[VODIČ] Kako se pripremiti za razgovor za posao? Donosimo 7 korisnih savjeta

Dobra priprema za razgovor za posao ključna je kako bi se pripremili sa relevantnim pitanjima za poslodavca

FOTO: Unsplash

Traženje posla je posao za sebe. Iako predstavlja jednu vrstu pozitivnog izazova i jednu novu stepenicu u karijeri, sa sobom nosi i dozu stresa. Kako bi se jednostavnije manevrirao taj niz stresnih situacija, dobro se prije samog razgovora za posao dobro pripremiti. Istražili smo nekoliko ključnih koraka koje trebate slijediti kako biste se dobro pripremili za razgovor za posao.

Kako se pripremiti za razgovor za posao

Prema Forbesu, pet perspektivnih industrija u kojima neće biti teško naći posao u 2023. godini su umjetna inteligencija, e-commerce, računalstvo u oblaku (cloud computing), ugostiteljstvo i zdravstvo. Nevezano u kojoj se grani posla nalazili i tražite novu šansu, priprema za razgovor za posao uvijek je prva stepenica do uspješne karijere. Od pažljivog proučavanja portfelja usluga firme u koju se želite zaposliti pa sve do istraživanja njihovih prethodnih projekata, priprema za razgovor za posao ključna je kako bi se pripremili sa relevantnim pitanjima za poslodavca.

Pažljivo proučite opis posla i oglas za posao

U pripremi za razgovor za posao, bitno je obratiti pažnju na oglas za posao na koji ste se prijavili. U opisu posla trebale bi se nalaziti važne informacije o kvalitetama koje zaposlenici trebaju imati, njihovim kvalifikacijama za obavljanje posla, te prethodno radno iskustvo. Što se kandidat više uklapa u profil kojeg kandidati traže, veće su šanse da ćete postati budući zaposlenik te tvrtke. Uz to, detaljnim proučavanjem opisa posla katkad se mogu iščitati ili predvidjeti pitanja koja bi vam poslodavac mogao postaviti tijekom razgovora za posao.

priprema za razgovor za posao
Unsplash

Razmislite zašto idete na razgovor za posao

Prije samog razgovora za posao, ne bi bilo loše razmisliti o tome zašto želite baš taj posao i zašto ste baš vi kvalificirani obavljati određenu djelatnost. Stoga je najbolje pripremiti kratko objašnjenje zašto ste vi najpodobnija osoba za poziciju za koju se prijavljujete, a nije loše ni pojasniti vaš interes za poduzeće u kojem ćete, nadajmo se, biti uspješno zaposleni.

Istražite pojedinosti o poduzeću

Ovaj korak lako je previdjeti, ali je isto tako i važan čimbenik pripreme za intervju za posao. Najbolje je istražiti poduzeće za koje se prijavljujete budući da ćete tako odskočiti od ostalih kandidata. Istraživanje poduzeća i pozicije na koju se prijavljujete dat će vam jasniju sliku i bolji kontekst pri odgovaranju na pitanja na razgovoru za posao, a također ćete imati i šansu sastaviti bolja pitanja koje ćete uputiti osobi na razgovoru za posao. Uz to, istražite i proizvod ili uslugu koji poduzeće nudi. Ukoliko poduzeće proizvodi određene proizvode ili nudi usluge, istražite sve o njima kako bi imali jasniju predodžbu o tome što poduzeće zapravo nudi klijentima ili kupcima i na koji način posluje.

Što obući na razgovor za posao

Odabir pravilne odjevne kombinacije može nam pomoći da se osjećamo udobnije i imamo više samopouzdanja, a također je bitan za ostavljanje dobrog prvog dojma, za koji se često kaže da je i najbitniji. Odjeća bi trebala biti čista, mirisna i ispeglana kako bi poslodavcu dali do znanja da pazimo na detalje. Slično tome, svakako bi trebalo provjeriti ima li naša odjeća kakvih vidljivih znakova kao što su rupe, mrlje, ili dlake kućnih ljubimaca. Ukoliko je sve u redu, istražite i tzv. dress-code poduzeća kako bi imali više uvida u očekivanja poslodavca. Čak i da se radi o slučaju poduzeća u kojem je ležerna odjeća dopuštena, na razgovoru za posao dress-code smart casual je svakako nešto s čim ne možete pogriješiti.

što obući na razgovor za posao

Što ne obući na razgovor za posao

Uz popis savjeta u kojima preporučujemo što bi trebalo obući na razgovor za posao, postoji i druga strana medalje – što od odjeće treba izbjegavati kad vam slijedi bitan razgovor za posao. Za početak, nikako nemojte odjenuti odjeću koja ima rupe ili mrlje. Odjeća u kojoj će vam biti neudobno također se treba izbjegavati, kao i oni komadi odjeće koji vam ne pristaju baš najbolje. Potrudite se obući nešto što će vam pristajati kao saliveno. Na kraju, odjeću koja privlači previše pozornosti, kao što su haljine koje otkrivaju previše ili košulje s blještećim logotipom brenda, najbolje ostavite doma ili ju iskoristite za neke druge, prigodnije prilike.

Pripremite se za pitanja

Kako bi razgovor za posao protekao u najboljem tonu, potrebno je i pripremiti se za neka od najčešćih pitanja. Iako ne možete predvidjeti svako pitanje koje će vam biti postavljeno, možete biti spremni za neka od njih. Ako vas poslodavac pita o vašim snagama, možete pričati o vlastitim kvalitetama i stavovima prema poslu, a također možete i objasniti koje su vaše snage koje u poslovni život donosite iz vaših ostalih iskustava – privatnih (hobiji, dodatni interesi) ili onih poslovnih (projekti, rezultati, postignuća).

Potencijalni poslodavac na razgovoru za posao također vas može pitati kako ste se se odlučili prijaviti baš za ovu poziciju, tj. zašto vam je rad na poziciji za koju ste se prijavili zanimljiv i izazovan. Poslodavcima je ovo pitanje vrlo važno jer iz odgovora koji date mogu iščitati razumijete li dobro poziciju, a također vam i daju priliku da istaknete neke od svojih vještina ili prethodno iskustvo. A u slučaju da vas potencijalni poslodavac pita zašto želite raditi upravo kod njega, možete istaknuti neke od stvari koje su vas motivirale za prijavu. Ovdje možete spomenuti stvari kao što su njihova kultura, projekti, znanja i tehnologije s kojima rade..

Postavljajte pitanja na razgovoru za posao
Unsplash

Koja pitanja postaviti na razgovoru za posao?

Prije razgovora za posao, mogli biste vježbati svoj ton i govor tijela kako bi povećali šanse za vlastito zaposlenje. To će vam također pomoći i u dijelu razgovora za posao u kojem pitanja postavljate upravo vi, a ne poslodavac. Postavljanjem pitanja dajemo jasnu naznaku poslodavcu da smo odgovorni i dobro pripremljeni. Neka od pitanja koja biste mogli postaviti poslodavcu su:

  • Koji je prosječni radni vijek zaposlenika u vašem poduzeću?
  • Kako izgleda tipični radni dan zaposlenika?
  • Koje su kvalitete i vještine vaših najuspješnijih zaposlenika?
  • Koje su prednosti rada u ovom poduzeću?

Ako slijedite ove razgovore za posao sigurno ćete ostaviti dobar prvi dojam. Kao dodatan korak,nakon razgovora za posao možete poslati dodatan e-mail ili poruku u kojoj ćemo se zahvaliti na razgovoru, istaknuti bitne točke ili ciljeve iz razgovora za posao te pozvati potencijalnog poslodavca na nastavak razgovora ukoliko imaju dodatnih pitanja ili nejasnoća. Na kraju, naljepše bi se bilo još jednom zahvaliti i reći da s nestrpljenjem očekujete povratne informacije kako bi jasno prenijeli svoju strast prema poziciji koju toliko željno iščekujete.