Ugljični otisak možete smanjiti već danas. Promjena navika vožnje je samo jedan od učinkovitih načina

U Hrvatskoj su prošle godine emisije ugljikovog dioksida iznosile više od 15 milijuna metričkih tona

FOTO: Goran Stanzl/PIXSELL

Tijekom prošle godine na globalnoj razini smo emitirali više od 36 gigatona ugljikovog dioksida u atmosferu i to samo u području koje je povezano uz energiju, što je bilo za 0.9 posto više nego godine prije.

Hrvatska je pak u 2022. godini emitirala 15.8 milijuna metričkih tona CO2, dok je, usporedbe radi, najviše zagađenja u Europskoj Uniji prouzrokovala Njemačka s emisijama od oko 635 milijuna metričkih tona.

Unatoč tome što su na snazi razne globalne, međunarodne i nacionalne strategije s ciljem smanjenja ugljičnog otiska, brojke su i dalje zabrinjavajuće, a ono što je itekako važno jesu promjene svakodnevnog ponašanja svakog od nas.

Zato u nastavku donosimo jednostavne savjete uz pomoć kojih svatko može smanjiti svoj ugljični otisak već danas te učiniti nešto dobro za okoliš i cjelokupno društvo.

Ispunite dom održivim alternativama

U domovima često trošimo energiju na načine koje ne primjećujemo, zato je uvijek dobra ideja angažirati stručnjaka za energetski pregled kuće, stana ili zgrade pomoću kojeg dom možemo učiniti ekološki održivijim.

Time možete dobiti uvid u to što poboljšati, ali i kako zaobići potencijalne propuste koji mogu rezultirati povećanom emisijom štetnih plinova. Pri potrošnji energije, najbolje rješenje je pak prelazak na obnovljive izvore pa promislite o ugradnji kućnih solarnih elektrana, dizalica topline i sličnih alternativa.

Kod kupnje kućanskih uređaja odaberite one s višim energetskim razredom. Razmislite i o kvalitetnijoj izolaciji doma, povećajte stopu recikliranja i prenamjene određenih proizvoda te pametnije gospodarite svojim otpadom čije je zbrinjavanje velik uzročnik emisija.

Korisno je i iz doma izbaciti žarulje sa žarnom niti jer proizvode više topline nego svjetlosti te ih je teže zbrinjavati, dok smanjivanje termostata za samo jedan stupanj tijekom sezone grijanja može smanjiti emisije, ali i račune za grijanje i do 10 posto.

Optimizacija voznog parka

Globalni prometni sektor jedan je od najvećih zagađivača, proizvodeći više od sedam milijardi metričkih tona CO2 godišnje. Tako se samo automobilima i kombijima prošle godine pripisalo oko 48 posto globalnih emisija iz prometa.

Imajući to na umu, optimizacija voznog parka i promjena navika u vožnji uvelike bi mogle pridonijeti smanjenju ugljičnog otiska većine ljudi, budući da mnogi bez automobila jednostavno ne mogu.

To je prepoznao i Eko Taxi koji u svojoj ponudi već dugi niz godina ima All Inclusive uslugu prijevoza poslovnih korisnika i partnera. Usluga se temelji na sklapanju Ugovornih partnerskih suradnji u kojima Eko taxi postaje autotaxi prijevoznik.

Istražite prednosti prijevoznih usluga

Nakon vožnje, putniku se ne izdaje račun već virmanska potvrda za evidenciju. Mjesečna faktura glasi na tvrtku te si na taj način tvrtka može odbiti pretporez. Klijenti dobivaju i VIP status koji uključuje poseban VIP broj telefona te prvenstvo prilikom narudžbe taxija, a time i prilikom slanja vozila.

Prednosti ovakvog prijevoza su smanjenje voznog parka i svih troškova održavanja, prijevozi ‘od vrata do vrata’ bez brige oko parkirnog mjesta, gradski i međugradski prijevozi, mogućnost narudžbe taxija s dječjom sjedalicom te sigurna klimatizirana vozila od kojih dio njih pripada skupini električnih.

Primjerice, jedna obitelj koja zbog potrebe ima tri vozila, sada zajednički može iskoristiti uslugu Eko taxija te jednim automobilom svi članovi kućanstva mogu stići na željenu lokaciju, dok poslovni klijenti mogu iskoristiti i uslugu dočeka u zračnim lukama.

Eko taxi trenutno posluje u Zagrebu, Čakovcu, Dubrovniku, Splitu, Virovitici, Varaždinu, Puli, Rijeci, Velikoj Gorici, Zaprešiću i Sinju, a plan je usluge prijevoza proširiti i u nova mjesta diljem Hrvatske.

Razmislite o plant-based prehrani

Nadalje, iako su nam prehrambene navike možda rijetka asocijacija pri spominjanju ugljičnog otiska, njihov utjecaj se ne smije zanemariti. Otpad od hrane koji završava na odlagalištima, osim CO2, proizvodi i veliku količinu još štetnijeg metana, na globalnoj razini i do šest posto.

Zato je dobro promisliti o prelasku na biljnu prehranu čime bi se godišnje moglo uštedjeti oko 0,8 tona CO2. Kada bi to učinili svi, 75 posto svjetskog poljoprivrednog zemljišta moglo bi se iskoristiti za druge namjene – kao što su bioraznoliki ekosustavi koji, kao prirodni filter, mogu smanjiti emisije CO2.

Ako se ne vidite kao osoba koja je plant-based usmjerena, imajte na umu druge opcije. Pri kupnji namirnica odaberite one s ekološkim certifikatima ili iz organskog uzgoja, kao i sezonske namirnice lokalnih proizvođača.

Svakako smanjite otpad od hrane, unaprijed planirajte svoje tjedne jelovnike, u kupnju idite s popisom, biorazgradivi otpad kompostirajte te se potrudite maksimalno iskoristiti svaku namirnicu, kao i ostatke od ručka ili večere.

Izbjegavajte brzu modu i kupnju iz hira

Kada je pak u pitanju šopingiranje, izbjegavajte kupovinu stvari iz hira te kupujte samo ono što vam je potrebno. Investirajte u komade koji traju, posebice kada je riječ o namještaju i sličnim većim investicijama koje su u svakom domu neizbježne.

Podržavajte i kupujte od tvrtki koje su ekološki odgovorne i održive – proučite odakle i kako nabavljaju materijale i proizvode li na energetski učinkovit način, pazeći na iskorištavanje određenih resursa.

Bilo bi dobro da izbjegavate brzu modu jer ona najčešće koristi više resursa i energije za proizvodnju i distribuciju, dok s druge strane takvi proizvodi u većini slučajeva ne traju dugo. Također se procjenjuje da je proizvodnja tekstila odgovorna za oko 10 posto globalnih emisija ugljika godišnje.

Zato se kupovina u vintage i second hand shopovima ističe kao dobra navika, ne samo zbog uštede novca i smanjenja troškova, već i zbog pozitivnog utjecaja na zaštitu prirode i okoliša.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Eko prijevoz.