U suradnji s
U suradnji s Hrvatskim reumatološkim društvom

Ovo daje nadu oboljelima od psorijatičnog artritisa. Saznali smo sve o novim lijekovima koji su im dostupni

Postoje brojne terapijske mogućnosti koje olakšavaju život oboljelima. Među njima je i biološko liječenje koje se u Hrvatskoj primjenjuje 15-ak godina

Psorijatični artritis kronična je upalna reumatska bolest koja zahvaća zglobove, tetive kralježnicu, kožu i nokte, a bol je njen dominantni simptom. Koji je točan put od dijagnoze do liječenja i koji su sve oblici terapije dostupni pacijentima u Hrvatskoj priča nam dr. Marino Hanih, specijalist fizikalne i rehabilitacijske medicine, subspecijalist reumatologije i voditelj Odjela za reumatske bolesti, fizikalnu medicinu i rehabilitaciju u Općoj bolnici “Dr. Josip Benčević” u Slavonskom Brodu.

Temelj pravovremene dijagnoze čini klinički pregled koji se nadopunjuje radiološkim i laboratorijskim pretragama, kaže dr. Hanih. “Sumnju na bolest pobuđuju opći simptomi kao što su izraženi opći umor, povišenje tjelesne temperature, osjećaj zimice i tresavice ili gubitak na tjelesnoj težini te promjena izgleda kože i noktiju”, dodaje.

Dijagnozu postavlja uži specijalist ili specijalist reumatolog uz pomoć rendgena i dijagnostičkog ultrazvuka, magnetske rezonance i drugih laboratorijskih pretraga. U liječenje je, napominje naš sugovornik, uključen tim koji se sastoji od reumatologa, dermatologa, specijaliste fizikalne medicine, fizioterapeuta, dijetetičara.

Jutarnja ukočenost može trajati i cijeli dan

Bol kao dominantni simptom psorijatičnog artritisa, ističe dr. Hanih, jača dok je tijelo u mirovanju, a razgibavanjem se smanjuje. Prisutna je na periferiji, ali i u području kralježnice, križima i vratu. Bolovi su praćeni produženom jutarnjom ukočenošću koja ponekad može trajati i cijeli dan.

“Ako se odgađa odlazak liječniku bolest sve više napreduje, zglobovi su sve otečeniji i bolniji, oštećenja zglobova i okolozglobnih struktura sve veća, te se stvaraju deformacije, što sve skupa može narušiti normalno funkcioniranje u svakodnevnom životu”, naglašava.

Uzrok bolesti nije poznat

Istraživanja pokazuju, dodaje, da se psorijatični artritis javlja podjednako kod žena i muškaraca, obično između 40. i 50. godine, makar se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi. Ako simptomi nastupe nakon 60. godine, objašnjava dr. Hanih, veća je vjerojatnost za teži oblik i lošiji tijek bolesti. Dokazan je visok rizik od nasljeđivanja bolesti kod srodnika u prvom koljenu, čak više od 50 posto.

Nažalost, točan uzrok bolesti nije poznat. “Ono što je poznato jest da genetski, imunološki i vanjski čimbenici imaju ulogu u nastanku bolesti. Psorijatični artritis manifestira se u 7 do 42 posto oboljelih od psorijaze, dok psorijaza zahvaća 1 do 3 posto opće populacije. Važno je naglasiti kako pojava artritisa može prethoditi pojavi psorijaze, ali i svaki artritis koji se javlja u osoba sa psorijazom nije uvijek psorijatični artritis”, pojašnjava reumatolog.

Usporavanje tijeka bolesti

Kao prva linija liječenja, objašnjava reumatolog, najčešće se koriste nesteroidni antireumatici (NSAR), lijekovi koji imaju simptomatsko djelovanje. Oni smanjuju bolove i upale.

“U slučaju njihove nepodnošljivosti ili nedovoljne učinkovitosti ponekad se koriste neopioidni analgetici i slabi opioidni anagetici. Neki od tih lijekova se mogu koristiti i u kombinacijama. Nijedan od lijekova iz tih grupa ne djeluje na psorijazu”, kaže dr. Hanih te nastavlja:

“Specifični lijekovi uključuju prije svega konvencionalne sintetske antireumatike koji usporavaju tijek bolesti i mogu biti uspješni ako su zahvaćeni periferni zglobovi, ali ne i kralježnica i zglobovi na stražnjoj strani zdjelice.”

U slučaju neučinkovitosti ovih lijekova, ističe naš sugovornik, koriste se napredne terapije u koje spadaju biološki lijekovi i ciljane sintetske molekule. Ti lijekovi smanjuju upalu, smanjuju simptome i znakove bolesti, usporavaju strukturna oštećenja i poboljšavaju funkciju bolesti što rezultira boljom kvalitetom života.

Liječenje pokretom i vodom

Kao nefarmakološke metode liječenja bolesti, dr. Hanih navodi kinezioterapiju, odnosno terapijske vježbe, kao i različite pasivne modalitete fizikalne terapije kao što su termoterapija, elektroterapija, elektromagnetoterapija, terapijski ultrazvuk, laser. Navedeni oblici fizikalne terapije koriste se u postizanju priprema za što bolji učinak kinezioterapije.

“Terapijske vježbe pomažu u jačanju mišića, pridonose boljem opsegu pokreta zglobova i uopće poboljšanju performansi, kako bi se održao funkcionalni kapacitet lokomotornog sustava. Tijekom provođenja vježbi, koje su individualno prilagođene, u osnovi dolazi do bolje pokretljivosti, jačanja mišića i koordinacije pokreta”, objašnjava dr. Hanih.

Jedna od metoda je, pojašnjava, i hidrokinezioterapija – vježbanje u vodi, čime se postižu bolji rezultati u odnosu na vježbe na suhom. Mišići postaju jači, poboljšava se koordinacija i cirkulacija.. “Ovaj oblik liječenja povoljno utječe na fizičku i kognitivnu funkciju, kvalitetu sna, radnu sposobnost, aktivnosti svakodnevnog života kao i na smanjenje umora”, kaže naš sugovornik.

psorijatični artritis

Liječenje ljekovitim blatom

Reumatolog ističe važnost i balneoterapije – liječenja vodom. Naime, radi se o primjeni mineralnih i ljekovitih voda u obliku kupelji, korištenja peloida odnosno ljekovitog blata, ali i inhalacija ili pijenja mineralne vode. Kod inverzijske ili antigravitacijske terapije, kaže nam dr. Hanih, otkriveno je da povoljno djeluje u smislu smanjenja boli i oteklina te poboljšanja funkcija.

“Izvanjska primjena peloida poboljšava kožne promjene i promjene noktiju, a jedan poseban oblik se pokazao učinkovitim kako za kožnu tako i za zglobnu bolest, a to je primjena naftalana”, kaže dr. Hanih te dodaje kako u nefarmakološko liječenje spada i operacijsko liječenje, koje se prvenstveno odnosi na zamjenu zgloba umjetnim zglobom u slučaju značajnih strukturnih promjena.

Biološki lijekovi pružaju nadu oboljelima

Među novim terapijskim mogućnostima za liječenje psorijatičnog artitisa je biološko liječenje. U Hrvatskoj se počelo primjenjivati prije nešto više od 15 godina. Radi se, tvrdi dr. Hanih, o vrlo učinkovitim, ali i specifičnim lijekovima, za čiju primjenu trebaju biti ispunjeni određeni uvjeti, a propisuje ih reumatolog uz odobrenje Povjerenstva za lijekove.

“Otkriće različitih upalnih medijatora rezultiralo je i novim terapijskim opcijama, točnije, osmišljavanjem lijekova koji ciljano djeluju na pojedine sastavnice upalnog procesa, a to su biološki lijekovi. Po svom sastavu to su rekombinantni proteini koji su usmjereni na različite molekule koje sudjeluju u upalnom procesu”, kaže dr. Hanih pa pojašnjava:

“Prvi lijekovi iz ove skupine bili su inhibitori jednog malog proteina, citokina, čimbenika tumorske nekroze-alfa. U bolesnika s ovom dijagnozom dokazan je učinak inhibitora koji djeluju na citokin interleukin-17 te su danas u primjeni dva takva lijeka, a to su sekukinumab i iksekizumab. Tu je i inhibitor interleukina-22, ustekinumab, koji se češće koristi u psorijazi, rjeđe u kombinaciji s artritisom. Odnedavno je za liječenje na raspolaganju i lijek koji inhibira interleukin 23 guselkumab.”

Uzimaju se jednom tjedno ili jednom svaka dva mjeseca

Biološki lijekovi primjenjuju se potkožnim injekcijama ili infuzijama, u razmacima koji se određuju ovisno o kojem se lijeku radi, od jednom tjedno do jednom svaka dva mjeseca, pa i duže.

“Za liječenje koristimo i lijekove koji se uzimaju na usta, a radi se o malim sintetskim molekulama. Jedan od takvih lijekova je apremilast, oralni inhibitor fosfodiesteraze 4, kao i dva lijeka koji inhibiraju enzim janus-kinazu – tofacitinib i upadacitinib”, objašnjava dr. Hanih.

Svi navedeni lijekovi su, tvrdi, pokazali izvrstan učinak. Upale su se smanjile, a pacijenti bolje funkcioniraju u svakodnevnom životu. “Važno je napomenuti da ovi lijekovi imaju i pozitivan učinak na kožnu bolest”, zaključuje naš sugovornik.


Sadržaj nastao u suradnji s Hrvatskim reumatološkim društvom.