Kakav uspjeh. Ova poliklinika prva je u Hrvatskoj uvela tehnologiju koju su osmislili Nobelovci

Lani je bilo 17 milijuna novih slučajeva raka i 9,5 milijuna umrlih od raka diljem svijeta, govore podaci Svjetske zdravstvene organizacije

FOTO: Poliklinika Analiza

Lani je, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, bilo 17 milijuna novih slučajeva raka i 9,5 milijuna umrlih od raka diljem svijeta. Svake godine raste broj slučajeva, a otkrivanje raka u ranoj fazi ključno je za povećanje šansi za uspješno liječenje. Nažalost, mnogi su tumorski markeri ograničeni u otkrivanju bolesti.

No, zahvaljujući šestero ovogodišnjih Nobelovaca, situacija će se promijeniti. Zbog njihovog otkrića, nastala je revolucionarna Quantum Dot tehnologija, odnosno tehnologiji kvantne točke. Riječ je o dijagnostičkom segmentu koji se koristi u laboratorijskim pretragama.

One pak uključuju pretrage krvi, praćenje tumorskih markera, dijagnostiku infektivnih bolesti poput infekcije bakterijom helicobacterom pylori i istraživanje biokemijskih procesa u stanicama i tkivima. Pojednostavljeno rečeno, ova revolucionirana tehnologija, između ostalog, zbog svoje preciznosti znatno olakšava pronalazak tumora kod pacijenata.

Idealno je vrijeme za proslaviti ovaj uspjeh budući da smo nedavno obilježili Svjetski dan karcinoma, a Poliklinika Analiza prva je u Hrvatskoj uvela Quantum Dot tehnologiju u rutinsku laboratorijsku dijagnostiku.

Precizna detekcija proteina ili antigenskih molekula

Kao što smo spomenuli, ovogodišnji dobitnici Nobelove nagrade za kemiju su znanstvenici Moungi Bawendi, Louis Brus i Aleksey Ekimov, dok su Pierre Agostini, Ferenc Krausu i Anne L’Huillier pak dobili nagradu za fiziku.

Nobelovci kemičari su otkrili kvantnu točku, a Švedska akademija koja je dodijelila nagradu rekla je da je “istraživanje trojice američkih znanstvenika o kvantnim točkama dodalo boju nanotehnologiji”.

Nobelovci fizičari su pak dobili nagradu za otkriće kratkih atosekundnih pulseva svjetlosti za proučavanje dinamike elektrona. Oni se mogu koristiti za pobudu kvantne točke koja emitira svjetlost koju možemo mjeriti, a upravo je to način na koji nastaju rezultati laboratorijske analize korištenjem tehnologije Quantum Dot.

Dakle, najjednostavnije rečeno, tehnologija se koristi za preciznu detekciju i označavanje određenih proteina ili antigenskih molekula koji su indikatori bolesti. Može detektirati vrijednosti 30 novih biomarkera.

Novi tumorski marker širokog spektra

Jedan od njih je i Vascular Endothelial Growth Factor, odnosno VEGF. To je novi tumorski marker širokog spektra i visoke osjetljivosti.

Analizin VEGF test može otkriti gotovo sve solidne tumore i koji se pokazao pouzdanim u ranoj dijagnostici i praćenju terapije karcinoma.

“VEGF je signalni protein koji je važan za nastajanje novih krvnih žila. Patološko pretjerano lučenje VEGF-a se događa kod određenih malignih tumora, kod senilne makularne degeneracije, dijabetičke i hipertenzivne retinopatije”, rekli su nam iz Poliklinike Analiza.

Pritom napominju da VEGF nije zamjena za redovite sistematske preglede i ostale metode probira koje su propisane nacionalnim smjernicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, ali se svakako može koristiti kao dodatno sredstvo probira uz kombinaciji s radiološkom dijagnostikom i drugim tumorskim markerima.

Analizin VEGF test može otkriti gotovo sve solidne tumore Poliklinika Analiza

Koristi se i u detekciji srčanih markera

Osim tumorskih markera, u Poliklinici Analiza se Quantum Dot tehnologija koristi i u detekciji srčanih markera, što je iznimno korisno i važno jer u Hrvatskoj smrtnost od bolesti srca i krvnih žila čini zastrašujući udio od 44 posto ukupnog broja umrlih.

Primjerice, ondje se možete testirati na troponin, što je rani marker za akutni infarkt miokarda. Ako je manji od granične vrijednosti unutar šest do devet sati od pojave simptoma, bolest se može isključiti.

Vrijeme igra ključnu ulogu u dijagnozi i spašavanju života pacijenata. Oko 60 posto ljudi s infarktom miokarda umire u prvim satima nakon nastanka simptoma, no ranom detekcijom bolesti uz pomoć Quantum Dot tehnologije višestruko se povećava šansa za preživljavanje i uspješno liječenje.

Quantum Dot i osteoporoza

Uz srčane markere, postoje i testovi za koštane biljege koji se koriste u dijagnostici i liječenju osteoporoze. To je bolest koja pogađa oko 10 posto svjetske populacije, a uzrokuje krhkost i gubitak koštane mase pa zato kod bolesnika dolazi do čestih prijeloma.

Statistika govori da će jedna od tri žene i jedan od pet muškaraca starijih od 50 godina doživjeti prijelom kosti uslijed osteoporoze. U početnoj fazi osteoporoza je asimptomatska, a najčešće se prepozna tek kada se dogode prijelomi kostiju.

Zato su precizni testovi na markere veliki medicinski napredak. Poliklinika Analiza, zahvaljujući Quantum dot tehnologiji, uvela je novi dijagnostički test određivanja koštanih biljega poput paratireoidnih hormona koje luče doštitne žlijezde, koštanog proteina zvanog osteokalcin i vitamina D.

Stanje koštane mase i praćenje terapije

Prema njima se određuju parametri osteoporoze, odnosno procjenjuje stanje koštane mase, rizika od prijeloma i praćenje terapije.

Test je namijenjen osobama s pozitivnom obiteljskom anamnezom na osteoporozu, ženama u svim fazama menopauze, pacijentima koji boluju od poremećaja prehrane, hormonalnog disbalansa, bolestima jetre i bubrega, osobama koje su zbog ozljeda dugo bili imobilizirani, onima koji su na dugotrajnoj kortikosteroidnoj terapiji te pacijentima na kemoterapiji.

I jedan od najvažnijih jest test na bakteriju helicobacter pylori kojom je zaraženo oko 65 posto odrasle populacije u Hrvatskoj. Iznimno je opasna jer je jedan od najvažnijih čimbenika u razvoju gastritisa, ulkusa želuca i dvanaesnika, a neliječena infekcija može rezultirati razvojem karcinoma želuca i limfatičkog tumora.

Prednosti novog testa

Ponovno zahvaljujući Quantum dot tehnologiji moguće je dijagnosticirati tri najvažnija čimbenika patogenosti. Za razliku od prijašnjih dijagnostičkih postupaka, sada se rezultati dobivaju brže te su specifični u dijagnostici i tipizaciji bakterije.

Ovom metodom postignuto je, između ostalog, izbjegavanje neugodnosti testiranja i moguće ga je primijeniti na djeci i trudnicama jer nema radijacije za razliku od prethodno korištenih metoda poput izdisajnog testa.

Također, izbjegnut je utjecaj hrane, trenutno korištene terapije i alkohola na rezultate testiranja, krvarenja u gastrointestinalnom sustavu i lažne pozitivnosti zbog prisutnosti drugih bakterija.

Zahvaljujući Quantum dot tehnologiji moguće je dijagnosticirati tri najvažnija čimbenika patogenosti Poliklinika Analiza

Sadržaj nastao u suradnji s Poliklinikom Analiza.