovni smisao u podacima i procesima kojima se svakodnevno susrećemo”, opisuje.

Zbog toga je njegov posao u svakodnevnoj povezanosti s drugim kolegama iz različitih područja u RBA, a cilj mu je prepoznati analitičke aktivnosti s najvećim poslovnim utjecajem, strukturirati ih u zadatke i pomoći timu u njihovoj realizaciji.

Usvajanje novih znanja uvijek je dobrodošlo

Prepoznavši značaj ovakvih poslova u održavanju uspješnog poslovanja, RBA organizira Data Science akademiju – izvrsnu edukaciju koja svim zaposlenicima, bez obzira iz kojeg sektora dolaze, daje mogućnost upoznavanja s raznim tehnikama pripreme i obrade podataka. U njoj su već sudjelovali Krsto i Josipa.

Akademiju održavaju kolege iz Raiffeisen Bank Internationala u Beču te ju sudionici prate online. Unutar par mjeseci raspoređeni su dani kada su cjelodnevna predavanja koja podrazumijevaju i samostalan rad tijekom predavanja.

“Ostale dane sudionici sami rade na zadacima te prvenstveno na svom individualnom zadatku koji je izuzetno zanimljiv i poučan. Upravo taj dio ‘uradi sam’ donosi najviše znanja i vještina. Moram reći da se izuzetno veselim i novoj naprednijoj razini akademije koja počinje na jesen”, ističe Josipa.

Josipa Perić predviđa svijetlu budućnost za svoju struku Data Scientista Saša Ćetković

Budućnost donosi još veću potražnju

Na pitanje kakvu budućnost predviđaju za zanimanja poput njihovih, Krsto i Josipa složili su se kako očekuju sve veće povećanje potreba tržišta, kako u svijetu, tako i u Hrvatskoj.

“Iako je agilna metodologija proizašla iz IT-a, nema ograničenja gdje se ona može koristiti. Svijet ide brzo prema naprijed – danas nešto proizvedeš, a sutra se na tržištu pojavi nešto bolje. Zbog takve dinamike bit će sve veća potreba za prilagodbom i konstantnim učenjem, pa tako i za zanimanjima Scrum Mastera i Product Ownera“, opisuje Krsto.

Budući da su danas podaci svuda oko nas i da ih je iz sekunde u sekundu sve više, podatkovni znanstvenici bit će također od sve veće važnosti. “Ako ga nemate u svom timu, to bi značilo da raspolažete s hrpom podataka, a ne možete ih iskoristiti jer nemate onoga tko bi vam dao smislene uvide u njih”, dodaje Josipa.


Sadržaj nastao u suradnji s RBA.