Izgradili su pogon na 17.000 kvadrata u godinu dana u kojem radi 160 ljudi. Evo lijepe priče o uspjehu u Donjoj Bistri

Sve detalje nam je otkrio Josip Klasić, regionalni direktor tvrtke Deceuninck

FOTO: Deceuninck

Možda vam na prvu ime Deceuninck ne zvoni, no samo ako se malo okrenete oko sebe, velika je vjerojatnost da u kući imate vrata ili prozore izgrađene upravo od PVC profila te belgijske tvrtke s obzirom na to da spada među tri najveća svjetska proizvođača PVC profila i europski lider u tom području.

Zašto je ona bitna za našu regiju? Deceuninck samo u Hrvatskoj trenutačno zapošljava 160 djelatnika, a cilj im je uskoro tu brojku povećati na minimalno 200 zaposlenih. U našoj zemlji posluju gotovo već dva desetljeća, pa su uoči obljetnice 20 godina poslovanja u RH otvorili novi proizvodno-poslovni u Donjoj Bistri koji se prostire na 17.000 četvornih metara i koji su izgradili u manje od godinu dana.

“Kada sam počeo raditi u Deceunincku, firma je brojala samo osam zaposlenih. No, tijekom proteklih osam godina narasli smo na gotovo 170 zaposlenih, što tada nisam mogao ni zamisliti”, prisjeća se Josip Klasić, regionalni direktor tvrtke, s kojim smo pričali o najvećim izazovima i uspjesima, kao i budućim planovima tvrtke.

Najveći pogon za laminaciju profila

Naš sugovornik kaže da je, kad je prije osam godina počeo raditi u toj branši, bio svjestan potencijala tržišta uz izvrstan proizvod koji Deceunink nudi.

“Sve protekle godine obilježio je konstantan trud, posvećenost obilasku kupaca, odnosno naših partnera, uz maksimalnu posvećenost svakoga od zaposlenih jer bez toga uspjeh ne bi bio moguć. Ponosan sam što smo u relativno kratkom vremenu ostvarili takav rast i napredak da smo ove godine otvorili najveći pogon za laminaciju profila u ovom dijelu Europe”, govori.

Ono što ih odvaja od konkurencije, dodaje, jesu inovacije, kvaliteta i održivost. Kada govori o inovacijama, tu prije svega misli na nove tehnologije koje doprinose izvrsnim performansama njihovih profila – zvučnoj i toplinskoj izolaciji. Ujedno ih čine čvršćim i kvalitetnijim, a pritom lakšima i jednostavnijima za ugradnju.

Nova tvornica Deceunincka u Donjoj Bistri Deceuninck

Održivost kroz dizalice topline i solare

Također, Klasić kaže da nova tehnologija Thermofibra koju koriste znatno štedi energiju, a odnosi se na ojačanja od staklenih vlakana umjesto čeličnih ojačanja koja su energetski znatno učinkovitija.

“Dodatno, uveli smo i inovativnu platformu nazvanu iCOR – prvi modularni sustav na svijetu koji omogućuje kombiniranje različitih krila i okvira. varamo inovativne i održive proizvode koji pridnose održivom načinu života jer naši PVC profili imaju izvrsne vrijednostima toplinske izolacije, a izrađeni su i od recikliranih materijala i, ono što ja najbitnije, u potpunosti se mogu ponovno reciklirati”, ističe.

Na principima održivosti je izgrađena i tvornica u Donjoj Bistri. Primjerice, ugrađeni su najmoderniji materijali i uređaji koji štede energiju i ne zagađuju okoliš pa je tako pogon opremljen sa sustavom dizalica topline zrak-zrak za grijanje i hlađenje, ventilacijskim uređajima s učinkovitim rekuperatorima za povrat otpadne topline otpadnog zraka, što značajno pridonosi uštedi energije.

“Udio obnovljivih izvora energije u ukupno isporučenoj energiji za rad tehničkih sustava zgrade iznosi 42 posto. U cijelu zgradu, uz ispunjavanje svih zahtjeva važećih EU standarda, ugrađena je najsuvremenija LED rasvjeta s optimalnom količinom svjetla, ovisno o potrebama, što je izuzetno važno za health i safety standard, odnosno naše zaposlenike. U planu nam je i gradnja vlastite solarne elektrane”, kaže.

Iznenadili smo i vlasnike u Belgiji

Glavna nit vodilja za izgradnju nove tvornice, odnosno poslovno-proizvodnog pogona, bila je objedinjavanje svih poslovnih procesa na jednom mjestu jer su do sada poslovali u Hrvatskoj na tri odvojene lokacije, što je bio logistički, ali i poslovni izazov.

Lokacija u Donjoj Bistri pokazala se idealnom jer se radi o poslovnoj zoni upravo takve namjene, ali i lokaciji koja zadovoljava sve njihove potrebe vezane uz proizvodnju i transport prema ključnim kupcima u Hrvatskoj i regiji.

“Unatoč svim izazovima, koji se prije svega odnose na cijene građevnog materijala i nedostatak građevinske operative te ljudi, pogon smo izgradili u rekordnom roku. Moram priznati da smo iznenadili i naše vlasnike u Belgiji koji su bili skeptični kada su prvi puta došli na zaraslu livadu u Donjoj Bistri gdje je za manje od godinu dana niknula moderna tvornica”, ponosno će Klasić.

Novootvoreni pogon ujedno je najveća tvornica za laminiranje PVC profila u ovom dijelu Europe, a investicija je vrijedna sedam milijuna eura.

Profili od 100 posto recikliranog materijala

“U ovom modernom pogonu možemo aplicirati više od osam milijuna metara folije na PVC profile koji se izvoze na tržišta diljem Europe što znači veću efikasnost te bržu i kvalitetniju isporuku prema više od 500 partnera u Europi. U planu nam je dodatno proširiti kapacitete na čak 11 proizvodnih linija. Upravo je ova lokacija u Hrvatskoj glavna točka širenja Deceunincka u regiji, ali i na cijelom europskom tržištu”, kaže Klasić.

U tvornici čitav svoj proizvodni proces baziraju na savjesnom i efikasnom korištenju materijala. U proizvodima kontinuirano povećavaju udio recikliranog materijala koji nastaje u pogonu za recikliranje PVC-a u Diksmuideu u Belgiji.

“Primjerice, tijekom 2022. Deceuninck je u svojim proizvodnim procesima upotrijebio 19.804 tone recikliranog PVC-a, čime je tvrtka izbjegla 37.000 tona CO2, što je ekvivalent godišnjoj emisiji CO2 ukupno 4900 Europljana. U Hrvatskoj prodajemo Elegant profile koji sadrže od 15 do 30 posto recikliranog materijala. Također, imamo i Phoenix profile koji su napravljeni od 100 posto recikliranog materijala”, ističe.

PVC profili su, nastavlja Klasić, izvrstan primjer jer korištenjem recikliranih materijala u proizvodnji, osim što pridonose održivosti i smanjenju emisije CO2, dobiju proizvod koji je po svojim svojstvima jednako kvalitetan kao i onaj od standardnog materijala.

Josip Klasić, direktor tvrtke Deceuninck za Hrvatsku i regiju Darko Tomas/CROPIX

Recikliranje na razini grupacije

Što se tiče recikliranja na razini cijele grupe, od 2021. godine imaju vlastiti pogon za recikliranje u Diksmuideu u Belgiji gdje, reciklirajući stare prozore, dobivaju sirovinu za novi proizvodni ciklus.

“Krajem ove godine Deceuninck dovršava investicijski ciklus vrijedan 25 milijuna eura u tvornicu za recikliranje u Belgiji, kojim ćemo kapacitete recikliranja povećati s 8000 tona godišnje koliko smo reciklirali 2017, na 40.000 tona krajem 2023. Postavili smo ambiciozne ciljeve vezane uz smanjenje emisije CO2 za 60 posto do 2030. godine, a dugoročno cilj je postići nultu stopu emisije do 2050. godine”, kaže.

U Hrvatskoj, dodaje, recikliranje PVC prozora još uvijek nije moguće u većoj mjeri jer postoji malo građevina koje već sada uklanjaju ugrađene PVC prozore.

“Naime, prosječno trajanje PVC prozora je oko 35 godina, a može trajati i do 50. Naša tvornica u Belgiji otpad za recikliranje prikuplja u krugu od 300 kilometara od tvornice, što je područje koje obuhvaća Belgiju, Francusku i Nizozemsku. U ovim zemljama su se PVC prozori počeli ipak ranije ugrađivati nego u Hrvatskoj i općenito na ovim prostorima”, govori.

Ulaganje u zadovoljstvo zaposlenika

Što se tiče planova za budućnost, cilj im je povećati isporuku prema najvažnijih tržištima kao što su zemlje Adriatic regije te Italija.

“Naravno, želimo otvarati i nova tržišta jer nam proizvodni kapaciteti, ali i tehnološka opremljenost, to omogućavaju. Što se tiče naših kupaca, krajnji cilj je pružiti uslugu, standard i servis kakav ne mogu dobiti na tržištu te općenito biti tržišni lider po kvaliteti, brzini isporuke i inovaciji. Nastavit ćemo ulagati i u zadovoljstvo naših zaposlenika”, kaže Klasić.

Naš sugovornik kaže da se raduje svim novim izazovima u 2024. godini te aktivnostima kao što su sudjelovanje na Fensterbau sajmu, regionalnim radionicama, edukacijama za partnere te zajedničkim projektima.

“No, prije svega toga, važno je dobro se odmoriti kako bismo u novu godinu ušli puni snage i optimizma”, zaključuje.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Deceuninck.