Osjetljivost na hormon koji proizvodi fetus može izazvati mučnine kod trudnica

Saznanja bi mogla pomoći pronalasku preventivnih terapija

FOTO: Unsplash

Koliko će žena osjećati mučninu tijekom trudnoće ovisi o razinama fetusnog hormona GDF15 i osjetljivosti majke na taj hormon, otkrivaju znanstvenici sa Sveučilišta Cambridge u studiji objavljenoj u časopisu Nature.

Trudnice mogu osjećati iscrpljenost i odbojnost prema jakim mirisima, te povraćati, a oko 2 posto iskusi posebno teški oblik bolesti, hiperemezu gravidarum.

Ozbiljne komplikacije

Te trudnice povraćaju nekoliko puta na dan što može dovesti do dehidracije, gubitka težine, za neke i do hospitalizacije te potencijalno opasnih komplikacija za život trudnice i fetusa, piše Science.

Nova studija kaže da na težinu simptoma utječe hormon koji stvara fetus ali i razine GDF15 hormona u krvi prije trudnoće.

“Saznanja bi mogla pomoći pronalasku preventivnih terapija da mučnine svedemo na najmanju moguću mjeru ili ih posve spriječimo”, kaže reproduktivni biolog Zev Williams, sa Sveučilišta Columbia.

Otkriće obećava

Same razine hormona ne mogu objasniti razliku u težini simptoma trudnica. Žene koje nisu trudne s rijetkom genetskom varijantom za koju se zna da nosi povećani rizik od hiperemeze gravidarium, imaju nižu razinu GDF15 u krvi pa to ukazuje na to da niske razine tog hormona mogu biti predispozicija za bolest tijekom trudnoće.

Kod visokih razina ovog hormona tek je 5 posto imalo simptome mučnine i povraćanja, kažu znanstvenici. Forbes piše da otkriće obećava, ali da je potrebno više istraživanja prije nego što se može primijeniti.