Wow. Pogledajte spektakularne nove urede poznate softverske firme

Atlassianov toranj visok 180 metara prvi je veliki projekt unutar nove poduzetničke zone Sydneya

FOTO: SHoP/BVN Architects

Australska tvrtka Atlassian, koja razvija softvere za developere, project managere i poslovne timove, objavila je kako im je odobrena gradnja njihovog novog tornja u Sydneyu. Novi Atlassianov neboder potpisuju arhitektonske tvrtke Shop Architects i BVN, a riječ je o tornju s 39 katova, ukupne visine 180 metara. S obzirom na visinu, Atlassianov toranj bit će najviši hibridni neboder na svijetu, izgrađen u kombinaciji čelika, stakla i drva. Atlassian će za njegovu gradnju platiti oko 546 milijuna dolara, piše Financial Review.

Neboder će postati novo sjedište kompanije, a u njemu će oko 2025. godine, kada se završi izgradnja, raditi oko 4000 zaposlenika. Novi Atlassianov toranj bit će jedna od ključnih građevina u tehnološkoj poduzetničkoj zoni imena Central station, u kojoj vlada savezne države Novi Južni Wales planira stvoriti prostor za 25.000 radnih mjesta. Atlassianov toranj prvi je veliki projekt koji će se izgraditi u toj zoni.

Cilj je znatno smanjiti onečišćenje

Dio nebodera izgradit će se od drva, a fasada će mu biti u kombinaciji čelika i stakla, kombinirajući unutarnje i vanjske prostore. Fokus zgrade je energetska efikasnost, pa je cilj smanjiti onečišćenje pri izgradnji za 50 posto u usporedbi s tradicionalnim građevinskim projektima. Istovremeno, cilj je stvoriti zgradu koja troši 50 posto manje energije, a sva električna energije dolazit će iz obnovljivih izvora.

Fasada, koja će nastati oko čeličnog egzoskeleta, bit će najzanimljiviji dio nebodera, ističe Architecture.au Ona će sa solarnim panelima moći generirati električnu energiju, a bit će i dovoljno pametna da sama zasjeni određene prostore kako bi se unutar nebodera mogla regulirati temperatura, pa bi se time uštedjelo na energiji potrebnoj za klimatizaciju prostora. Mislilo se i na automobile, pa se u zgradi nalazi velik broj parkirnih mjesta koja su integrirana u dizajn.

Atlassianov toranj prvi je veliki projekt unutar nove poduzetničke zone u Sydneyu SHoP/BVN Architects

Na vrhu će biti wellness centri

Za izgradnju katova će se kao strukturni materijal uglavnom iskoristiti drvo, što će relativno povisiti cijenu izgradnje, ali dovesti i do sasvim osjetnih smanjenja zagađenja. Metoda gradnje Mass Timber Construction je jedna od novih tehnologija gradnje koja želi postati rješenje za borbu protiv klimatskih promjena.

Koristeći se novim hibridnim načinom gradnje, generira se znatno manje onečišćenja budući da su materijali prirodni, a za njihovu obradu se generira manje onečišćenja. Time se znatno smanjuje razina onečišćenja koja se generira gradnjom, a ujedno i pomaže Atlassianu u postizanju cilja postajanja ugljično neutralne tvrtke do 2050. godine. Uz to, korištenje drva u interijerima stvara toplu i primamljivu atmosferu za posjetitelje.

Unutrašnjost tornja SHoP/BVN Architects

Pet najviših katova bit će otvoren i dijeljen prostor, u kojem će se nalaziti wellness centri, prostor za opuštanje i druženje, te terase s drvećem. “Prostor je ponajviše namijenjen za sastajanje, a taj dio zgrade kruna je arhitektonskog izražaja”, istaknuli su arhitekti. Neki od katova imat će “povišene parkove”, odnosno prozračne prostore pune biljki koji će biti zajedničke prostorije za sve zaposlene, piše dezeen.

Povišeni parkovi tornja SHoP/BVN Architects

Prvi veći projekt unutar nove poduzetničke zone

Atlassianov suosnivač i jedan od njegovih izvršnih direktora Scott Farquhar rekao je kako će nova zona stvoriti hrpu novih radnih mjesta, što će dovesti do novih ideja i povećati inovativnost u Australiji. “Ako radite u tehnološkom sektoru, to će biti mjesto na kojem ćete htjeti biti. Sydney ima potencijal postati jedan od vodećih svjetskih tehnoloških gradova, a gradnja ovakvih zona šalje jasan signal kako smo u utrci za uzimanjem dijela svjetski najvrjednijeg tržišta. Bit će to uzbudljivo mjesto”, misli Farquhar.

Dodao je i kako projekt dolazi u poprilično bitan trenutak, tijekom pandemije. “Projekti kao što je naš pomoći će našoj državi oporaviti se od golemog udarca koji nam je zadao covid-19”, rekao je Farquhar, pa istaknuo kako je toranj zamišljen za budućnost poslovanja. “Čak i ako imamo radnike koji uglavnom rade od kuće, moramo imati neko mjesto na kojem se svi možemo sastati. Upravo smo vođeni tom idejom osmislili prostore unutar našeg budućeg sjedišta”, zaključio je Farquhar.

U tornju bi trebalo raditi oko 4000 zaposlenika Atlassiana SHoP/BVN Architects