Prvi posjet iranskog predsjednika Europi poslužio za obnavljanje trgovinske suradnje

Dogovoreni projekti između europskih tvrtki i Irana teški su milijarde eura

FOTO: Behrouz Mehri/AFP

U prvom posjetu iranskog predsjednika Hassan Rouhani Europi nakon dizanja sankcija, dogovoreni su poslovni projekti između Irana i europskih zemalja vrijedni milijarde dolara.

Dok je još dobar dio američkih sankcija na snazi, europske zemlje nastoje što prije obnoviti trgovinske i političke odnose s Iranom i tamo plasirati svoje proizvode, sve od robe široke potrošnje pa do zrakoplova, piše Wall Street Journal.

Italija i Iran dogovorile su 14 poslovnih suradnji čija se vrijednost procjenjuje na ukupno više od 17 milijardi eura. Potpisani su ugovori o isporuci opreme i mehanizacije s talijanskom čeličanom Danieli, s naftnom kompanijom Saipem potpisan je ugovor o suradnji na obnovi iranskih rafinerija Pars Shiraz i Tabriz te proizvođačem dijelova za energetska postrojenja Ansaldo Energia i brodogradilištem Fincantieri.

Najavljeno je i potpisivanje joint venture sporazuma između francuske grupacije PSA Peugeot Citroen i Irana o izgradnji tvornice s iranskim automobilskim proizvođačem Khodro vrijednog 300 milijuna eura. Prema dostupnim inforamcijama, automobili proizvedeni u Iranu izvozit će se u zemlje regije. Ovo nije prvi put da Peugeot i Khodro rade zajedno. Prije sankcija 2012. godine, Iran nakon Francuske bio drugo najveće tržište za Peugeot, a godišnje su prodavali oko 400.000 vozila.

U planu je nabavka 500 novih zrakoplova

U planu je modernizacija avioprijevozničke infrastrukture, piše CNN Money. U nekoliko sljedećih godina, iranska vlada očekuje da će im trebati više od stotine aviona ne samo za potrebe lokalnih letove nego i za internacionalne letove, u tu svrhu Iran namjerava kupiti stotine Boeingovih i Airbusovih aviona.

Iranu će za uključivanje u globalnu avioprijevozničku mrežu planira nabavku na stotine novih zrakopova, “Mislimo da ćemo trebati oko stotine zrakoplova kratkog dometa i zatimo još 400 za srednje i dugolinijske letove”, rekao je ministar transporta Abbas Akhondi za CNN i dodao da će se Iran za pet do sedam godina natjecati sa scim većim regionalnim avioprijevoznicima.

Iranski ministar transporta Akhoondi rekao je da pregovori o nabavci novih zrakoplova traju već više od godinu dana, od turbo propeleraca sa sto sjedala pa sve do superjumbo Airbusa A380 s 555 sjedala.”Međutim, nije bilo načina da ih financiramo zbog sankcija,” kazao je Akhnoodi.

Airbus i Iran su navodno već postigli sporazum o kupnji 114 zrakoplova, a službena potvrda bi mogla biti objavljena u četvrtak, kada je na rasporedu službeni susret s francuskim predsjednikom Francoisom Hollandeom u Parizu.

Poticanje turizma

S obzirom da pristup naftnom tržištu zbog prepolovljenih cijena nafte neće biti unosan koliko su se nadali, Iran se želi što prije posvetiti poticanju turizma. Modernizacijom zastarjele avioprijevozničke infrastrukture cilj je podići turistički sektor, a iransko ministarstvo turizma u nadolazećem periodu očekuje značajan priljev turista u zemlju.

“Cijene nafte imaju veliki učinak na našu ekonomiju. No 90 posto investicija u turizam doalzi iz privatnog sektora, a privatni sektor je s ulaganjima počeo još za vrijeme sankcija”, kazao je Akhondi.