Što je poslovno uvjetovani otkaz? Istražili smo pravila o otkaznom roku i otpremninama

Porast trenda davanja otkaza stigao je i u Hrvatsku

FOTO: Unsplash

Poslovno uvjetovani otkaz postaje sve važnija tema u modernom svijetu rada. Razumijevanje ove pravne odredbe ključno je kako za poslodavce tako i za zaposlenike jer se radi o zakonitom načinu prekida radnog odnosa uslijed poslovnih razloga.Ukoliko ne dođe do suglasnosti zaposlenika i poslodavca oko nekih bitnih stavki koje se tiču radnog mjesta i plaće, otkaz je vrlo izgledna opcija. Postoje razne vrste otkaza, a jedna od njih je i poslovno uvjetovani otkaz.

Što je poslovno uvjetovani otkaz?

Primjer poslovno uvjetovanog otkaza nastaje kada poslodavac otkazuje ugovor o radu uz propisani ili ugovoreni otkazni rok, a u slučaj da prestane potreba za obavljanjem nekog posla zbog razloga koji mogu biti gospodarske, tehničke ili organizacijske prirode. Naravno, poslodavac za davanje ovakve vrste otkaza mora imati i opravdani razlog. Poslodavac mora voditi brigu i o trajanju radnog odnosa, invalidnost, starosti i raznim obvezama uzdržavanja zaposlenika.

Ukoliko je poslodavac dao poslovno uvjetovani otkaz zaposleniku, on idućih 6 mjeseci ne smije zaposliti drugog radnika na istovjetnim poslovima. A ako se dogodi situacija u kojoj unutar 6 mjeseci nastane potreba zapošljavanja zbog obavljanja baš tih istih poslova, poslodavac je u tom slučaju obvezan ponuditi sklapanje novog ugovora o radu onom istom zaposleniku kojemu je dao poslovno uvjetovani otkaz.

Poslovno uvjetovani otkaz znači da je zaposlenik u prednosti nad poslodavcem
Unsplash

Razlozi poslovno uvjetovanog otkaza

Do poslovno uvjetovanog otkaza, dakle, može doći kada poslodavac otkazuje ugovor o radu ako za to ima opravdane razloga i ukoliko se dogodi prestanak potrebe za obavljanjem nekog posla. Razlozi poslovno uvjetovanog otkaza dijele se na tri grane:

  • Gospodarski razlozi

Kod gospodarskih razloga javlja se prestanak potrebe za obavljanjem nekog posla zbog smanjenja opsega posla, smanjenja tržišta ili djelatnosti koja više nije profitabilna.

  • Tehnološki razlozi

Kod tehnoloških razloga javlja se prestanak potrebe za obavljanjem nekog posla zbog uvođenja novih načina rada ili automatizacije u procesu proizvodnje. Kao rezultat, čovjek na nekim radnim mjestima više nije potreban ili može biti potreban, ali u dosta manjem opsegu.

  • Organizacijski razlozi

Kod organizacijskih razloga javlja se smanjenje opsega posla uslijed objedinjenja više radnih mjesta u jedno ili se događa prestanak potrebe za radom određenog odjela ili službe.

Kako se određuje otkazni rok pri poslovno uvjetovanom otkazu?

Nakon što je poslodavac dostavio zaposleniku otkaz ugovora o radu, od tad počinje teći i ugovoreni ili zakonski otkazni rok. Ti rokovi određeni su člankom 114. Zakona o radu i moraju se obavljati po sljedećim pravilima:

  • Ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno manje od jedne godine = otkazni rok u trajanju 2 tjedna
  • Ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno jednu godinu = otkazni rok u trajanju od mjesec dana
  • Ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvije godine = otkazni rok u trajanju od mjesec dana + 2 tjedna
  • Ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno pet godina = otkazni rok u trajanju od 2 mjeseca
  • Ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno deset godina = otkazni rok u trajanju od 2 mjeseca + 2 tjedna
  • Ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvadeset godina = otkazni rok u trajanju od 3 mjeseca

Dok traje otkazni rok, zaposlenik smije biti odsutan s radnog mjesta najmanje 4 sata tjedno, a dok uz to prima naknadu plaće, a sve u svrhu traženja novog posla. Važno je i znati da ne teče u raznim situacijama, kao što su:

  • trudnoća
  • korištenje roditeljskog dopusta
  • rad u skraćenom vremena zbog pojačane njege djeteta
  • rad s polovicom punog radnog vremena
  • privremena nesposobnost za rad
  • godišnji odmor
  • plaćeni dopust

Otpremnina i naknada za neiskorišteni godišnji odmor pri poslovno uvjetovanom otkazu

Pri poslovno uvjetovanom otkazu, poslodavac je dužan zaposleniku isplatiti otpremninu, ukoliko je zaposlenik u poduzeću najmanje dvije godine. Tu je također i obveza poslodavca da isplati zaposleniku naknadu za neiskorišteni godišnji odmor, a to se određuje prema obračunu plaće za vrijeme redovnog godišnjeg odmora.

Otkazi nisu ugodni
Unsplash

Razlika između poslovno uvjetovanog otkaza i osobno uvjetovanog otkaza

Osobno uvjetovani otkaz ugovora o radu je redoviti otkaz. Poslodavac može ponuditi zaposleniku osobno uvjetovani otkaz ako zaposlenik nije u mogućnosti obavljati svoje obveze iz radnog odnosa zbog određenih trajnih osobina ili sposobnosti. Poslodavac u slučaju osobno uvjetovanog otkaza također mora voditi računa o pravima zaposlenika koja su propisana Zakonom o radu RH, a to su: otkazni rok, pravo na otpremninu, godišnji odmor, trajanje radnog odnosa, starosti radnika i obvezama uzdržavanja.