Potvrđeno je. Propao je Nvidijin pokušaj preuzimanja Arma

Procesori bazirani na Armovoj arhitekturi nalaze se u praktički svim pametnim mobitelima

FOTO: Unsplash

Nvidia, tehnološki gigant najpoznatiji po svojim grafičkim karticama za računala, odustao je od kupnje britanske tvrtke Arm, proizvođača čipova istoimene ARM arhitekture. Tu vijest potvrdila je krovna kompanija nad Armom, SoftBank, koji navodi da je preuzimanje propalo zbog “velikih regulatornih izazova”.

Vrijednost preuzimanja je u trenutku najave u rujnu 2020. godine iznosila 40 milijardi dolara, kolika je bila tadašnja tržišna kapitalizacija Arma, no u međuvremenu je ukupna vrijednost dionica narasla na 60 milijardi. Zbog propasti ovog preuzimanja japanska SoftBank grupa dobit će odštetu u visini od 1,25 milijardi dolara za neizvršen ugovor o prodaji.

No, iz SoftBanka su najavili da će prodati svoj udjel na burzi, o čemu za sada nisu izneseni detalji, osim toga da bi se prodaja mogla dogoditi tijekom sljedeće fiskalne godine koja počinje 1. travnja, a završava 31. ožujka 2023. godine.

Jedno od najvećih preuzimanja u tehnološkom sektoru

Nvidijino preuzimanje Arma bilo bi jedno od najvećih preuzimanja u tehnološkom sektoru, a bilo bi i najveće da Microsoft nije najavio svoju nakanu preuzimanja Activision Blizzarda. Preuzimanjem Arma, Nvidia bi dobila kontrolu nad kompanijom čija je arhitektura čipova ključna za procesore praktički bilo kojeg smartphonea i tableta ikad proizvedenog, te sve većeg broja računalnih i serverskih čipova.

Primjerice, sva buduća Appleova računala bit će bazirana na ARM arhitekturi čipova, umjesto Intelovih. O tome koliko je ARM arhitektura bitna za budućnosti najbolje pokazuju performanse Appleovih M1 procesora, koji su već u svojoj prvoj generaciji pomeli i skuplju konkurenciju, nudeći i neke neočekivane prednosti poput iznimno duge autonomije baterije i tihog, u slučaju MacBook Aira s M1 procesorom, nečujnog rada.

Preuzimanju su se protivili sa svih strana

Preuzimanje Arma naišlo je na otpor praktički odmah nakon najave. Nvidijin izvršni direktor Jensen Huang je u nekoliko navrata morao javno braniti preuzimanje, a na koncu je bio primoran priznati da bi cijela priča mogla trajati znatno dulje od očekivanog.

Prve najave o mogućoj propasti dogovora objavio je Bloomberg još prije dva tjedna. Oni su naveli kako su se preuzimanju protivili dužnosnici SAD-a, Velike Britanije i Europske unije, navodno jer su se pribojavali toga što bi Nvidia mogla napraviti s intelektualnim vlasništvom Arma. Čak je i Savezna trgovinska komisija SAD-a (FTC) predala tužbu kako bi zaustavila preuzimanje, jer su se pribojavali da bi Nvidia mogla prestati s licenciranjem ARM arhitekture drugim proizvođačima čipova.