Urednici Wikipedije odlučili su da NFT-ovi nisu umjetnost

Timovi volonterskih urednika su dugo raspravljali o ovom pitanju

This undated handout image obtained March 10, 2021, courtesy of Christie's shows a digital art collage by Beeple, for sale in New York. - The digital collage by the American artist Beeple, also known as Mike Winkelmann, a pioneer of the exploding virtual art market, sold for a record $69.3 million, Christie's announced on March 11, 2021. "Everydays: The First 5,000 Days" is now the most expensive NFT -- non-fungible token, or collectible digital asset transformed using blockchain into something ownable -- ever sold. (Photo by Handout / CHRISTIE'S AUCTION HOUSE / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO /CHRISTIE'S AUCTION HOUSE/HANDOUT " - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS / “The erroneous mention[s] appearing in the metadata of this photo by Handout has been modified in AFP systems in the following manner: [American artist Beeple, also known as Mike Winkelmann] instead of [American artist Beeple, also known as Scott Winkelmann]. Please immediately remove the erroneous mention[s] from all your online services and delete it (them) from your servers. If you have been authorized by AFP to distribute it (them) to third parties, please ensure that the same actions are carried out by them. Failure to promptly comply with these instructions will entail liability on your part for any continued or post notification usage. Therefore we thank you very much for all your attention and prompt action. We are sorry for the inconvenience this notification may cause and remain at your disposal for any further information you may require.”
FOTO: AFP PHOTO /CHRISTIE'S AUCTION HOUSE/HANDOUT

Oni koji prate Instagram račun @depthsofwikipedia znaju da urednici Wikipedije jako vole raditi popise. Na besplatnoj internetskoj enciklopediji, timovi volontera rade na odabiru pouzdanih izvora i povremeno sudjeluju u dugotrajnim debatama na forumima o suptilnijim detaljima održavanja velikog broja unosa na stranici.

Krajem prosinca, jedna rasprava među urednicima privukla je veliku pozornost kad su moderatori na Wikipedijinoj listi “najskupljih umjetničkih djela živućih umjetnika” raspravljali treba li NFT, “nezamjenjive tokene” uključiti u tu kategoriju. Pitanje je bilo može li se NFT, relativno nov digitalni fenomen klasificirati kao umjetničko djelo, izvještava Artnet News. Početkom mjeseca pet od šest urednika glasalo je da se NFT-ovi ne uključe na popis najskupljih umjetničkih djela, piše Cointelegraph.

Neki tvrde da je NFT još uvijek previše nov fenomen

Neki su korisnici raspravljali o rezultatima prodaja NFT-ova i citirali primjere konceptualne umjetnosti kako bi se založili za uključivanje NFT-a na popis, piše Gadgets 360. Drugi su tvrdili da je NFT još relativno nov fenomen i da ga je još uvijek teško klasificirati.

“Wikipedia se doista ne može baviti odlučivanjem što se smatra umjetnošću, a što ne, zbog čega stavljanje NFT na vlastiti popis čini stvari puno jednostavnijima”, smatra urednik korisničkog imena “jonas”. “NFT-ovi imaju svoj popis koji bi trebao imati link u tekstu, a unosi ne bi trebali biti navedeni na oba mjesta”, piše jonas.

NFT je velika tema više od godinu dana

Razgovor o NFT preplavio je početkom prošle godine mnoge kutke interneta. Poznati kao oblik digitalnog tokena, NFT-ovi su jedinstveni i nedjeljivi kodovi koji ukazuju na autentičnost digitalne datoteke ili umjetničkog djela. Sustavi za kupnju, prodaju i posjedovanje NFT odvijaju se online uz pomoć blockchain tehnologije koja se obično koristi u trgovanju kriptovalutama.

Od tada se NFT-ovi digitalne umjetnosti prodaju za neviđene iznose. Grafički dizajner, poznat pod imenom Beeple, prodao je Everydays: The First 5000 Days NFT za oko 69,3 milijuna dolara putem aukcijske kuće Christie’s u ožujku 2021.godine. A dizajner Pak prodao je NFT Merge, za 91,8 milijuna dolara u prosincu. Mnogi ekonomisti tumače visoke cijene NFT-ova kao rezultat tržišnog balona koji će neizbježno puknuti, slično kao i ludilo za Beanie Baby devedesetih, piše Vox.

Ipak, neka djela se klasificiraju kao umjetnost

Kreacije Beeplea i Paka dva su djela, ako ih urednici Wikipedije klasificiraju kao umjetnost, zauzela treće i osmo mjesto na listi najskuplje prodanih umjetničkih djela, prema Artnet-u. Nakon debate na Wikipediji neki, kao Duncan Cock Foster, suosnivač platforme za aukciju digitalne umjetnosti Nifty Gateway, su se požalili i klasificiraju isključenje NFT s popisa najskupljih umjetnina kao “katastrofu”.

“Svatko tko ima malo zdravog razuma zna da su umjetnici koji stvaraju NFT umjetnici”, kaže Foster. Kako piše Art Newspaper neki su se muzeji probno priključili NFT ludnici. British Museum u Londonu stavio je na prodaju 200 NFT djela japanskog grafičara Katushike Hokusaija prošle godine. Muzej planira slično ponoviti prodajom tokena djela slikara J. M. W. Turnera, s cijenama koje počinju od oko 799 eura.

Urednici su pristali ponovno razmotriti svoj stav oko NFT-a

Jasper Johns koji je prodao Flag, djelo nastalo između 1954. i 1955. godine za 110 milijuna dolara i Damien Hirst koji je prodao svoje djelo iz 2007. godine, For the Love od God, za 100 milijuna dolara, trenutno su na vrhu liste najskupljih živućih umjetnika. Na popisu je i kipar Jeff Koons i slikar David Hockney, čije je djelo Portret umjetnika iz 1972. godine prodano za 90,3 milijuna dolara.

Nakon što je Beeple prodao 5000 Days za rekordnu cijenu, u ožujku 2021.godine, Hockney je kritizirao NFT trend i rad. Kaže da je vidio slike i da nije shvatio što je to zapravo, “mislim izgledalo mi je kao male glupe stvari”, kaže. Čak se i Wikipedija prijavila kao sudionik NFT trenda. Prošle godine, suosnivač Jimmy Wales prodao je prvo uređivanje stranice za 750.000 dolara kao NFT u aukcijskoj kući Christie’s, izvijestio je tada CNN. Prema Artnet Newsu, urednici Wikipedije pristali su ponovno razmotriti stav oko NFT.