U suradnji s
U suradnji s Pontus Pharmom

Skoro 500.000 ljudi u Hrvatskoj pati od istih probavnih smetnji. Na oprezu trebaju biti mlađi od 35 godina

Prema statistikama, od sindroma iritabilnog crijeva pati između 10 i 15 posto svjetske populacije

FOTO: Shutterstock

Od sindroma iritabilnog crijeva pati između 10 i 15 posto svjetske populacije te se procjenjuje da ovaj problem ima između 350.000 i 500.000 hrvatskih građana, pokazala populacijska istraživanja. Sindrom iritabilnog crijeva spada u najčešće funkcionalne poremećaje probavnog sustava, a najčešće ga prate nadutost, bolovi i nelagoda u trbuhu, plinovi, proljev ili zatvor.

Može se pojaviti u svim dobnim skupinama, uključujući djecu i osobe starije životne dobi, no u 50 posto slučajeva prisutan je u mlađih od 35 godina te u žena.

Točni uzroci nastanka sindroma i dalje nisu u potpunosti poznati ni razjašnjeni. Smatra se da najveći utjecaj imaju genetske predispozicije, promjene u sustavu crijevne mikroflore, prehrana siromašna celuloznim vlaknima, abnormalna osjetljivost crijeva i stres.

Lijek ne postoji, no simptomi se mogu ublažiti

Sindrom iritabilnog crijeva karakterizira poremećaj u radu peristaltike crijeva, odnosno motorike cijele probavne cijevi uz promjene u ritmu stolice. Na vrijeme prolaska sadržaja kroz tanko i debelo crijevo mogu utjecati i psihološki faktori. Tako se na primjer, kod depresije javlja lijenost crijeva, dok stresni životni događaji najčešće dovode do povećane aktivnosti crijeva.

Ovaj sindrom važno je znati razlikovati od kroničnih upalnih bolesti probavnog sustava kao što su Chronova bolest ili ulcerozni kolitis. Za razliku od njih, sindrom iritabilnog crijeva ne povećava rizik od malignih bolesti zato što ne utječe na promjene u tkivu crijeva.

U postavljanju dijagnoze, koja u ovom slučaju nije jednostavna, pomažu ponavljajući simptomi i isključivanje svih drugih bolesti i sličnih stanja. S obzirom na to da konkretan lijek za sindrom iritabilnog crijeva ne postoji, većina liječnika preporučuje terapije koje su fokusirane na ublažavanje simptoma bolesti.

Moćni butirati pomažu kod crijevnih poremećaja

Produkti čija je uloga malo poznata, a iznimno su bitni za normalan rad crijeva, jesu butiratne kiseline odnosno butirati. To su masne kiseline kratkih lanaca koje su glavni izvor hrane za stanice u debelom crijevu, a dokazano djeluju i na upalne bolesti, proljev, bolove u trbuhu, malaksalost i druge crijevne poremećaje. Dokazano smanjuju pH vrijednost i povećavaju kiselost crijevnog sadržaja, uravnotežuju sastav mikrobiote crijeva te potiču imunološku ravnotežu.

Butirati su fiziološke supstance koje nastaju u debelom crijevu kao rezultat fermentacije prehrambenih vlakana, a njihovu proizvodnju povećat će unos voća, povrća i mahunarki. Stanice debelog crijeva kroz butirate dobivaju energiju koja im je potrebna za normalno funkcioniranje, čime se utječe i na poboljšanje ravnoteže crijevne mikroflore.

Spajanjem s butiratima, bifidobakterije također pozitivno utječu na crijeva te spadaju u red dobrih bakterija. U crijevima sprječavaju rast i razmnožavanje patogenih bakterija. Kao izvor hrane služe im fruktooligosaharidi, šećeri koji poboljšavaju probavljanje i apsorpciju hranjivih tvari, a ujedno i pomažu u prevenciji disfunkcionalnih crijevnih poremećaja.

Butirati uravnotežuju sastav mikrobiote crijeva te potiču imunološku ravnotežu Shutterstock

Nužna je promjena načina života i ishrane

Na razvoj poremećaja koji utječu na funkcioniranje probavnog sustava može utjecati i moderan stil života kojeg karakteriziraju stres, nekvalitetna prehrana, manjak fizičke aktivnosti i nedostatak sna te pušenje, prekomjeran unos alkohola i prevelik unos šećera.

Kako intenzitet i učestalost simptoma neće biti isti kod svake oboljele osobe, važno je slušati vlastito tijelo te mu prilagoditi životne navike. Kod sindroma iritabilnog crijeva poseban se naglasak stavlja na regulaciju prehrane.

Savjetuje se jesti više manjih obroka dnevno, između kojih je nužno piti dovoljnu količinu vode. Također je važno jesti polako i što bolje sažvakati hranu zato što gutanje prevelike količine zraka može izazvati dodatnu nadutost i bolne grčeve.

Smanjite unos masne hrane, slatkiša i alkohola

Patite li od poremećaja probavnog sustava, stručnjaci savjetuju izbjegavati masnu hranu, odnosno jesti više kuhanog bijelog mesa, ribe, voća i povrća. Masna hrana može uzrokovati kontrakcije crijeva te grčeve u trbuhu. U prehranu se savjetuje uključiti integralne mekinje, a klasičan kruh i tjesteninu zamijeniti onima od integralnog brašna, kao i uravnotežiti unos vlakana.

Ujedno, ako ste ljubitelj kave, preporučuje se da ju zamijenite čajem zato što zrna kave sadrže enzime koji nadražuju probavni sustav. Osim kave, negativan utjecaj može imati i alkohol, stoga je važno biti pažljiv s izborom pića.

Bombone i žvakaće gume, kao i sva ostala umjetna sladila, također je potrebno izbjegavati, ako ne i potpuno izbaciti iz prehrane zato što zbog velike količine zaslađivača koje sadrže mogu uzrokovati plinove i nadutost.

Colosal dolazi u obliku želučanootpornih tableta PROMO

Osim regulacije prehrane, svim osobama koje pate od poremećaja iritabilnog crijeva, ali i onima koji se suočavaju s tek nekim od simptoma, može pomoći Colosal. Ovaj proizvod dolazi u obliku želučanootpornih tableta čija se formula sastoji od spomenutih butirata, bifidobakterija i fruktooligosaharida.


Prije upotrebe savjetujte se s liječnikom ili ljekarnikom.
Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Pontus Pharma.