Gdje to sudstvo može skoro 10 godina odlučivati s kim će dijete živjeti? Samo u zlostavljačkoj državi

Uskoro će taj dječak početi mutirati, izaći će mu prve dlačice na bradi. I još nije gotovo

Bilo bi bolje da vi ne zovete medije kad tražite povišice jer, ako je suditi po tome kako je s vama prošlo Severinino dijete, niste zaslužili ni pišljivog centa. Deset godina života uzelo je tom dječaku slavno hrvatsko pravosuđe, a nije rečeno da neće postati punoljetan prije nego što kažete da ste gotovi

Za državu u kojoj sudstvo skoro deset godina odlučuje o tome s kim će živjeti dijete rastavljenih roditelja primjereno je samo jedno ime: Zlostavljačka Država. Povodom presude Vrhovnog suda da sin Severine Vučković ide na skrbništvo i odgoj ocu zbog navodne minorne proceduralne greške, ovih dana pročitala sam i pribilježila sve što je objavljivano o toj obiteljskoj drami. Za taj “doktorat”, nakon kojeg vjerujem da znam sve o rečenom sudskom slučaju, pomoglo mi je to što sam, uz nužna upozorenja, dobila i uvid u materijale čiji se sadržaj ne smije objaviti jer su sudski procesi za skrbništvo nad malodobnim djetetom tajni.

Ali glavni zaključak u ovoj mučnoj priči – u kojoj se sustav lopta s dječakom od njegove druge godine, a uskoro će mu biti 12 – ne mijenja se ni kad se taj dio priče zna. Zlostavljačka Država. Država koja ne terorizira deset godina samo to jadno dijete i svu tu sličnu djecu nego, u krajnjoj liniji, i njihove roditelje, jer im ne da da se smire, prihvate što im je propisano i krenu dalje.

Nekidan sam se prepirala s prijateljima koji se bave pravničkom strukom. Oni kažu – ali ovo, ali ono, sud ne može to, mora ovo. Dobro, i mi drugi toliko razumijemo. Ali deset djetetovih godina od ukupno 12, pa jeste li vi normalni?

Odrastao je između dvije države

U tih domalo deset godina, Severinin sin je nosio pelene i pio mlijeko na flašicu. Pa je naučio ići na tutu i slagati utvrde od onih velikih lego kocki koje rade za još nespretne ručice. Počeo je ići u vrtić. Padao s bicikla. Mislio da je njegova mama najljepša, a njegov tata najjači. Pa je završio prvi, drugi, treći, četvrti, peti razred i krenuo u šesti. Vozio se avionom. Potukao se s dječacima oko toga čija je lopta. Kitio bor. Oblačio i skidao zimske jakne. Smijao se i plakao. Slavio rođendane. Ružno sanjao. Čitao knjige o morskim čudovištima i o svojim vršnjacima koji su učinili nešto lijepo i hrabro.

Uskoro će taj dječak početi mutirati, izaći će mu prve dlačice na bradi, moći će razumjeti filmove na engleskom bez titla. I još nije gotovo. Niti se zna kad će biti jer se suđenje mora ponoviti da bi se jednom konačno zatefterilo što će biti s njim.

U međuvremenu je živio u Zagrebu, Beogradu i Splitu, uvijek predaleko ili od mame ili od tate. Odrastao je između dvije države. Spavao u raznim krevetima. Stavljali su mu u tanjur mrkvu i šargarepu. Sto puta su ga vještačili za sud. Vodali na psihološka testiranja i ocjenjivanja. Analizirali ga skenerskim očima i pogledavali jedni druge preko njegove glave s nijemim komentarima kao da on to ne vidi.

‘On sam sebe vidi kao problem’

Dok mu djeca s kojima se druži djeluju lako i bezbrižno kao ribe u vodi, on sam sebe vidi kao problem. Uvijek problem. Samo problem. Da nije problem, ne bi ga se toliko promatralo. Ne bi nepoznati ljudi tražili da im nacrta nešto o sebi i onda stavljali njegove crtarije u svoje plave fascikle. Ne bi ga stalno ispočetka ispitivali o mami i o tati u svim tim zgradama na kojima stoje crne ploče s debelim važnim nazivima. Ne bi u svim pogledima čitao toliko podozrenja. Ne bi ga sudovi seljakali iz jedne kuće u drugu i ne bi se dodavali s njim kao s poštanskim paketom. Ne bi se uvijek gledalo na sat kad se mora spremiti i pozdraviti jer će roditelj A ili roditelj B sad zatrubiti pred vratima.

To što radi ovo sudstvo ne može se nazvati drugačije nego zločinom. I pritom nikome u tom samodopadnom sustavu nije neugodno papagajski ponavljati da rade u “najboljem interesu djeteta”. Ako djeca koja kroz sve ovo prolaze jednako kao i Severinin sin na kraju izrastu u traumatizirane osobe, to neće biti zato što su se njihovi roditelji razišli, nego zato što ih je izgazio i uništio ovaj sustav koji deset godina nije u stanju reći gdje će živjeti i ići u školu.

Ne zovite medije kada tražite povišice

I onda se još predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić, iz fotelje glavnog autoriteta sudbene vlasti, usudi drobiti prvo o tome kako je Severina moćna i bogata majka pa joj on svaku ne bi uzimao zdravo za gotovo, a onda još tražiti od medija da o “ovakvim slučajevima” ne pišu. Pa možeš si misliti kako prolaze nevidljive matere koje se u teškim i nasiljem obilježenim rastavama bore za djecu, s plaćama od 800 eura, od kojih nemaju ni za put do suda, a kamoli za advokata.

Čitajte, Dobroniću, stranicu grupe za podršku ženama #spasime pa će vam možda bljesnuti pred očima kako i kojom brzinom rade vaši sudovi u navodno hitnim predmetima i čemu se od ovog sustava mogu nadati izmučene žene, čiji glas se nigdje ne čuje, i njihova djeca. Pa kad ne može Severina, koju vi etiketirate kao sumnjivu samo zato što je poznata i situirana, što li će tek one koje nemaju ni podršku slave, ni zaleđe dobre zarade?

A da novinari ne bi pisali o “ovakvim slučajevima”, to zataknite sebi za šešir. Bilo bi bolje da vi ne zovete medije kad tražite povišice jer, ako je suditi po tome kako je s vama prošlo Severinino dijete, niste zaslužili ni pišljivog centa. Deset godina života uzelo je tom dječaku slavno hrvatsko pravosuđe, momentalno na čelu s vama, a nije rečeno da neće postati punoljetan prije nego što kažete da ste gotovi. Pa trebali biste se svi pokriti ušima jer toliku djecu i žene nosite direktno na svojoj savjesti. Sad još pošaljite policiju da silom oduzme maloga majci jer samo još to fali kao konačni pečat vaše borbe za “najbolji interes djeteta”.