Učinite svoj dom isplativijim. Smanjite račune za struju do 75, a one za vodu do 50 posto. Otkrivamo kako

Korištenjem kišnice možete uštedjeti i do 50 posto pitke vode, a kompostiranjem tlu vratiti prirodnu ravnotežu

Pariškim sporazumom koji je stupio na snagu u studenom 2016. godine, sve zemlje Europske Unije obvezale su se sudjelovati u borbi protiv klimatskih promjena.

Kao jedan od glavnih elemenata ovog plana stoji dugoročni cilj – porast prosječne svjetske temperature zadržati na razini znatno manjoj od 2°C u usporedbi s predindustrijskim razinama te ulagati napore da se taj porast ograniči na 1,5°C.

Međutim, čak i takvo ograničenje zagrijavanja nije dovoljno, kazuje najnovija studija međunarodnog tima znanstvenika. Analizom brojnih parametara utvrdili su kako zagrijavanje iznad 1,5°C može dovesti do katastrofičnih promjena, a pet najizglednijih mogu se dogoditi već pri zagrijavanju od 1,1°C.

Moguće su katastrofalne promjene

To su topljenje grenlandske ledene kape, što bi izazvalo ogroman porast razine mora, kolaps ključne struje u sjevernom Atlantiku, prekid kiše i naglo topljenje permafrosta bogatog ugljikom.

Moguće su još i znatne promjene u sjevernim šumama te gubitak gotovo svih planinskih ledenjaka. Prema studiji, sve se to može dogoditi u rasponu od nekoliko godina do nekoliko stoljeća.

Unatoč tome, ističu znanstvenici, nije sve izgubljeno. I dalje postoje načini kako malim svakodnevnim koracima pružiti brigu planetu. Tako, primjerice, možemo raditi na tome da vlastiti dom učinimo samoodrživim, energetski neovisnijim, a ujedno i isplativijim. Evo i kako.

Za uštedu vode koristite kišnicu

Iako je Hrvatska zemlja bogata vodom, održivo upravljanje vodom u kućanstvima svakako je preporučljivo. Za primjer uzmimo korištenje kišnice.

U svoj dom možete instalirati kompleksnije kućne sustave za sakupljanje kišnice, ali i one jednostavnije, poput najobičnijeg bureta ispod oluke. Prosječnim izračunom, učestalim korištenjem kišnice može se uštedjeti između 40 i 50 posto pitke vode čime dodatno čuvamo vrijedni prirodni resurs.

Naime, gdje god nije bitna kvaliteta pitke vode, koristiti se može kišnica pa je tako pogodna za ispiranje toaleta, pranje odjeće ili čišćenje, punjenje bazena, ali i navodnjavanje vrta.

Odlučite se za alternativne izvore energije

Solarnoj energiji kao obnovljivom izvoru svakog dana raste popularnost te je nevjerojatno održiva za napajanje kako većih objekata, tako i kuća. Prelazak na takve izvore može se isprva učiniti skupim, ali dugoročno je iznimno isplativ.

Osim što smanjuje račune za struju i do čak 75 posto, ugradnja solarnih panela može vas zaštititi i od daljnjeg porasta cijena energenata jer, uz vlastiti izvor energije, postajete energetski neovisni. Također, ugradnjom kućne solarne elektrane raste i vrijednost vaše nekretnine.

No, solarni potencijal svake kućne elektrane, objašnjavaju stručnjaci, ovisi o lokaciji, sunčanim danima određenog područja, površini, tipu i orijentaciji samog krova. Kako se odlučio na i koliko je trajao proces instalacije solarne elektrane kod Dragana u Šibeniku provjerite ovdje, a što nam je sve ispričao pogledajte u videu.

Zaobiđite skupe energente

Pomoću solarne energije možete osigurati i alternativne opcije grijanja, zaobilazeći energente poput plina i ugljena, čija cijena raste, a globalna dostupnost opada.

Tako je za zagrijavanje vode i dodatak grijanju idealno ugraditi solarne instalacije, a solarnim kolektorom prikupiti dodatnu energiju iz Sunca. Pomoću nje moći ćete smanjiti potrošnju drugog izvora koji koristite za grijanje vode i doma.

S obzirom na to da solari ipak nisu dovoljni kao jedini izvor topline, posebice u kontinentalnim dijelovima zemlje, razmislite o dizalici topline koja preuzima toplinu iz okoline i koristi je za zagrijavanje vašeg doma. Ivica iz Metkovića je uz solarnu elektranu, odmah ugradio i dizalicu topline, nakon desetljeća grijanja na naftu. Njegovu priču pročitajte ovdje i pogledajte u videu.

Ugradite kućnu punionicu za automobil

Ukoliko imate električni automobil, utoliko kućni solarni paneli i u tom pogledu mogu biti iznimno korisni. Naime, zbog nedovoljnog broja punionica u urbanim krajevima, kućna punionica za automobil je pravi spas.

Automobil tako možete napuniti u udobnosti svoga doma, jednostavno instalirajući kućni priključak za punjenje, a putem kojeg se sva električna energija potrebna za vožnju crpi iz solarnih panela.

Prema prosječnom izračunu, oko 2 kW solarnih panela, dovoljno je kako biste nadoknadili punjenje električnog automobila koji prosječno prijeđe 50 kilometara dnevno.

Vratite prirodnu ravnotežu tla

Imajući na umu zastrašujući podatak da stanovnik Hrvatske godišnje baci prosječno 71 kilogram hrane, od čega više od 50 posto dolazi iz kućanstava, kompostiranje je prvi i gotovo najjednostavniji korak u očuvanju prirodnih resursa pretvaranjem ostataka hrane, ali i biljnog otpada u bogato tlo.

Jednostavno je i jeftino, a strukturu za kompostiranje možete oblikovati od svega nekoliko dasaka, drvenih kolaca i žice. Ili pak možete kupiti plastični komposter te ga instalirati u vrt ili dvorište.

Pretvaranjem organskih ostataka u kompost, moguće je vratiti poljuljanu prirodnu ravnotežu tlu. Kilogram zrelog komposta po metru kvadratnom vrta, dovoljan je da nadomjesti potrošene hranjive tvari. Zauzvrat, vrt tada može postati izvor zdrave hrane. Uzgoj u vlastitom domu također se smatra jednim od doprinosa očuvanju planeta, odlična je okupacija za očuvanje mentalnog zdravlja i dodatna vrijednost za vašu nekretninu.

Shutterstock

Iskoristite reciklirane materijale

Iako električnu energiju, recimo, već dobivate iz obnovljivih izvora energije, uporaba pasivne rasvjete još je jedan način da budete samodostatni tijekom dana. Možete preurediti svoj raspored prozora te ugraditi visoke prozore ili krovne prozore kako biste dobili što više sunčeve svjetlosti tijekom dana.

Noću pak koristite LED žarulje koje duže traju, troše manje energije i ne pregrijavaju vaš dom. Samoodrživost doma možete poboljšati i korištenjem recikliranih materijala.

Pri tome postoje bezbrojne mogućnosti, a malo volje, truda i vremena je sve što vam je potrebno. Korištenjem recikliranog materijala za stvaranje novih predmeta, osim troškova, uvelike možete smanjiti i količinu kućanskog otpada.

Obratite pozornost na ključne prednosti

Sa samoodrživim domom možete smanjiti ovisnost o vanjskim utjecajima te tako biti manje ranjivi na negativne socijalne, klimatske i geopolitičke događaje koji su izvan vaše kontrole. Dakako, što je dom održiviji, to se više novca može uštedjeti, no tu je neizostavna prednost i ekološka korist.

Korištenjem obnovljivih izvora, značajno se smanjuje ugljični otisak, a time i zagrijavanje Zemlje. Iako ekološki osviješteni način života zahtijeva ulaganja i promjene u navikama, itekako je isplativ. Kako ljudima, tako i cijelom planetu.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom E.ON Hrvatska.