Koji su simptomi i kako nastaje upala mjehura? Donosimo 9 savjeta kako je spriječiti

Naučite kako uspješno prevenirati nastanak upale mjehura

Česta potreba za mokrenjem popraćena neugodnim bolovima ili peckanjem, bol u donjem dijelu leđa samo su neki od prvih znakova upale mjehura ili cistitisa. Ovakve upale češće zahvaćaju žene nego muškarce, a mogu se javiti i nekoliko puta godišnje.

Razlog zbog čega se upala mjehura češće javlja kod žena je zbog specifičnosti građe urogenitalnog trakta – blizina vaginalne i fekalne bakterijske flore unutar kojeg bakterije imaju kraći put za ulazak u mjehur.

Za prevenciju upale mjehura i mokraćnih kanala postoje pravila, a neka od savjeta mogu pomoći dugotrajno otkloniti ponavljanje. U nastavku pročitajte koji su najčešći uzroci upale mjehura i 9 savjeta koji mogu pomoći spriječiti cistitis.

Kako nastaje upala mjehura?

Bakterije koje dospiju u mjehur u najvećem broju slučajeva se ispiru i uklanjaju kroz urin, a kada se u mokraćnom mjehu razvije povećan broj takvih bakterija koje se ne uspiju filtrirati kroz mokrenje, dolazi do upale mjehura ili bakterijskog cistitisa.

Bakterija koja najčešće uzrokuje upalu mjehura je Esherichia coli koja iz analnog područja može preći do vaginalnog otvora, i popeti se do kroz mokraćnu cijev do mjehura gdje utječe na nastanak i razvoj upale.

mjehur

Istraživanja su pokazala kako bakterijski cistitis kod žena može nastati i prilikom spolnih odnosa zbog blagog oštećenja i iritacije mokraćne cijevi. Takve sitne iritacije mogu prouzrokovati ulazak bakterija kroz urinarnu cijev u mjehur gdje se razvija upala.

Povećanu mogućnost od razvoja upale mjehura igraju faktori poput životne dobi, količine unosa tekućine, dijabetes i suženi mokraćovod, a kod muškaraca bolest povećane prostate.

Koji su simptomi upale mjehura?

Simptomi upale mjehura i nastanka cistitisa razvijaju se naglo, a prvi indikatori su učestala i bolna mokrenje male količine urina. Neki od indikatora zbog kojih možete posumnjati da se radi o upali mjehura su bolovi i grčevi u donjem dijelu leđa i trbuha, promjena boje urina koji u tom slučaju postaje zamućen i ima jak miris, bol tijekom spolnog odnosa i inkontinencija. Dodatno, upala mjehura najčešće je popraćena i s blago povišenom temperaturom tijela.

U jako malom broju slučajeva, cistitis nije popraćen simptomima, zbog čega ne postoje simptomi upale mjehura zbog čega se jedino može otkriti putem laboratorijske analize urina

Kako prevenirati upalu mjehura i mokraćnih kanala?

Kada se radi o blažim i ponavljajućim upalama mjehura, najbolji način za brzo djelovanje je prirodnim putem – korištenjem biljnih pripravaka i čajeva s listom medvjetke. Urološki čajevi od kojih je najpoznatiji uvin čaj djeluju kao uroantiseptik koji uništava bakterije koje se nalaze u urinu.

Za lječenje upala mjehura koriste se i brusnice – list i plod. Listovi brusnice djeluju na uklanjanje bakterija u urinu, a plod brusnice sadrži spojeve koji bakterijama onemogućuje prijanjanje na stijenke mokraćnog sustava.

Pijte dovoljno tekućine

To je jedan od načina da isperete mjehur. Pijte dovoljno tekućine i kada ne osjećate žeđ. To znači da ćete češće ići na zahod i isprazniti, na neki način isprati mjehur pa se bakterija neće moći razmnažati. Osim povećanog unosa vode, možete pripremiti i čaj od peršina koji je prirodni diuretik koji pomaže izbaciti višak vode iz tijela i potaknuti rad bubrega.

kako voda utječe na prevenciju upale mjehura

Praznite mjehur nakon spolnog odnosa

Spolni odno, naime, može bakterije iz vagine premjestiti u uretru. Pražnjenje mjehura nakon seksa ispire svaku bakteriju koja je mogla migrirati iz mjehura. A što ako nemate potrebu za mokrenjem? Sve su šanse da ipak morate, mnogi ljudi imaju relativno pun mjehur i kada to ne osjećaju. Savjetuje se piškiti i prije i poslije seksa.

Ne zadržavajte urin u tijelu

Ako se urin dugo zadržava u mjehuru jer vam baš sad nije spretno otići na wc, gledate seriju pa čekate reklame, ili je zahod na katu pa vam se ne da ili nešto radite pa samo da završite, to je kao voda u jezeru. Stagnira. A stajaća voda je idealna okolina za razvoj infekcije. Barem jednom svakih 4 do 6 sati, otiđite isprazniti mjehur.

Brišite se od naprijed prema otraga

Bakterija u uretru dolazi s dva mjesta – vagine i rektuma. Rektalne bakterije, u suprotnom smjeru brisanja, lako mogu prijeći u vaginu i uretru.

Ne tuširajte taj dio tijela tako da usmjerite mlaz tuša

Tuširanjem jaki mlaz vode isprat će i dobre bakterije narušavajući prirodnu ravnotežu u vagini i dozvoljavajući da loše bakterije bolje rastu. Laktobaktilus, dobra bakterija u vagini, je ona koja ubija bakterije uzročnike upale mokraćnog trakta. Kako se vagina i uretera nalaze jedna do druge, potreban vam je laktobaktilus koji kontrolira rast loših bakterija.

Brusnice su dobre u prevenciji upale mjehura

Brusnice sadrže polifenole koji spriječavaju bakterije da se zalijepe za stijenke mjehura. Problem je što su proizvodi od brusnica neregulirani pa svaki ne sadrži istu količinu polifenola. Treba paziti da se ne uzme više od dozvoljene dnevne kolčine jer postoje studije koje povezuju uzimanje brusnica s bubrežnim kamencem.

čaj od brusnice za mjehur

U menopauzi koristite estrogen

Pad razine hormona estrogena čini urinarni trakt osjetljivim na bakterije koje izazivaju infekciju. Estrogen je taj koji održava ravnotežu dobrih i loših bakterija u vagini. Niska razina estrogena dozvoljavaju bakterijama da se multipliciraju. Savjetuje se da žene u postmeno pauzi, koje nisu imale rak dojke ili maternice, koriste male količine estrogenske kreme 2-3 puta tjedno.

Ne kupajte se u kadi i nosite rublje koje diše

Kupanje u kadi zamijenite tuširanjem zbog toga što se u vodi mogu naći osatci bakterija s kože ili vagine. Dodatno, nosite prozračno donje rublje koje je napravljeno od stopostotnog pamuka.

Uzimajte probiotike i radite kegel vježbe

Preliminarne studije kažu da dnevni unos probiotika poboljšava nastanak dobrih vaginalnih bakterija, a ako još dodatno počnete raditi i kegel vježbe, spriječit ćete nastanak inkontinencije i ojačati donji dio zdjelice.

Presvucite se odmah nakon vježbanja

Odjeću u kojoj ste vježbali i oznojili se, zamijenite odmah suhom i čistom. Na taj ćete način spriječiti razmnožavanje bakterija u vlažnoj okolini i onemogućiti im da prijeđu u mokraćne kanale.