Iako prolaze u samo nekoliko minuta grčevi u nogama mogu biti simptom ozbiljnih bolesti

Kako si pomoći kod grčeva u nogama?

FOTO: Freepik

Grčevi u nogama su bolne, nevoljne kontrakcije mišića koje mogu trajati nekoliko sekundi ili minuta. Mogu se javiti bilo kada, ali većina ljudi ih ima noću ili tijekom odmaranja. Utječu na san, rutinu vježbanja i opću kvalitetu života.

Iako se mogu pojaviti zbog dehidracije ili prenaprezanja mišića, grčevi u nogama su opasan simptom jer ukazuju na određena zdravstvena stanja poput dijabetesa tipa 2 i zatajenja bubrega, a uzrokovati ih mogu i neki lijekovi.

U nastavku teksta donosimo popis najčešćih životnih aktivnosti i zdravstvenih stanja koja mogu uzrokovati grčeve u nogama te preporuke kako se bolovi u nogama mogu ublažiti, kao i kako prepoznati da grčevi u nogama upućuju na ozbiljno stanje zbog kojeg bi trebalo čim prije posjetiti liječnika.

Grčeve u nogama imaju i djeca

Grčevi u nogama su iznenadni, intenzivni bolovi u nogama i mišićima koji se obično javljaju u potkoljenici, stopalu ili bedru. Iako znaju biti neugodno bolni, uglavnom su bezopasni.

Starenjem se povećava vjerojatnost da ćete imati grčeve u nogama. To je zato što se tetive, tkiva koja povezuju mišiće s kostima, prirodno skraćuju kako starimo. Nešto su češći u žena, no oko 60 posto odraslih ima grčeve u nogama koji se javljaju noću, a ima ih i oko 40 posto djece i tinejdžera.

Grčevi u nogama noću

Otprilike 3 od 4 prijavljena slučaja grčeva u nogama nastaju noću. Grčevi u nogama noću javljaju se kada niste previše aktivni ili dok spavate. Mogu vas probuditi, otežati da ponovno zaspite, a osjećaj bola u nogama može se zadržati cijelu noć.

Noćni grčevi u nogama mogu se pojaviti u bilo kojoj dobi, no najčešći su kod starijih odraslih ljudi. Kod starijih od 60 godina njih 33 posto će imati grčeve u nogama noću i to barem jednom, svaka dva mjeseca.

Gotovo svaka odrasla osoba u dobi od 50 i više godina imat će ih barem jedanput. Otprilike 40 posto žena iskusit će grčeve u nogama tijekom trudnoće. Liječnici vjeruju da je to zato što dodatna tjelesna masa u trudnoći opterećuje mišiće.

Mogući uzroci grčeva u nogama noću uključuju:

  • dugo sjedenje
  • pretjerana upotreba mišića
  • dugo stajanje u mjestu
  • loše držanje tijekom dana
  • zatajenje bubrega
  • dijabetička periferna neuropatija (oštećenje živaca nogu, rijetko i ruku)
  • manjak minerala
  • problemi s cirkulacijom
grčevi u nogama bol u nogama
Freepik

Simptomi i uzroci grčeva u nogama

Iako nema znakova ni simptoma koji mogu najaviti grčeve u nogama, postoje čimbenici rizika poput trudnoće i nekih lijekova koji imaju grčeve u nogama kao nuspojavu.

Grč u nozi osjeća se kao stisnuti mišić stegnut u čvor te može izazvati jako neugodan pa čak i nepodnošljiv bol u nogama. Mišići zahvaćeni grčem mogu boljeti satima, pa i danima nakon što grč nestane.

Simptomi grčeva u nogama mogu biti:

  • iznenadna bol i stezanje u mišiću, obično u potkoljenici
  • privremena tvrda kvržica ili trzanje ispod kože

Što uzrokuje grčeve u nogama? Neki se bolovi u nogama događaju bez poznatog razloga i nazivaju se idiopatski grčevi.

Mogući uzroci grčeva u nogama nepoznatog uzroka uključuju:

  • nedovoljna cirkulacija u mišićima nogu
  • stres
  • prekomjerna tjelesna aktivnost
  • prekomjerna tjelesna masa

Postoje određene aktivnosti koje povećavaju sklonost grčevima u nogama. To uključuje vježbe koje se uvelike oslanjaju na mišiće nogu.

Aktivnosti koje mogu izazvati grčeve u nogama:

  • rekreativno trčanje
  • vježbe za noge s utezima
  • sportovi koji zahtijevaju puno trčanja poput nogometa i košarke

Ako nije došlo do istegnuća mišića, uzrok grčeva u nogama može biti prenapregnutost, odnosno zamor mišića. Rizici su veći kada nastupi mišićni zamor tijekom vrućeg vremena ili kada nastupi dehidracija.

Grčevi u mišićima povezani s tjelesnom aktivnošću mogu se izbjeći pravilnom hidracijom, pauzama između treninga kako bi se mišići mogli oporaviti te izbjegavanjem vježbanja kada ste umorni.

Grčevi u nogama su opasan simptom samo u nekim slučajevima

Trudnoća, kao i određena medicinska stanja, također mogu povećati mogućnost za pojavu grčeva u nogama. Sekundarni grčevi u nogama simptom su ili komplikacija ozbiljnijeg zdravstvenog stanja. Ako imate bilo koje od stanja koje navodimo u nastavku teksta, grčevi i bolovi u nogama mogu biti posljedica tog stanja.

Također, imajte na umu da ako već ne znate da imate bilo koje od ovih stanja, grčevi u nogama su opasan simptom, te mogu ukazivati na nešto ozbiljnije. Uvijek se posavjetujte s liječnikom ako mislite da su grčevi u nogama simptom za bolest.

Bolesti koje mogu uzrokovati grčeve u nogama:

  • ALS, amiotrofična lateralna skleroza
  • kongestivno zatajenje srca
  • ciroza jetre
  • dijabetes
  • ravna stopala
  • niske razine kalija u krvi (hipokalijemija)
  • zatajenje bubrega
  • osteoartritis
  • Parkinsonova bolest
  • periferna arterijska bolest; sužavanje arterija u nogama ili rukama
  • periferna neuropatija: skupina živčanih bolesti koje mogu uzrokovati niz simptoma, uključujući grčeve i bol.

Neki lijekovi mogu doprinijeti grčevima u nogama, to su:

  • kontracepcijske pilule
  • diuretici
  • statini
  • određeni lijekovi za astmu
  • naproksen

Kada posjetiti liječnika?

Grčevi u nogama su opasan simptom samo u nekim slučajevima i obično nestaju sami od sebe, te nije potrebna medicinska njega. Ipak, obratite se liječniku ako grčevi pokazuju neki od sljedećih znakova.

8 znakova koji pokazuju da su grčevi u nogama simptom nečeg ozbiljnijeg:

    1. izazivaju jaku bol u nogama
    2. izazivaju oticanje nogu, crvenilo ili promjene na koži
    3. su popraćeni slabošću mišića
    4. su česti
    5. ne prolaze uz dodatke prehrani, hidraciju i slično
    6. vam ometaju san
    7. su popraćeni utrnutpšću ili otokom u nogama
    8. traju duže od 10 minuta

Kako si pomoći kod grčeva u nogama?

Kad grč nastupi, nježno masirajte i istežite zgrčeni mišić. Ako se grč javi u potkoljenici, savijte stopalo kako biste istegnuli mišić ili hodajte na petama ako bol nije nepodnošljiva. Evo kako ublažiti grčeve u nogama.

1. Istezanje i opuštanje mišića: Prestanite s bilo kojom aktivnošću koja je mogla izazvati grč i lagano istegnite mišić, nježno ga zadržavajući u istegnutom položaju. Možete čak i masirati mišić dok se istežete ili nakon što završite s istezanjem.

Nakon istezanja, na mjesto grča možete primijeniti topli oblog kako biste ublažili osjećaj boli. Ako vas grč uhvati dok spavate, ustanite i polako se svom težinom oslonite na zahvaćenu nogu gurajući petu o pod.

Za grč u bedru pokušajte povući stopalo na toj nozi prema stražnjici. Kako biste to napravili, oslonite se na suprotnu nogu, čvrsto se primite za stolac ili naslon kauča pa stopalo noge koja je u grču slobodnom rukom povucite prema stražnjici.

2. Magnezij za grčeve u nogama: ako redovito imate grčeve u nogama koji nisu povezani s nekim ozbiljnijim zdravstvenim stanjem, možete pokušati dodati više magnezija u prehranu. Orašasti plodovi i sjemenke izvrsni su izvori magnezija. Ipak, razgovarajte s liječnikom prije uzimanja bilo kakvih dodataka magnezija ako ste trudni.

3. Kupka od gorke soli: mnogi osobni treneri i fizioterapeuti preporučuju korištenje magnezija na kožu pomoću gorke soli. Gorka sol obiluje magnezijem koji ima sposobnost opuštanja mišića i ublažavanja oteklina.

Najjednostavniji i najučinkovitiji recept za opuštanje mišića i pomoć kod grčeva u nogama je kupka od gorke soli. U kadu dodajte šalicu gorke soli, možete je nabaviti u drogerijama i ljekarnama, i lezite u opuštajuću kupku na 15-ak minuta.

grčevi u nogama kupka za grčeve gorka sol
4. Hladan oblog: umotajte led u ručnik i prislonite na bolno mjesto.

5. Podignite nogu: kad grč popusti, kako biste smanjili bol u nozi, podignite nogu, možete je osloniti na naslon kauča ili poduprijeti s nekoliko jastuka.

6. Hidracija: mogući način za smanjenje grčeva u nogama je hidratacija. Kako biste izbjegli grčeve u nogama u budućnosti, pijte puno tekućine prije i tijekom vježbanja. Mišićima je, za pravilne kontrakcije i opuštanje, potrebna tekućina.

7. Vježbe zagrijavanja i istezanja: spriječite grčeve zagrijavanjem mišića u nogama prije vježbanja – hodanjem u mjestu ili polaganim trčanjem. Nakon svakog treninga istegnite mišiće nogu nekoliko minuta. Napravite još jednu seriju istezanja prije spavanja ako ste skloni grčevima tijekom noći.


Stručni izvori korišteni za ovaj članak:

Freepik

Cleveland Clinic

Mayo Clinic

Harvard Medical School

National Health Service