Željka Markić obožava podizati tužbe ali stalno gubi. Kao kad netko misli da super pjeva pa se uzalud prijavljuje na svaki Voice

Dakle, što bi rekli Sinjani, Željka Markić: uništa. Njenim dosadašnjim sudskim neuspjesima generalno nema ni kraja ni konca

FOTO: Telegram/Pixsell

Gospođa je probala ući u politiku na izborima 2015., ali njena stranka 'U ime obitelji - Projekt domovina' nije ni u jednoj izbornoj jedinici došla ni blizu izbornom pragu. Budući da opet slijede izbori, možda bi trebali probati ponovno pa da se malo skinu s vrata barem medijima i sudovima

Željka Markić ima ozbiljan problem. Dobro, nema samo jedan, ali ovaj je udara kumulativno. Voli tužiti, ona i njena udruga “U ime obitelji” tuže serijski, a s ishodima nema sreće. To je kao ono kad netko misli da pjeva barem kao Patsy Cline pa izlazi na svaki Voice, Talent Show i Superglas Belišća, međutim ne ide pa ne ide. Statistika je ovdje kompliciran posao jer je broj parnica iza kojih stoji gospođa Markić nepregledan, ali konstanta je da barem u 90 posto slučajeva na sudovima gubi. Novi poraz stigao je iz Ustavnog suda.

Sa samo jednim glasom protiv, ustavni suci su ovih dana konstatirali da Tomaševićeva mjera postupnog ukidanja prava iz Bandićevog programa roditelj-odgojitelj nije protuustavna te da se s njom može nastaviti. Lani u travnju Željka Markić izjavila je da je “presretna” kad je Visoki upravni sud, ocijenivši da su rokovi prekratki, obustavio izvršenje Tomaševićevog izlaznog programa za majke i ponekog oca koji su od 2016. pa nadalje primali novčanu naknadu od Grada za podizanje svoje djece. U istom dahu pozvala je gradonačelnika i njegove zamjenike da smjesta podnesu ostavke. No ispostavilo se da je veselje bilo preuranjeno.

Niz sudskih neuspjeha

Jer, uz zatražene izmjene, plan nove zagrebačke vlasti kasnije je prošao prvo na Visokom upravnom sudu, a sada, evo, i na Ustavnom. Dakle, što bi rekli Sinjani, Željka Markić: uništa. Ali njenim dosadašnjim sudskim neuspjesima generalno nema ni kraja ni konca.

Netom prije ovoga, krajem listopada nepravomoćno je izgubila, i to već drugi spor, protiv novinara Borisa Dežulovića i glasila Novosti, čijeg je izdavača za sada tužila pet puta. Za komediografski element te parnice pobrinuo se odvjetnik Željke Markić koji je višestruko nagrađivanog Dežulovića proglasio ne-novinarom budući da ni na jednom fakultetu nije završio novinarstvo. “A ako se tuženik smatra satiričarem, onda može pisati knjige, a ne da vrijeđa tužiteljicu pod krinkom novinarstva”, izjavio je advokat Krešimir Mateković. Sud, srećom, nije bio impresioniran njegovom analizom.

Kontracepcijske tablete

Kako je Željka Markić i inače fiksirana na SDSS i Milorada Pupovca, on je tužio nju zbog jednog nastupa u Bujici Velimira Bujanca pa je i tu izgubila. Presuda je donesena u veljači ove godine. U spornom TV intervjuu smjestila je Pupovca u društvo “domaćih terorista” odnosno državnih neprijatelja koji su, dakle, sigurnosna opasnost za Hrvatsku.

Veljača je bila nezgodno doba za gospođu Markić jer je u tom mjesecu odbačena i njena tužba protiv novinarke Danke Derifaj koja ju je u emisiji RTL Direkt prozvala da zarađuju od prodaje kontracepcijskih tableta i abortivnih medikamenata, s naglaskom na to da je upravo Željka Markić zaštitno lice kampanje konzervativnih snaga za zabranu abortusa.

Duševne boli

Markić je u sudnici tvrdila da se njena tvrtka bavi samo kliničkim ispitivanjima lijekova, no odvjetnica Jadranka Sloković joj je kontrirala navodima da ona usko surađuje s farmaceutskim tvrtkama koje prodaju sredstva protiv začeća, da su te tvrtke njezini sponzori te da se njihov novac slijeva na njezine račune. “Javnost ima pravo znati od čega živi Željka Markić”, kazala Danka Derifaj sudu, koji na kraju nije našao da ni da je tužba utemeljena, niti da je prilog na RTL-u bio klevetnički.

I Telegram je, kao i mnogi drugi mediji, godinama zasipan tužbama Željke Markić iako ona s njima zasad nema sreće. U studenom 2021. izgubila je, na primjer, tužbu za duševne boli u povodu teksta u Telegramu koji je bio puki prikaz znanstvenog rada troje profesora s Pravnog fakulteta u Zagrebu. Njegovi su autori elaborirali da je javni uspjeh konzervativnog pokreta i njegove maskote Ž. Markić temeljen uglavnom na manipulacijama i lažima.

Poduka suca

Osim što je tužbom ustala protiv Telegrama, Markić je i od Pravnog fakulteta tražila da sankcionira potpisnike citiranog rada tvrdeći da su njihovi nalazi “neistiniti, proizvoljni i nepotkrijepljeni”. No sud je odbio njen tužbeni zahtjev pa time i isplatu novčane naknade za duševne boli, a Pravni fakultet i dekan nisu se ni osvrnuli na zahtjev da autori rada budu primjereno kažnjeni.

U priču o seriji promašenih obraćanja sudovima Željke Markić treba uvrstiti i izgubljenu parnicu protiv Expressa i 24 sata iz 2017. godine zbog teksta “Milijuni Željke Markić – kako ih je zaradila”. Zahtijevala je da sud naredi izdavaču objavu ispravka toga članka koji je po njenom mišljenju bio “žalostan primjer istinske zlouporabe novinarske profesije”, no u tužbi nije uspjela navesti ništa čime bi ispravila navodne netočne tvrdnje. Zato joj je sudac, odbacujući njen zahtjev, dao i malu poduku. Uputio ju je da je optužbe o neistinitosti određenih informacija trebala potkrijepiti konkretnim dokazima koji se odnose na te informacije, a ne općenitim moraliziranjima o etičnosti i profesionalizmu.

Izbori pred vratima

Ima toga koliko hoćeš i skoro da bi svaka redakcija mogla ovom krnjem preglednom radu pridodati svoje slučajeve sa Željkom Markić. Gospođa je probala ući u politiku na izborima 2015. godine, ali njena stranka “U ime obitelji – Projekt domovina” nije ni u jednoj izbornoj jedinici došla ni blizu izbornom pragu.

Budući da opet slijede izbori, možda bi trebali probati ponovno pa da se malo skinu s vrata barem medijima i sudovima.