Koja je razlika između neto, bruto 1 i bruto 2 plaće?

U 2019., prosječna ocjena financijske pismenosti Hrvatskih građana iznosila je 12,3 od ukupno 21 boda

FOTO: Pexels

Prosječna razina financijske pismenosti Hrvatskih građana ocjenjena je sa 12,3 od ukupno 21 boda što je 59% na ispitu financijskog znanja prema istraživanju Finax iz 2022. godine. Iako je došlo do povećanja ukupne razine financijske pismenosti u Hrvatskoj, mladi u dobi od 18 do 29 godina i dalje pokazuju najveći nedostatak financijskog znanja.

Iako su bruto i neto plaća osnovni pojmovi vezani za plaće, malo ljudi zna reći što predstavlja bruto iznos te kako se taj iznos na kraju pretvori u neto.

Struktura platne liste

Poznato je da se dio ukupne zarade zaposlenika u firmi smanjuje zbog poreza, doprinosa za zdravstveno osiguranje i mirovinske fondove. Kada dublje razumijete kako se razlikuje bruto i neto plaća, i koliko u stvarnosti vaša plaća košta poslodavca u ukupno, počinjete dodatno cijeniti vrijednost svog rada. To također utječe na pogled na poslodavce i na državu koja se financira sredstvima koja dolaze iz vašeg rada.

Prema Pravilniku o sadržaju obračuna plaće, naknade ili otpremnine, obračun isplaćene mora sadržavati:

  • podatke o poslodavcuČ tvrtku, sjedište, osobni identifikacijski broj (u daljnjem tekstu: OIB) i IBAN broj računa
  • podatke o radniku – ime i prezime, adresu, OIB, IBAN broj računa i naziv banke
  • razdoblje, odnosno mjesec za koji se plaća ili naknada plaće isplaćuje
  • podatke o satima za koje radnik ostvaruje pravo na naknadu plaće
  • iznos plaće po osnovama – bruto 1, bruto 2, neto iznos

Što je bruto 1?

Bruto 1 označava neto iznos na kojeg se dodatno obračunavaju mirovinsko i zdravstveno osiguranje, prirez i porezi. Bruto 1 iznos se najčešće prikazuje na vrhu isplatne liste i to nije iznos kojeg radnik dobije na kraju mjeseca na račun. Poslodavac iz bruto plaće obračunava 15% za 1. stup mirovinskog osiguranja i 5% za 2. stup mirovinskog osiguranja. Stopa prireza prikazana u Bruto 1 iznosu ovisi o mjestu prebivališta zaposlenika. Npr. ako zaposlenik živi u Zagrebu stopa prireza iznosi 18%.

Što je bruto 2?

Bruto 2 predstavlja sveukupni trošak radnika u firmi i iznos koji poslodavac mora osigurati kako bi radnik na kraju dobio svoj neto iznos na račun. Bruto 2 iznos sastoji se od iznosa bruto 1 i doprinosa za zdravstveno osiguranje čija je stopa 16,5%. Ako je zaposlenik firme osoba mlađa od 30 godina, poslodavac ostvaruje pravo na oslobođenje od plaćanja doprinosa na osnovicu olakšica za mladu osobu. Do 30 godine života poslodavac ne treba platiti trošak zdravstvenog osiguranja unutar ukupne plaće.

Što je neto plaća i kako se računa?

Neto plaća označava iznos novca koji radnik finalno primi na račun, umanjen za porez, prirez i doprinose. Prosječna mjesečna neto plaća u Republike Hrvatske za kolovoz 2023. iznosila je 1 163 eura.

Kako raste iznost neto iznos neto plaće, tako se povećava i iznos bruto 1 i bruto 2 doprinosa koje poslodavac mora ukupno platiti za radnika. Tako npr. za neto plaću od 1200 eura, kada se zaračunaju bruto 1 i bruto 2 iznosi, poslodavac isplati 1.540,56 eura, a za plaću od 2200 eura isplati 3.176,68. Izračuni su napravljeni na temelju prireza Grada Zagreba (18%).

Podizanje neto plaće na bankomatu
Pexels

Kako izračunati poreznu osnovicu – neoporezivi dio plaće

Neoporezivi dio plaće ili osobni odbitak odnosi se na dio dohotka na koji se država odrekla oporezivanja. Sukladno Zakonu o porezu na dohodak postoje četiri kategorije osobnih odbitaka:

  • Osnovni osobni odbitak – priznat svim poreznim obveznicima, a iznosi 530,90 eura
  • Osobni odbitak za uzdržavanu djecu – priznaje se poreznim obveznicima koji uzdržavaju djecu
  • Osobni odbitak za uzdržavane članove – priznaje se poreznim obveznicima koji uzdržavaju druge članove svoje obitelji
  • Osobni odbitak za invalidnost – priznaje se poreznim obveznicima s potvrđenom invalidnosti ili tjelesnim oštećenjima. Odnosi se na invalidnost i tjelesno oštećenje uzdržavane djece i ostalih članova obitelji.