Vodič: kako se pripremiti, koje su najčešće komplikacije i kako izgleda oporavak nakon operacije štitnjače?

Donosimo odgovore na najčešća pitanja o operaciji štitnjače

FOTO: Shutterstock

Što je tiroidektomija?

Tiroidektomija je kirurško uklanjanje jednog dijela ili cijele štitnjače. S obzirom na opseg kirurškog zahvata, izvode se subtotalna i totalna tiroidektomija. Tijekom subtotalne tiroidektomije uklanjaju se ili jedan režanj ili most (isthmus, most štitnjače se uklanja kada je utvrđena prisutnost tumora u dijelu koji spaja lijevi i desni režanj štitnjače), a kod totalne tiroidektomije uklanja se cijela štitnjača.

S obzirom na opseg zahvata, radi se:

  • lobektomija kod koje se odstranjuje jedan režanj, bez ili sa isthmusom (mostom štitnjače)
  • subtotalna tireoidektomija (obostrano odstranjivanje više od polovice režnja uključujući i isthmus)
  • gotovo totalna tireoidektomija (zahvat kod kojeg se u potpunosti odstranjuje jedan režanj i most te 90 posto drugog režnja)
  • totalna tireoidektomija kod koje se uklanja cijela štitnjača

Operacija štitnjače je složena medicinska i osobna odluka koju treba donijeti kroz razgovor sa svojim endokrinologom i kirurgom. Kako bi se donijela odgovarajuća odluka za svakog ponaosob, u nastavku donosimo općenite odgovore na neka od najvažnijih pitanja o operaciji štitnjače koja vam mogu biti podloga za razgovor.

Kada se operira štitnjača?

Kirurško liječenje se provodi kada primjena lijekova ili radioaktivnog joda ne daju željene rezultate.

Razlozi za operaciju štitnjače mogu biti:

  • tumori štitnjače (čvorovi, izrasline ili kvržice) koji mogu biti dobroćudni (nekancerogeni) ili zloćudni (kancerozni); na onoj strani na kojoj se nalazi tumor, mogu se preventivno odstraniti i limfni čvorovi na toj strani vrata
  • velika struma (guša), osobito ona koja koja otežava gutanje ili disanje, izaziva promuklost ili pak ona koja uzrokuje prekomjerni rad štitnjače može biti razlog za zahvat tijekom kojeg se uklanja cijela ili dio štitnjače
  • hipertireoza (pretjerano aktivna štitnjača): totalna tireoidektomija, odnosno uklanjanje cijele štitnjače, najčešća je kirurška metoda liječenja hipertireoze jer je kod manje opsežnih operacija štitnjače često zabilježen povrat hipertireoze. Tako je odstranjivanje cijele štitnjače je najčešće izbor kod osoba kod kojih se hipertireoza teško kontrolira tireostaticima ili u slučajevima kada nastupi povrat hipertireoze nakon prekida liječenja tireostaticima. Iako pruža gotovo potpuno izlječenje, nakon odstranjivanja cijele štitnjače dolazi do nastanka hipotireoze koja se doživotno liječi sintetskim hormonima

Koje pretrage treba napraviti prije operacije štitnjače?

Prije prijema u bolnicu radi se niz pretraga na temelju kojih anesteziolog izdaje dozvolu za operaciju i na temelju kojih se operacija planira. Na popisu pregleda i dokumentacije koju treba sakupiti prije operacije štitnjače obično su kompletna krvna slika, krvna grupa i RH faktor koji ne smiju biti stariji od mjesec dana, nalaz natrija, kalija, glukoze, uree, kreatinina, koagulograma, jetrenih proba, pretrage urina, povijest bolesti, EKG, RTG srca i pluća, specijalistički nalaz ako imate neku kroničnu bolest te pregled kod kardiologa ako imate pacemaker ili ugradbeni kardioverter defibrilator (engl. implantable cardioverter defibrilator – ICD). Ponekad osobe koje idu na zahvat zbog sumnje na zloćudni tumor, prije operacije trebaju napraviti i ultrazvuk (UZV) cijeloga vrata zato što se tumori štitnjače šire u okolne limfne čvorove.

Kako izgledaju pripreme za operaciju štitnjače?

Prije operacije štitnjače potrebno je postići stanje eutireoze, odnosno normalne razine hormona štitnjače. Tako se smanjuje rizik za nastanak tireotoksične oluje, stanja koje uzrokuje naglo otpuštanje velikih količina hormona štitnjače tijekom zahvata. Posljednja doza lijeka uzima se dan prije zahvata. Po prijemu na odjel, koji se obično dogovara dan prije operacije štitnjače, stručno medicinsko osoblje će vas voditi kroz pripremu za zahvat. U većini slučajeva ništa ne smije jesti nakon 22 sata, a piti nakon ponoći na dan prije operacije. Također, navečer prije spavanja potrebno je oprati kosu i otuširati se posebnim dezinfekcijskim sredstvom, s tim da se tuširanje ponavlja i ujutro odmah nakon buđenja. Osobe koje po preporuci anesteziologa tijekom operacije štitnjače trebaju imati elastične zavoje ili čarape, iste će nanijeti ujutro nakon tuširanja, nekoliko sati prije zahvata tijekom kojih je zabranjeno ustajati.

Kako izgleda operacija štitnjače?

Štitnjača se operira u općoj anesteziji. Zahvat se izvodi kroz rez koji je dugačak između 4 i 6 centimetara. Ovisno o opsegu zahvata, tijekom operacije odstranjuje se jedan režanj ili cijela štitnjača ili pak cijela štitnjača s okolnim limfnim čvorovima. Uklonjeno tkivo se šalje na patohistološki pregled tijekom samog zahvata, što je slučaj kod sumnje na zloćudne tumore, ili odmah nakon zahvata.

Koliko traje operacija štitnjače?

Operacija štitnjače, ovisno o opsegu zahvata, u prosjeku traje od 1 sat i 45 minuta do 2 sata i 30 minuta. Nakon zahvata, pacijent se budi u sali za oporavak gdje provodi oko sat vremena te se nakon toga vraća na odjel.

Hoću li osjećati bol nakon operacije štitnjače?

Samo mjesto reza ne boli. Može biti prisutna glavobolja ili bol u vratu, koje obično izaziva zabačeni položaj u koji je glava postavljena tijekom zahvata. U nekim kliničkim centrima dan nakon zahvata fizioterapeut pacijentima pokazuje jednostavne vježbe pomoću kojih se vraća pokretljivost mišića u ramenom i vratnom području. Također, možete osjećati bol u grlu i ždrijelu koji je posljedica postavljanja tubusa, cijevi koja vam tijekom operacije omogućava disanje. Bol u vratu i ždrijelu obično potraje tek nekoliko dana.

Koji su najčešći rizici i komplikacije operacije štitnjače?

Komplikacije su kod iskusnih kirurga izuzetno rijeke.

Najčešće komplikacije vezane uz operaciju štitnjače su:

  • prolazna ili trajna hipokalcemija (pad razine kalcija u krvi) do koje dolazi zbog slabije funkcije doštitnih žlijezda, a obično je prate simptomi kao što su osjećaj utrnulosti usta ili prstiju; hipoklacemija se liječi nadomještanjem kalcija
  • promuklost koju tijekom zahvata uzrokuje oštećenje živca koji pokreće glasnice; promuklost je prolaznog karaktera te može potrajati nekoliko dana do nekoliko mjeseci
  • krvarenje koje spada u vrlo rijetke postoperativne komplikacije
  • infekcija rane

Kada se nakon operacije štitnjače smije jesti i piti?

Ništa se ne smije piti niti jesti najmanje tri sata nakon operacije. Iako nema nikakvih posebnih ograničenja u prehrani, nakon operacije štitnjače, zbog prisutnog bola u grlu i ždrijelu, godit će kašasta i tekuća hrana kao što su juhe, lagana variva, smoothieji, pudinzi i slično.

Kada se uklanja dren nakon operacije štitnjače?

Dren se uklanja kada se u bočicu nakupi manje od 30 mililitara dnevnog sekreta, što je u prosjeku treći dan nakon operacije štitnjače.

Koliko se ostaje u bolnici nakon operacije štitnjače?

Kod operacije štitnjače u bolnici se u prosjeku ostaje od 3 dana.

Na što treba paziti nakon operacije štitnjače?

Prije otpuštanja iz bolnice, upitajte nadležnog liječnika smijete li i koje lijekove smijete koristiti u slučaju pojave bola. Prvih nekoliko tjedana nakon operacije štitnjače preporučuje se izbjegavati svaki psihički i fizički napor. Zabranjeno je podizati bilo kakav teret, a preporučuje se i izbjegavati intenzivno bavljenje sportom. Za vraćanje snage nakon zahvata idealne su lagane šetnje u prirodi.

Kada se skidaju šavovi nakon operacije štitnjače?

Šavovi se skidaju između 7. i 10. dana nakon operacije štitnjače.

Kako se njeguje rez nakon operacije štitnjače?

Detaljne upute o njezi reza dobit ćete po otpustu iz bolnice. Po dolasku kući, ranu je potrebno svakodnevno previjati, za što se preporučuje korištenje antiseptika te sterilnih kompresa i vodootpornih flastera za prekrivanje rane. Nakon skidanja šavova, rez se smije močiti te ga nije potrebno posebno njegovati. Kako bi koža na mjestu reza brže zacijelila, potrebno ju je hidratizirati pa, prema želji, možete koristiti kreme koje pospješuju zacjeljivanje rana, silikonske flastere koji zadržavaju vlagu u koži ili pak hidratantnu kremu. Na rez se, tijekom cijele godine a osobito ljeti, preporučuje svakodnevno nanositi kremu sa zaštitnim faktorom zato što sunčeve zrake mogu izazvati oštećenja na koži te tako i veću vidljivost ožiljka.

Hoću li trebati piti hormone štitnjače nakon operacije?

Nakon zahvata kojim se uklanja jedan režanj štitnjače potrebno je redovito kontrolirati razine hormona štitnjače, uslijed čega se po potrebi propisuje hormonska terapija. S obzirom na to da nakon operacije kod koje se uklanja cijela štitnjača nastupa stanje hipotireoze, u tom se slučaju uvodi terapija nadomještanja hormona štitnjače koja se provodi doživotno.


Stručni izvori korišteni za ovaj članak:

Thyroid.org

Mayo Clinic

Cleveland Clinic

Johns Hopkins

PennMedicine.org