Imamo suludo otkriće. Na poznatom zagrebačkom kompleksu potajno je izgrađen ilegalni kat, i to godinama nitko nije shvatio

Iz Državnog inspektorata kazali su nam kako 'ne mogu iznositi detalje', a investitori nisu odgovorili na naše upite kako su i zašto to učinili

Na četiri zgrade poznatog trgovačko-poslovnog centra u Zagrebu naknadno su izgrađeni deveti katovi, iako za to investitori nisu imali građevinsku dozvolu. Tih dogradnji nema u građevinskoj dozvoli, glavnom projektu ni izmjenama i dopunama glavnog projekta. Državni inspektorat, prema informacijama Telegramovog izvora, po tom pitanju ne poduzima ništa već dvije godine otkako su nepravilnost uočili njihovi vlastiti inspektori. Riječ je o poslovnom kompleksu Green Gold izgrađenom prije 12 godina u vibrantnoj novoj zagrebačkoj business zoni u Radničkoj i Vukovarskoj.

Prema izdanim aktima trebalo bi se raditi o kompleksu s četiri zgrade koje imaju prizemlje plus osam nadzemnih etaža. No, snimka iz zraka pokazuje kako je na sva četiri tornja naknadno dograđeno više od polovice površine ravnih krovova.

Arhitektonski građevinski projekt, kao i izmjene i dopune glavnog građevinskog projekta, potpisao je arhitekt Boris Fiolić. Njegov kolega iz BF Studija, ugledni arhitekt Zoran Boševski, uz izvjesne ograde, odgovara na naša pitanja. “Koliko se sjećam, jer nisam ja vodio te projekte nego moj pokojni partner Fiolić. Te zgrade imaju građevinsku i uporabnu dozvolu za prizemlje i osam katova. Na krovu su klima komore i slični uređaji. Za dogradnju koju spominjete, koliko znam, nije rađena dokumentacija, a u svojoj arhivi nemam potpunu dokumentaciju”.

Kada su izgrađeni katovi?

Nacrti izmjena i dopuna glavnog projekta te ostali akti koje je Telegram dobio na uvid pokazuju da su na krovu trebale biti isključivo tehničke i servisne prostorije poput strojarnice i komora instalacija. Na digitalnim ortofoto kartama Državne geodetske uprave nije moguće precizno utvrditi kada su dograđeni sporni katovi, ali po geo-portalu Uređena zemlja od 2014. do 2016., dograđenih katova na slikama nema.

Ortofoto podloga čestice iz 2018., nekoliko godina od izgradnje, pokazuje da su se u međuvremenu dogodile velike rekonstrukcije koje građevinska inspekcija nije primijetila.

Na lijevoj fotografiji je ortofoto zapis iz 2014./2016. Dograđenih katova ne zadnjoj etaži nema. Desno je ortofoto podloga iz 2018. Vide se rekonstrukcije i dograđeni katovi. portal Uređena zemlja

Investitori ne odgovaraju

U četiri zgrade postoje liftovi koji vode do devetog kata tornjeva kompleksa. Na devetom nadograđenom katu jedne od tih zgrada nalaze se uredski prostori ugledne svjetske konzultantske kuće, pa se prostor vjerojatno monetizira i na njemu se zarađuje. U drugom tornju, kako stoji na informativnoj tabli na recepciji, nalaze se poslovni prostori uprave investitora, tvrtke PB Grad.

Imaju li uporabnu dozvolu, tko ju je izdao i na temelju kojeg akta – odgovore na ta pitanja nisu dali niti investitor niti Državni inspektorat. Telegramov izvor tvrdi da o slučaju koji je aktualiziran nedavno saznanja moraju imati glavni državni inspektor Andrija Mikulić i njegov kabinet, načelnik sektora građevinske inspekcije, unutarnja kontrola… No, nema traga nikakvih upravnih postupanja nakon što je pri inspekcijskom nadzoru prije godinu i pol utvrđena suspektna legalnost dograđenih katova.

U veljači 2014. na zadnjoj etaži još nema dograđenih katova Slavko Midzor/PIXSELL

 

U Izmjenama i dopunama glavnog projekta iz rujna 2011. na zadnjim etažama su samo strojarnice i klima komore privatni arhiv

‘Postupci su u tijeku’

Na niz pitanja koje smo prije deset dana uputili Državnom inspektoratu – ima li centar Green Gold građevinsku dozvolu za izvedene dogradnje iznad ravnih krovova 8. kata svih četiriju nebodera, na temelju koje građevinske dozvole su nadograđeni dijelovi zadnjih katova na navedenim zgradama, koja je namjena tih prostora, imaju li uporabnu dozvolu, koriste li se uredski prostori na toj zadnjoj etaži bez uporabne dozvole – odgovorili su jednom rečenicom.

“Zahvaljujemo na upitu, no u ovome trenutku, obzirom na postupke koji se vode vezano uz temu Vašega upita, nismo u mogućnosti iznositi detalje”, piše Državni inspektorat iako nismo pitali za detalje, nego za postojanje ili nepostojanje građevinske dozvole za dograđene katove.

Brojne anonimne prijave

Kakvi se postupci vode i kako to da su se iznenadno počeli provoditi tek nakon našeg prvog upita, u toj instituciji nisu objasnili. Problem nadogradnji došao je na dnevni red sasvim slučajno, a činjenica da, prema informacijama naših izvora, gotovo godinu i pol dana nije po njemu postupano, u suprotnosti je s navodima Inspektorata.

Slučaj s katovima kojih ima pa opet nema postale su tema u Državnom inspektoratu u kolovozu 2021. godine. Tada je zbog ozljede na radu jednog radnika Služba za nadzor zaštite na radu pozvala, kako propisi nalažu, kolege iz Građevinske inspekcije. Usporedba dokumentacije koju im je investitor dao na uvid pokazala je da se značajno odstupalo od projektne dokumentacije.

Inspekcijski nadzor tada utvrđuje da je na četiri poslovne zgrade na dijelu ravnog krova izveden devet kat koji nije u skladu s predočenim glavnim projektom. Nema akta, nema građevinske dozvole, nema čak ni rješenja o izvedenom stanju koji bi eventualno mogao naknadno legalizirati rekonstrukcije. Kako zakon nalaže u takvim slučajevima, Inspektorat poziva investitora da dostavi dokumentaciju o legalnosti dogradnje devetih katova na zgradama.

Tajnoviti moćni poduzetnik

Što se događalo unutar Mikulićeva kabineta i sektora za nadzor građenja koji vodi Davor Šantak i je li slučaj sklonjen u ladicu? Izgradnja kompleksa je počela 2011. kao rijedak primjer investicije u vrijeme potpunog zastoja građevinskog sektora i opće recesije u Hrvatskoj.

S više od 100.000 metara četvornih velebni poslovni centar Green Gold impresivnih je dimenzija i velike gustoće. Investitor trgovačko-poslovnog kompleksa na uglu Radničke i Vukovarske je PB Grad, dio PB Grupe, krovne tvrtke u vlasništvu tajanstvenog australskog povratnika Branka Perkovića. Iako u međuvremenu gradi više poslovnih centara, za širu je javnost prilično nepoznat i rijetko komunicira s medijima.

Kako je krenuo veliki uzlet

Mediji su ranije pisali da je devedesetih Perković radio na izgradnji i obnovi 300-tinjak ratom oštećenih obiteljskih kuća, zgrada te cesta. Od ulaska u novo tisućljeće kreće njegov veliki uzlet. Prvo na Radničkoj cesti otvara poslovni park VB centar koji je u vlasništvu njegove tvrtke P.B. inženjering osnovane 2001.

Nakon VB centra, Perković se pojavljuje kao glavni investitor i graditelj poslovnog centra Zavrtnica. Upravljanje nekretninom Green Gold bilo je, prema neformalnim informacijama, pod suvlasničkom tvrtkom M123. Prije tri godine umire jedan od partnera. Nedavno u kompaniji dolazi do smjene u upravljačkoj strukturi, kada tvrtku preuzimaju kći i sin gospodina Perkovića.

Doslovno kao iz Harryja Pottera

“Nije to kućica koju su Štef i Dragec dozidali, najmanje je stotinjak ljudi u izvedbi moralo znati što se događa. Napokon, neki su arhitekti morali projektirati rekonstrukciju, vjerojatno znajući da dozvole nema”, kaže upućeni Telegramov izvor. Dodaje kako dograđeni katovi, nastali bez projektne dokumentacije, nisu rijetkost u Zagrebu.

Kao što u Harryju Potteru postoji Zakutna ulica u Londonu, koja se odjednom pojavi s krčmama, konačištima, bankama i trgovinama – tako, čini se, funkcioniraju i nelegalno dograđeni katovi po glavnom gradu Hrvatske. Građevinska inspekcija je do osnutka Inspektorata bila pod kapom Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja. Od travnja 2019. u sklopu je Državnog inspektorata kojim upravlja Andrija Mikulić.