HR je puno više od samog zapošljavanja. Stručnjakinje za ljudske resurse progovorile o svojim najvećim izazovima u IT-ju

Ljudski potencijali u IT industriji bili su glavna tema panela 'HR After Five' koji je organizirala agencija Ars Futura

FOTO: Ars Futura

Povjerenje zaposlenika u ljudske resurse, ali i dobar odnos s timovima unutar firme, najvažniji su uvjeti za kvalitetan rad HR odjela jer o tome ovisi uspjeh svake aktivnosti i procesa. Uz to ne treba, naravno, zanemariti ni praćenje tržišta i trendova, upoznavanje s radom kolega i konstantne edukacije.

Glavni su to zaključci panela ‘HR After Five’ koji je organizirala Ars Futura, agencija za dizajn i development iz Zagreba. Bio je namijenjen ljudima koji rade u HR-u IT firmi, a panelistice su bile četiri iskusne HR-ovke koje su danas voditeljice timova u svojim tvrtkama.

Nama su ispričale svoje dojmove s panela, ali i prokomentirale goruće teme ovog područja koje se unatrag dvije godine pokazalo iznimno važno, posebice u IT-ju gdje je bitka za talentima nemilosrdna.

Od početka je uključena u sve procese

Jedna od organizatorica eventa bila je Sanja Karan iz Ars Future koja je u svoju sadašnju firmu stigla prije dvije godine. Prvo s čime bavila kad je započinjala svoju karijeru u HR-u bilo je regrutiranje novih zaposlenika, odnosno testiranjima, intervjuima, koordiniranjem i zapošljavanjem.

“To je stvarno sjajan način za brzo upoznavanje ljudi, shvaćanje culture fita i generalne dinamike poslovnog okruženja. Super mi je bilo što sam i u svojim HR početcima bila uključena i u druge procese pa si polako počela slagati sliku o tome što bi sve jedan dobar HR odjel trebao pokrivati”, kaže.

Treba si biti dobar s kolegama

A ono što je tijekom godina naučila da dobar Odjel ljudskih resursa treba jest, u prvom redu, na neintruzivan način upoznati druge kolege s radom HR-a, što obuhvaća više procesa od regrutiranja. “U većini stvari koje HR radi treba saveznike iz firme, a puno ih je lakše uključivati ako su od prije uključeni u to što HR radi”, kazala je Sanja.

Budući da je bila dio organizacijskog tima koji stoji iza panela, rekla nam je da je jako zadovoljna s tim kako je ispao te da su ispunili svoj glavni cilj – okupiti HR-ovce iz IT svijeta.

Ars Futura

Dobri mentori su vrlo važni

Svoje je iskustvo podijelila i Hana Greta Matković iz Venture studija Martian & Machine. Sretna je što je na početku karijere imala priliku učiti od iskusnijih kolega, posebice mentorice i kolegice Ane Spasojević koja ju je naučila svemu – od prvih poslova poput regrutiranja, pa do strateškog upravljanja ljudskim potencijalima.

“Kako nas je Ana usmjeravala i motivirala da se okušamo i osamostalimo u svemu što nas je zanimalo, ili što je bilo potrebno u nekom trenutku, vrlo brzo sam preuzimala sve više i više odgovornosti. Iako se moj posao trenutno sastoji od jako širokog spektra odgovornosti, još uvijek obožavam taj osjećaj kad pronađem nekoga tko se savršeno uklopi u tim, kao komadić slagalice”, kaže.

Dodaje je da najkorisniji savjet upravo stjecanje povjerenja ostalih zaposlenika u HR odjel jer o tome ovisi uspjeh svake aktivnosti i procesa. “Može ga biti prilično teško zadobiti, a izrazito lako izgubiti”.

Nema glupih pitanja

Nastavlja kako se ne treba bojati postavljati pitanja. Bilo da je riječ o tome tko su klijenti ili korisnici, koji je business model, kako funkcionira neki proizvod, što rade developeri, u kojim tehnologijama, a što dizajneri i s kojim alatima ili pak tko će uvijek uletjeti za fotografiranje. “Naprosto nema glupih pitanja”, kratko će.

Što se panela tiče, kaže da su dobro obuhvatili teme o kojima netko razmišlja kad je prvi ili jedini HR u nekoj IT firmi.

“Posebno koristan dio bio je kad je publika postavljala pitanja, pa smo mogle vrlo konkretno i direktno odgovoriti na pitanja i pomoći kolegama s njihovim aktualnim problemima”, smatra Hana.

Ars Futura

Suradnja s kolegama uvijek je najvažnija

S njom se složila i Nives Božić iz Porsche Digital Croatia koji radi digitalne proizvode pod lepezom Porschea. Istaknula je da u Hrvatskoj nedostaje takvih događanja, posebice sada kada se zapošljavanje i selekcija radnika pokazao kao jedan od najvažnijih alata za uspjeh neke tvrtke.

“Kolegice s panela i ja smo shvatile da dijelimo dosta sličnih procesa i izazova, a opet svatko od nas na specifičan način odgovara na njih. Primjer je tema koje smo se, kroz pitanja publike, dotaknuli – promjene Zakona o radu i reguliranju rada od kuće”, kaže Nives koja je u HR-u počela raditi za vrijeme studentskih dana.

Najizazovniji su joj bili selekcijski procesi na samom početku rada u IT-u.

“Kandidati često imaju jako puno pitanja o samoj poziciji, a odgovaranje na ta pitanja zahtjeva određenu razinu poznavanja IT terminologije, s kojom sam se tada tek upoznavala. Jako puno razgovora s kolegama i selekcijskih intervjua kasnije – i sada se taj izazov ne čini teškim”, govori nam.

HR u tech tvrtkama je specifičan

Ono što bi Nives preporučila svakome iz te branše jest to da kontinuirano ulažu u sebe i svoje znanje. Naime, ovo se područje mijenja jako brzo – od preferiranih programskih jezika do trendova oko načina i organizacije rada te samih uvjeta.

“Sa svime time trebate biti ukorak kako biste bili konkurentni na tržištu i mogli privući te zadržati kvalificirane zaposlenike. Moram istaknuti da rad u HR-u u IT-u ima više prednosti, nego izazova”, kaže.

Dodaje kako je tu riječ uglavnom o mlađim, agilnijim i opuštenijim firma, u usporedbi s nekim klasičnijim korporacijama. “I to ti kao HR-u daje priliku da osmisliš procese bliže potrebama ljudi. Većina toga je zdravorazumska i bez puno kompliciranja”, objašnjava.

Ars Futura

Procesi koji nikad ne prestaju

Slično razmišljanje ima i Dina Rukavina iz tech kompanije Superology koja je sada dio IT firme Happening. Tijekom osmogodišnje karijere u IT-u, upoznala se s radom više tvrtki u kojima je bila zaposlena pa je imala priliku učiti iz drugačijih perspektiva.

“U Superologyu sam sad već dvije godine. Krenula sam kao HR manager, a s vremenom i rastom postala Head of People and Culture”, prisjeća se.

Dodaje kako je na samom početku najveći izazov bilo naučiti sve o IT-u, tehnologijama, samoj firmi i konceptima unutar nje.

“Tek nakon shvaćanja i razumijevanja firme i njenih potreba, slijedilo je formiranje procesa i njihova optimizacija. Kako se određena firma mijenja, mijenjaju se i procesi. Zapravo, nikad ne staju ako želimo da stalno budu kvalitetni i aktualni. Tako da je stalno učenje i prilagodba, što mene, a što procesa, predstavljalo mi start kao HR-a”, kaže nam.

Treba nam više ovakvih panela

O industriji neprestano uči kroz razgovore s drugim kolegama, edukacijama i stručnim usavršavanjima, ali i uz pomoć interneta.

“Bila sam zato jako sretna kad su me iz Ars Future pozvali da sudjelujem u eventu. Odlično mi je da se pokrenula ovakva inicijativa jer je odaziv bio velik, atmosfera odlična i mislim da nam u HR zajednici svakako treba više ovakvih događanja i buildanja communityja“, poručuje.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Ars Futura.