Iznenađujući rezultati istraživanja o ekonomiji Kine, neki tvrde da je za rast potrebna nova renacionalizacija

Takvu je politiku provodio nekadašnji čelnik Kine Mao Ce Tung

Workers stand on scaffolding while working next to the portrait of late communist leader Mao Zedong on Tiananmen rostrum in Beijing's Tiananmen Square on July 23, 2015. The rostrum is being renovated ahead of a massive military parade on September 3 to mark the 70th anniversary of the end of China's war against Japan and World War II. AFP PHOTO / GREG BAKER
FOTO: AFP

Rezultati nedavno objavljenog ekonomskog istraživanja pokazali su da bi kinesko gospodarstvo znatno brže raslo kada bi se vratilo politici koju je zagovarao nekadašnji čelnik Mao Ce Tung.

Ovakvi rezultati, koje je objavio britanski Nacionalni ured za ekonomska istraživanja, u najmanju su ruku iznenađujući, s obzirom da je vrijeme Maove vladavine izvan Kine ostalo zapamćeno kao doba ekonomske katastrofe te propalih politika koje su rezultirale nemirima i velikim siromaštvom u Kini, piše Business Insider.

Studija pokazala da je Maovo vrijeme bilo doba gospodarskog rasta

Novo istraživanje pokazuje da ukidanje privatnog sektora, što je glavna odlika Maove politike, ne bi bilo problematično za Kinu, niti bi se odrazilo na pad kineskog BDP-a u godinama koje dolaze. Mao je vladao Kinom u razdoblju od 1949. pa do 1976., kada je i umro. Kao šef moćne Kineske komunističke partije, uveo je ekstremne kontrole državne ekonomije.

Autori istraživanja za Financial Times obrazložili su ovakve rezultate. Kažu da su istraživanju pristupili ne bi li otkrili ključne čimbenike gospodarskog rasta u Kini tijekom i nakon Maove vladavine.

Aleh Tsyvinski, profesor ekonomije s Yalea, koji je koautor istraživanja, objašnjava da je istraživanje, suprotno uobičajenim zabludama koje vladaju o Maovoj politici, pokazalo da je u tim godinama produktivnost rasla, posebice u nepoljoprivrednom sektoru.

Ekonomisti podijeljeni po ovom pitanju

Četiri ekonomista koji su zagovornici Maove politke misle da bi rješenje za brži rast kineskog gospodarstva bilo razbijanje gospodarstva u više dijelova, na koje bi se potom primjenjivale različite mjere produktivnosti i demografije. Oni su ujedno i jedini koji su optimistični što se tiče rasta kineske ekonomije, iako priznaju da će ono rasti za 7 do 8 posto na godišnjoj razini sljedećih 10 do 15 godina, a potom će rast biti znatno sporiji.

Većina ekonomista pak nije sklona takvom stavu, već smatraju da je najviše čemu se Kina može nadati rast BDP-a od 3 do 4 posto na godišnjoj razini. Iako je u izvješću jasno navedeno da je u razdoblju Maove vladavine došlo do bržeg razvoja kineske ekonomije, i sami autori prilično su svjesni činjenice da je povratak takvoj ekonomiji znanstvena fantastika, a i nije sigurni jamac bržeg gospodarskog rasta, s obzirom da se trendovi iz godina Maove vladavine neće i ne mogu vratiti.

Kina bi prvo trebala renacionalizirati cjelokupno gospodarstvo, što je prilično nevjerojatno s obzirom da kineske vlasti ne pokazuju ni političku volju ni želju za takvim nečim.