Što znači promjena boje urina? Sve što trebate znati o promjenama u boji mokraće i što one znače

Urin ima značajnu ulogu u čišćenju tijela od toksina, a promjena boje najčeće se veže uz stupanj hidracije tijela

FOTO: Unsplash

Promjene u mokraći govore puno o ukupnom zdravlju tijela. Promjena u konzistenciji, boji i mirisu urina mogu otkriti koliko je tijelo hidratizirano, koju hranu ste jeli i koja su potencijalna oboljenja na koje bi trebali obratiti pozornost.

Kad je u pitanju održavanje imuniteta i cjelokupnog ljudskog zdravlja, urin igra važnu ulogu, a njegov glavni zadatak je oslobađanje organizma od toksina i štetnih tvari, ispuštanje viška vode i otpada kojeg proizvode bubrezi. Upravo zbog toga metoda analize urina se kroz povijest, a i danas, efikasno koristi kako bi se dobilo uvid u sliku o cjelokupnom zdravstvenom stanju.

Mokraćni ili urinarni sustav kojeg čine bubrezi, mokraćovod, mokraćni mjehur i cijev, zadužen je za filtriranje i pročišćavanje tijela. Tako su različiti dijelovi tog sustava zaduženi za filtriranje krvi, odvajanje toksina od nutrijenata koji su potrebni tijelu, oslobađanje i reguliranje hormona koji reguliraju krvni tlak, kao i pomoć u harmoničnom radu cjelokupnog probavnog sustava.

Promjene u boji ili mirisu urina može značiti da ste za ručak ili večeru jeli namirnice koje su utjecali na njegovu konzistenciju i biti u potpunosti bezazleni, a također može biti i prvi znak za posjet lječniku.

što boja urina govori o zdravlju organizma

Promjena boje urina i što znače

Razina hidracije tijela utječe na ukupno zdravlje organizma, kao i na poboljšan ili usporen rad kognitivnih funkcija. Upravo stanje hidracije tijela kao i razina vode u tijelu može se najčešće povezati sa promjenom boje i mirisa urina.

  • Transparentna boja urina: Ako je urin posve proziran, to je najčešće znak da se u tijelo unosi previše vode ili koristi neka vrsta diuretika koji tijelo tjeraju na veće oslobađanje vode.
  • Žuta boja urina: Osim vode, jedan od glavnih sastavaka urina je i urobilin koji mokraći daje žućkastu boju. Ovisno o tome koliko je tijelo hidrirano, boja može varirati od žute do boje jantara. Žuta boja urina povezuje se sa harmoničnim radom cjelokupnog mokraćnog sustava i zdravim organizmom.
  • Narančasta boja urina: Može nastati zbog unosa namirnica koji sadrže veliku količinu beta-karotena ili zbog uzimanja lijekova protiv antibakterijskih upala u području mokraćnih putova. Dodatan razlog za intenzivno narančastu boju urina je i preslana hrana koja dovodi do neravnoteže u razini natrija u bubrezima što dovodi do zadržavanja vode i jačeg pigmenta urina.
  • Smeđa ili tamnija boja urina: Najčešće je znak dehidracije tijela. Ipak potraje li takva slika, smeđi urin pokazuje da se radi o potencijalnom izazovu u radu jetre, žuči ili neke od virusnih vrsta heptatitisa.
  • Crvena boja urina: Blago crvenkasta boja urina označava prisutnost krvi u mokraći. Prije nego krenete paničariti imajte na umu da vrlo mala količina krvi može proizvesti vidljivu promjenu u boji urina. Ako uočite da urin kroz nekoliko dana ima crvenkastu boju to može ukazivati na potencijalne zdravstvene izazove kao što je infekcija u nekom dijelu tijela te je stoga potrebno kontaktirati liječnika.
  • Plava ili zelena boja urina: Javlja se kao posljedica medicinskih postupaka koji zahtjevaju unos specifičnog kontrasta za analizu i praćenje protoka kroz mokraćni sustav. Dodatno, lijekovi diuretici, protuupalni ljekovi, analgetici i Viagra također može uzrokovati plavu boju urina. Kod odraslih osoba, koje imaju izazov sa konstipacijom, plava boja urina može značiti pretjeran unose namirnica koji sadrže triptofan (sirevi, orašasti plodovi, pureće meso)
  • Žućkasta boja s gaziranom teksturom: U najčešćem broju slučajeva nema prostora za brigu jer se radi o bezopasnom hidrauličkom učinku, a u malom broju slučajeva može značiti pretjerani unos proteina iz hrane ili izazove sa bubrezima.

Što uzrokuje promjene mirisa urina?

Osim promjene boje i teksture urina, ono što se može zamijetiti prilikom mokrenja je i promjena u mirisu. Kako urin obično nema jak miris, promjena u intenzitetu može značiti da se radi o nekoj infekcij ili o nastanaku kamenca u mokraćnom sustavu. U tim slučajevima urin dobiva blagi miris amonijaka.

Promjena mirisa urina u prošlosti je bio jedini način za otkrivanje dijabetesa, a ova metoda se pokazala učinkovitom i danas. Tako je slatkasti miris (i okus) jedan od prvih indikator za potencijalno stanje dijabetesa. Promjena mirisa urina može nastati i zbog:

  • Jaka dehidracija tijela: Nakon nekoliko čaša vode može se primijetiti značajna razlika i nestatank neugodnog mirisa.
  • Unos suplemenata i vitamina: Vitaminske nadopune i suplementi koji imaju visoku razinu C vitamina također mogu utjecati na jak miris urina.
  • Infekcije mokraćnog mjehura ili neke vrste urinarne infekcije: Bakterije koje uzorkuju ovakve tipove infekcija proizvode miris, a ova stanja često su popraćena i promjenom boje, bolovima i žarenjem prilikom mokrenja.
  • Posljedica vaginalne infekcije: Narušena pH ravnoteža odražava se i kroz miris urina.
  • Trudnoća: Prilikom prvih mjeseca trudnoće miris urina može se značajno promijeniti. Jedno od stvari na koju treba obratiti pozornost je mogućnost prisutnosti bakterija u urinu zbog čega je potrebno kontaktirati liječnika.
  • Tijekom ovulacije: Određeni broj žena zamijetilo je promjenu u mirisu urina tijekom ovulacije kao posljedica većeg lučenja tekućina.

Osim zdravstvenog stanja tijela, postoje i brojne namirnice zbog kojih se može promijeniti miris urina. Namirinice koje posebno utječu na promjenu mirisa urina su češnjak, luk, šparoge, losos, curry, kava, alkohol i tamni čajevi.

promjena mirisa urina
Unsplash