10 fatalnih posljedica: kako alkohol utječe na mozak?

Unos alkohola povezan je s većim rizikom od moždanog i srčanog udara te s demencijom i depresijom

FOTO: Pexels

Alkohol ima značajan utjecaj na izgled i funkciju mozga, posebno tijekom konzumacije i dugotrajne izloženosti. Tijekom konzumacije, alkohol mijenja aktivnost neurotransmitera u mozgu, što rezultira trenutačnim učincima poput opuštanja, usporenih reakcija i povećanja oslobađanja dopamina. Neposredno nakon konzumacije mogu se javiti simptomi kao što su smanjene inhibicije i promjene raspoloženja.

Dugotrajna izloženost alkoholu dovodi do strukturalnih promjena u mozgu, uključujući oštećenje bijele tvari, što može uzrokovati poteškoće u pamćenju, donošenju odluka i emocionalnoj regulaciji. Osim toga, povećava se rizik od razvoja ozbiljnih problema poput alkoholne demencije. Dugotrajna i prekomjerna konzumacija alkohola može ozbiljno ugroziti zdravlje mozga te je potrebno poduzeti mjere prevencije i liječenja alkoholizma kako bi se očuvala funkcija mozga i opće zdravstveno stanje.

Trenutni utjecaj alkohola na mozak

Trenutni utjecaj alkohola odnosi se na promjene u tjelesnim i mentalnim funkcijama koje se javljaju neposredno nakon konzumacije alkohola. Ovaj trenutni utjecaj može varirati ovisno o količini konzumiranog alkohola, individualnoj toleranciji na alkohol, težini tijela, brzini konzumacije, neposrednoj konzumaciji hrane i drugim faktorima.

Trenutni utjecaj alkohola prolazan i može varirati od osobe do osobe, a obično uključuje brze promjene u ponašanju, raspoloženju, pažnji i sposobnostima izvođenja različitih zadataka.

1. Oslabljene koordinacijske sposobnosti

Alkohol ima negativan utjecaj na motoričke sposobnosti i koordinaciju pokreta. Ovaj učinak potječe iz djelovanja alkohola na središnji živčani sustav, što dovodi do usporavanja prijenosa informacija između neurona. Konkretno, proces se odvija u malom mozgu koji je odgovoran za koordinaciju pokreta. Osobe pod utjecajem alkohola često imaju poteškoća s održavanjem ravnoteže i izvođenjem preciznih pokreta. Ovakvo unazađeno koordiniranje pokreta nije samo sigurnosni rizik u situacijama poput vožnje u alkoholiziranom stanju, već i kod brzog i preciznog reagiranja na vanjske podražaje.

2. Smanjenje kognitivnih sposobnosti

Konzumacija alkohola bitno narušava kognitivne funkcije, posebno pažnju i koncentraciju. Kao depresor središnjeg živčanog sustava, alkohol usporava aktivnost živčanih stanica, a rezultat toga je smanjena sposobnost održavanja pažnje. Osobe pod utjecajem alkohola često se suočavaju s poteškoćama u praćenju okoline ili izvršavanju složenih, ali i jednostavnih zadataka. Iako može imati početni stimulativni učinak zbog povećanja oslobađanja dopamina, neurotransmitera važnog za regulaciju raspoloženja, motivacije, kretanja, pažnje, ukupni učinak na središnji živčani sustav je depresivan. To rezultira smanjenjem razine svijesti, usporenjem reakcija i opuštanjem mišića.

3. Poteškoće u govoru

Otežan govor pod utjecajem alkohola proizlazi iz depresivnog učinka alkohola na središnji živčani sustav. Alkohol djeluje inhibirajuće na mišiće odgovorne za kontrolu govora, što rezultira smanjenom preciznošću i koordinacijom u procesu artikulacije. To se može manifestirati kroz nejasno izgovaranje riječi, zamuckivanje ili općenito otežanu sposobnost jasnog izražavanja.

4. Promjene u raspoloženju

Neurotransmiteri su molekule koje prenose signale između stanica u mozgu i time reguliraju različite funkcije, uključujući raspoloženje, motivaciju i ponašanje. Dopamin je jedan od tih neurotransmitera, povezan s osjećajem zadovoljstva i nagrade, dok je GABA (gama-aminomaslačna kiselina) glavni inhibicijski neurotransmiter, što znači da djeluje umirujuće na živčane signale. Tijekom konzumacije alkohol djeluje na neurotransmitere mijenjajući njihovu aktivnost. Na primjer, alkohol može povećati razinu dopamina, uzrokujući osjećaj ugode i opuštanja. Također pojačava djelovanje GABA-e, što može rezultirati smanjenjem uzbuđenja i inhibicijom živčanog sustava. S druge strane, kod pojedinaca alkohol može potaknuti agresivno ponašanje, no svaki rezultat učinka je individualan.

5. Samokontrola

Alkohol povećava aktivnost neurotransmitera poput GABA-e, što dovodi do smanjenja aktivnosti neurona odgovornih za kontrolu impulzivnog ponašanja. Kao rezultat toga, osoba pod utjecajem alkohola može doživjeti poteškoće u suzdržavanju i donošenju razumnih odluka. Gubitak samokontrole često dovodi do ponašanja kojeg osoba možda ne bi pokazala u trijeznom stanju.

6. Gubitak pamćenja – blackout

Amnezija uzrokovana alkoholom, poznata i kao alkoholna amnezija ili blackout, odnosi se na stanje gubitka pamćenja koje može nastati kao rezultat prekomjerne konzumacije alkohola. Postoje dvije vrste alkoholne amnezije – anterogradna i retrogradna.

Anterogradna amnezija odnosi se na nemogućnost formiranja novih pamćenja nakon konzumacije alkohola. Osoba koja doživljava anterogradnu amneziju može imati poteškoće s pamćenjem događaja ili informacija koje su se dogodile tijekom pijanstva. Retrogradna amnezija odnosi se na gubitak pamćenja za događaje koji su se dogodili prije konzumacije alkohola. Osoba može imati problema s prisjećanjem događaja koji su se odvijali neposredno prije ili tijekom pijanstva.

Mehanizam alkoholne amnezije povezan je s utjecajem alkohola na neurotransmisijske sustave u mozgu, posebno na rad hipokampusa, ključnog dijela za formiranje dugotrajnih memorija. Povećanje koncentracije alkohola u krvi može dovesti do privremenog oštećenja funkcije hipokampusa, što rezultira gubitkom sposobnosti stvaranja i zadržavanja novih sjećanja.

alkoholizam posljedice
Volkan Olmez/Unsplash

Utjecaj alkohola na mozak nakon dugotrajne konzumacije

Tijekom dugotrajnog konzumiranja alkohola dolazi do postupnih promjena u strukturi i funkcioniranju mozga. Ove promjene, kao posljedica inhibicije središnjeg živčanog sustava pod utjecajem alkohola, mogu ozbiljno narušiti rad mozga te potaknuti prijelaz iz kontrolirane i povremene konzumacije alkohola u kroničnu zloupotrebu, što na koncu može rezultirati razvojem poremećaja konzumacije alkohola (AUD). Osobe s umjerenim do teškim AUD-om često upadaju u začarani krug alkoholizma.

Iako opseg oporavka mozga nakon dugotrajne apstinencije od alkohola još nije potpuno jasan, istraživanja sugeriraju da određene promjene u strukturi mozga uzrokovane AUD-om, zajedno s povezanim promjenama u kognitivnim i emocionalnim funkcijama, mogu pokazivati poboljšanja i djelomičnu reverzibilnost tijekom višemjesečnog razdoblja suzdržavanja od konzumacije alkohola.

Ovaj proces ukazuje na nužnost sveobuhvatnog pristupa rehabilitaciji radi poticanja dugotrajne apstinencije, stvarajući uvjete za moguću regeneraciju mozga i poboljšanje životne kvalitete osoba s poremećajem konzumacije alkohola.

1. Oštećenje bijele tvari u mozgu

Alkohol može izazvati oštećenje bijele tvari u mozgu, koja čini živčana vlakna koja povezuju različite dijelove mozga. Specifično, bijelu tvar čine aksoni, produžeci tijela neurona sa svojom ovojnicom građenom od mijelina, sastavnice bijele tvari.

Bijela tvar služi za komunikaciju između neurona, živčanih stanica, a oštećenje ovih živčanih vlakana može rezultirati smanjenom učinkovitošću komunikacije između različitih dijelova mozga. Posljedično dolazi do poteškoća u obavljanju svakodnevnih zadataka, smanjenja koncentracije te problema s pamćenjem. U ekstremnim slučajevima, dugotrajna konzumacija alkohola povezana je s ozbiljnijim posljedicama poput demencije. Također, može povećati rizik od moždanog ili srčanog udara, koji također mogu dovesti do demencije.

2. Psihički poremećaji

Osobe koje pate od alkoholizma često se suočavaju s povećanim rizikom od psihičkih poremećaja, od kojih su najčešći depresija i anksioznost. Alkohol može imati kompleksan utjecaj na mentalno zdravlje, a veza između alkohola i psihičkih poremećaja može se promatrati iz različitih perspektiva.

Alkohol djeluje kao depresor na središnji živčani sustav, što može rezultirati promjenama u neurotransmisijskim sustavima mozga odgovornim za raspoloženje i emocionalnu stabilnost. Ovaj depresivni učinak može povećati podložnost pojedinca depresiji. S druge strane, konzumacija alkohola može služiti kao način suočavanja sa stresom ili s traumama, no dugotrajna ovisnost o alkoholu može pogoršati psihičke probleme i voditi ka razvoju anksioznosti.

Osim toga, alkoholizam može prouzročiti socijalne posljedice, uključujući probleme u odnosima, radnom okruženju i financijske poteškoće, što može dodatno doprinijeti stvaranju psihičkih poremećaja. Ovaj kompleksan odnos između alkohola i mentalnog zdravlja naglašava potrebu za integriranim pristupom u liječenju alkoholizma, uključujući podršku mentalnom zdravlju kako bi se postigli konkretniji rezultati.

3. Ovisnost

Dugotrajna konzumacija alkohola može rezultirati razvojem ovisnosti, koja označava fizičku i psihičku ovisnost o alkoholu. Fizička ovisnost javlja se kada tijelo razvije prilagodbe na redovitu prisutnost alkohola te počinje reagirati s fiziološkim promjenama. Kada osoba postane fizički ovisna, prekid konzumacije može izazvati neugodne simptome apstinencije poput tremora, nesanice i anksioznosti.

Psihička ovisnost, s druge strane, odnosi se na emocionalnu ovisnost o alkoholu. Osoba može osjećati jaku želju za alkoholom kako bi se nosila sa stresom, tjeskobom ili drugim emocionalnim izazovima. Ovisnost o alkoholu može ozbiljno narušiti svakodnevni život pojedinca, obiteljske odnose, radnu sposobnost i opću kvalitetu života.

4. Poremećaji sna

Alkohol može značajno utjecati na kvalitetu sna i normalne cikluse spavanja. Iako mnogi ljudi smatraju da alkohol pomaže u usnivanju, on zapravo može izazvati poremećaje spavanja u dugoročnom smislu.

Alkohol ima sedativni učinak koji može izazvati brže usnivanje, ali istovremeno može poremetiti dubinu i stabilnost sna tijekom noći. Redovita konzumacija alkohola može dovesti do razvoja tolerancije, što znači da će tijelo s vremenom zahtijevati veće količine alkohola kako bi postiglo isti sedativni učinak. To može dovesti do problema s nesanicom, buđenjem tijekom noći i općenito smanjenjem kvalitete sna.

Pored toga, alkohol može utjecati na REM (brzi pokreti očiju) fazu sna, koja je važna za emocionalno procesuiranje i konsolidaciju memorije. Poremećaji u REM fazi mogu dovesti do emocionalnih i kognitivnih problema.

5. Zastoj u rastu i kognitivne funkcije djeteta

Konzumacija alkohola tijekom trudnoće također ima značajan utjecaj na razvoj mozga nerođenog djeteta. Prenatalna izloženost alkoholu može rezultirati ozbiljnim poremećajima poput fetalnog alkoholnog sindroma (FAS), specifičnog oblika tjelesnih abnormalnosti i mentalne retardacije u djece čije su majke tijekom trudnoće uživale prekomjerne količine alkohola, kao i drugih poremećaja fetalnog alkoholnog spektra (FASD).

Alkohol prolazi posteljicom, isto kao i hranjive tvari te može omesti normalan razvoj neurona, što dovodi do strukturalnih i funkcionalnih promjena u mozgu fetusa. Prenatalna izloženost alkoholu može trajno utjecati na kognitivne funkcije djeteta, uključujući pamćenje, pažnju i sposobnost učenja. Također, unos alkohola tijekom trudnoće između ostalog može izazvati zastoj u rastu, smetnje u finoj motorici i koordinaciji, sporije vrijeme reagiranja te hiperreaktivnost.


Stručni izvori korišteni za ovaj članak:

National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism

CDC

Cleveland Clinic

Mayo Clinic

NHS

ScienceDirect