Gastro inspiracija

U Meksiku puding od kruha, a u Brazilu slatkiši od samo tri sastojka. Ovo su top uskršnje slastice

Izdvojili smo osam delicija koje su dio običaja u stranim zemljama

FOTO: Pan-pek

Dok je najmlađima najdraži dio uskršnjeg jutra traženje pisanica po dvorištu, stariji bi se zasigurno složili da je njima najbolji trenutak kad sjednu za blagdanski stol koji mami neodoljivim mirisima. Uskršnju trpezu ne možemo zamisliti bez šunke, domaćeg kruha, hrena, mladog luka i kuhanih jaja, a nakon tradicionalne gozbe, valja se i zasladiti. Budući da se Uskrs u mnogim zemljama smatra najvažnijim vjerskim blagdanom, na poseban se način obilježava u svakoj od njih. To je vidljivo i po raznim tradicionalnim desertima koji se vješto pripremaju već godinama i čiji se recepti prenose s koljena na koljeno. Kako bi se pobliže upoznali s inozemnim uskršnjim običajima, izdvojili smo osam deserata koji su dio tradicije u različitim dijelovima svijeta.

Tsoureki

Instagram @tetisflakes

Slatki kruh nalik pletenici koji se priprema tijekom uskršnjih blagdana u Grčkoj je tsoureki. Tijesto ima sličan okus kao brioš pecivo, no ono što ga čini posebnim su začini mahlepi i mastiha. Mahlepi je aromatizirani dodatak koji se pravi od mljevenih koštica divlje trešnje, dok se mastiha najčešće dobiva od prirodne gume od borove smole. Iako se ovaj desert jede u Grčkoj tijekom cijele godine, uskršnja varijanta ukrašava se obojenim crvenim jajima u središtu kruha, a ona simboliziraju Kristovu krv i muku. Tsoureki se općenito jede s maslacem, no mnogi ga obožavaju i s čokoladnim namazom, što je posebice popularno u Solunu. Glavni sastojci su mlijeko, brašno, maslac, kvasac, jaja, šećer i sol te začini mahlepi i mastiha, a za dodatnu aromu često se dodaje i narančina korica i sok.

Colomba di Pasquale

Wikimedia Commons

Još jedna verzija slatkog kruha popularna je i u Italiji. Nosi naziv colomba di Pasquale te se priprema u kalupu u obliku križa ili golubice koja označava mir i spasenje. Najviše se veže uz Lombardiju te se smatra svojevrsnim pandanom poznatih talijanskih božićnih slastica, panettonea i pandora. Priprema se od brašna, jaja, maslaca, vode, kvasca, soli, šećera, kandiranog voća, ekstrakta od vanilije i soka i korice od limuna ili naranče. Ono po čemu je ovaj kruh najviše poseban jest gornji preljev od bjelanjaka, šećera i listića badema kojim se prelije nekoliko minuta prije završetka pečenja.

Semlas

Instagram @fernandfika

Finska, Danska i Švedska poznate su pak po slastici semlas, izgledom sličnoj princes krafnama. Ove punjene žemljice tradicionalno su dostupne samo u korizmeno i uskršnje vrijeme te oduševljavaju mnoge turiste koji se u to doba zateknu u nekoj od ovih skandinavskih zemalja. Peciva se prave od brašna, jaja, maslaca, praška za pecivo, mlijeka, šećera, soli i mljevenog kardamoma. Za nadjev pak postoje mnoge verzije pripreme, no najčešće je riječ o tučenom slatkom vrhnju s dodatkom kreme od badema i marcipana. Vrh žemlje ukrašava se šećerom u prahu.

Pinca

Pan-pek

Kod nas je pak najpopularnija pinca – slatki kruh za koji brojne obitelji imaju svoje recepte koje radosno prenose s koljena na koljeno. Naziva se još i sirnicom ili uskrsnom pogačom. Iako je prije bila poznatija u južnijim krajevima zemlje, pinca se danas priprema diljem Hrvatske. Postoje mnogobrojne verzije i recepti, no generalno su za pripremu potrebni brašno, jaja, sol, šećer, maslac, ulje, mlijeko, kvasac te limunova i narančina korica i sok. Dodati joj se mogu i grožđice, komadići čokolade ili kandirano voće, a tradicionalno ju karakterizira i specifičan rez škarama na vrhu tijesta.

Originalnu recepturu za ovu slasticu ima i Pan-pek koji jedini na tržištu velikih pekarnica ove godine pince peče na licu mjesta – u odabranim poslovnicama. Tako ondje možete pronaći ručno izrađene i svježe pince od 100 grama svaki dan, autentičnog izgleda i okusa. Stoga, ako mislite da će vas uhvatiti manjak vremena ili jednostavno niste baš spretni u kuhinji, pince iz Pan-peka su odličan način kako doskočiti problemu jer su gotove i spremne ‘just in time’. Uz ove svježe pripremljene pince, u Pan-peku možete pronaći i pakiranu pincu od 270 grama s grožđicama, produljene trajnosti, koja je odličan izbor ako ste ljubitelj sušenog voća u kolačima ili želite svojim bližnjima ovog Uskrsa darovati poseban slatki poklon.

Paskha

Instagram @jullichef

U Rusiji je Uskrs nezamisliv bez paskhe – tradicionalnog deserta u piramidalnom obliku koji se priprema u posebnom kalupu, a za koji se smatra da simbolizira Kristov grob. Glavni sastojak je tvorog, odnosno sir sličan ricotti. Uz to, neizostavni sastojci su jaja, maslac, kiselo vrhnje ili vrhnje za šlag, grožđice, bademi, ekstrakt vanilije, različiti aromatski začini po izboru i kandirano voće. U smjesu se često dodaje i žličica nekog alkohola, ponajviše je to rum ili brandy.

Simnel torta

Wikimedia Commons

A slastice se tradicionalno donose u goste i u Velikoj Britaniji gdje je torta simnel jedna od neizostavnih uskršnjih deserata. Priprema je malo kompliciranija, stoga nećemo nabrajati sve potrebne sastojke, ali ono što je njena najveća posebnost je to što se ukrašava s 11 kuglica od bademove paste. One označavaju svakog Isusovog apostola, osim Jude. U torti prevladavaju okusi marcipana, groždica, badema, kandiranih višanja i pekmeza od marelice.

Capirotada

M.A. Kitchen Maricruz Avalos

U Meksiku pak Uskrs ne može proći bez capirotade – slatkog ‘pudinga’ od kruha. Za pripremu su potrebne tostirane šnite već pečenog bijelog kruha, voda, cimet, maslac, šećer, grožđice, muškatni oraščić, klinčići, kikiriki i nasjeckani cheddar sir. Od šećera, vode i cimeta kuha se sirup kojim se prelijeva kruh prethodno namazan maslacem i posložen u dublju posudu za pečenje. Preko toga se posipaju ostali sastojci te se cijeli postupak ponavlja s još jednim redom kruha.

Paçoca

Instagram @super.confeitaria

Za one koji preferiraju što jednostavnije slastice, savjetujemo pak da isprobaju brazilski slatkiš paçocu koji se pravi od samo tri sastojka – šećera, soli i kikirikija. U blenderu je potrebno usitniti kikiriki do te mjere da počne puštati masti, ali ne previše da se ne pretvori u maslac. Zatim mu se dodaje šećer i sol po ukusu te se dobivena smjesa utiskuje u kalupe po izboru. Osim za Uskrs, ova se brazilska slastica priprema i tijekom godišnje brazilske proslave feste Junine. Ona se najčešće obilježava tijekom lipnja, slaveći rođenja svetaca Ivana, Petra i Antuna.


Sadržaj nastao u suradnji s Pan-pekom.