Burne reakcije na intervju Nine Obuljen Koržinek: ‘Zašto su ministrica i premijer tako nervozni? Ovo počinje sličiti na aferu Žalac’

Oporbeni zastupnici komentirali su jučerašnji istup ministrice kulture

Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek jučer je gostujući u ‘Točki na tjedan’ N1 televizije komentirala svoju ulogu u aferi s Geodetskim fakultetom koju je razotkrio Telegram. Obuljen Koržinek uvjeravala je u emisiji N1 televizije da u njezinom poslu s nedavno uhićenim profesorima ništa nije bilo sporno.

“Tražila su se brza rješenje. Bili smo u covidu, lockdownu, nemamo nikakvih sredstava za angažirati nekoga i obraćamo se javnom fakultetu, javnoj ustanovi koja ima ekspertizu i licencu za rad na kulturnim dobrima”, izjavila je ministrica dodajući kako bi bio problem da je posao dala nekoj privatnoj tvrtki.

Također, u razgovoru s novinarkom Milom Moralić priznala je da nije sumnjala u cijenu koju je izvjesio Geodetski fakultet za obavljeni posao, a koja se popela do 19,1 milijun kuna. “Nemamo mi što dovoditi u pitanje cijenu”, poručila je Obuljen Koržinek i dodala kako je posao dogovorila u dobroj vjeri, a da je odgovornost fakulteta kako su oni odradili posao.

O potrošnji se nije vodilo računa

Bivša ministrica ministrica graditeljstva i prostornog uređenja i aktualna saborska zastupnica GLAS-a Anka Mrak Taritaš slaže se da je nakon potresa najjednostavnije bilo angažirati Geodetski fakultet da odradi taj posao.

“Međutim, kad naručite projekt, želite određenog arhitekta, želite da sve bude odrađeno na vrijeme, da se posao kvalitetno odradi i da što manje košta. Ovo je primjer da Ministarstvo nije vodilo računa o potrošnji novca”, rekla je Mrak Taritaš za N1.

U cijeloj aferi vidi tri problema. “Prvo, politički aspekt. Mislim da premijer u ovom slučaju ne želi europske tužitelje kako se ne bi osramotio. Drugo, stručni okvir Ministarstva – nakon godinu dana nitko nije rekao da se provjere podaci. Treće, čemu sve to služi? Nije bilo obveze da projekt mora imati 3D snimanje. Projektanti kažu da nisu ni znali da je snimljeno, da je napravljeno sofisticiranim tehnikama, dobili su materijal koji nije do kraja bio posložen”, izjavila je Mrak Taritaš.

Usporedba s Gabrijelom Žalac

Kao što je Telegram ranije pisao, premijer Andrej Plenković pokušava stvoriti dojam da Ured europskih tužitelja nije nadležan istraživati isplatu 19,1 milijun kuna ministrice Nine Obuljen Koržinek Geodetskom fakultetu. Iskusni odvjetnik Veljko Miljević je uvjeren da do takvog raspleta neće doći. Komentirajući premijerove napore u razgovoru za Večernji poručio je: “Što se babi ’tilo, to joj se i snilo”. Dodao je kako je glavna Europska tužiteljica Laura Kovesi dosta tvrdoglava te da, za razliku od Zlate Hrvoj Šipek, ne vidi koliko je “naš premijer velik”.

Mrak Taritaš se slaže da bi Plenković htio sve strpati pod tepih kako “nitko iz Bruxellesa ne vidi petljanje i njegovu bahatost”.

“Aferu s Geodezijom mogu usporediti sa slučajem Gabrijele Žalac. Da se taj slučaj nastavio voditi na razini Hrvatske, bio bi na dnu ladice. Kad se uključio EPPO, onda je isplivalo. Pa premijer i ministrica Obuljen Koržinek mjesecima nisu odgovarali na upite novinara. A ako si siguran da si sve napravio po pravilima, ne napadaš novinare. Agresivan Plenkovićev stav prema novinarima pokazuje njegovu nervozu”, rekla je Mrak Taritaš.

Novac za vikendice, isplate s bankomata…

Kako smo već izvještavali, istražitelji sumnjaju da je najmanje 470 tisuća eura iz Fonda solidarnosti na ovom poslu izvučeno kroz tvrtke koje je Fakultet angažirao, a još 120 tisuća eura kroz mnogobrojne putne naloge dekana, profesora i suradnika na projektu. Taj je novac, tvrde istražitelji, završio u izgradnji i opremanju vikendica bivšeg dekana Almina Đape i profesora Boška Pribičevića s fakultetske Katedre za hidrografiju.

Aktivirajući svoju mrežu tvrtki, koju su koristili i na drugim EU projektima koje istražuju europski tužitelji, uhićeni bivši dekan i profesor neosnovano su uvećavali cijene poslova pa sebi bliskim tvrtkama isplaćivali novac za fiktivne poslove. Primjerice, dekan i profesor angažirali bi tvrtku da postavi skelu navodno nužnu za 3D skeniranje kulturne baštine. Skela nikada ne bi bila postavljena, ali bi tvrtka bila uredno isplaćena.

Osim ulaganja novca u vikendice, istražitelji su zabilježili i izvlačenje gotovine s bankomata. Tako je, primjerice, kroz tvrtku u njihovom prikrivenom vlasništvu koja je također angažirana na ovom poslu, novac izvlačen i u gotovini s bankomata. Konkretno, istražitelji bilježe podizanje gotovine u iznosima od 120.000 pa 510.000 pa još 5000 kuna te još 14.500 eura. Iz Ureda europskog javnog tužitelja detaljno su zabilježili i izvlačenje novca kroz putne naloge.

‘Krakovi afere krenuli prema ministrici’

Saborski zastupnik SDP-a i gradonačelnik Koprivnice Mišel Jakšić također je u programu N1 komentirao aferu s Geodetskim fakultetom gdje je ustvrdio kako je zabrinjavajuće da smo sumnju u kriminal dobili unutar akademske zajednice u kojoj bi trebali biti ugledni članovi društva. “Ovaj slučaj postaje i problem Vlade jer je očito da su neki krakovi afere krenuli prema Ministarstvu kulture i prema ministrici. Ne kažem da je osobno u tome sudjelovala, ali svojim nečinjenjem ili žmirenjem, nedovoljnom pažnjom, doprinijela je tome da imamo ovu aferu. To je činjenica”, ustvrdio je Jakšić.

Poručuje i kako to može biti potencijalno pitanje za premijera jer je u svojoj Vladi imao dosta “hokejskih izmjena, ali samo je Nina Obuljen Koržinek opstajala”. “To znači da neki faktor postoji”, ustvrdio je Jakšić.

Saznanja o slučaju koja imamo, nastavlja Jakšić, ne bismo imali da nije bilo istraživačkog rada Dore Kršul, “koja ulaže jako puno truda u praćenje akademske zajednice”. Pita se i zašto Vlada ulaže toliko truda u to da istrage o takvim aferama ostanu tajne. “Ispada da bi, kada bi netko poput Dore Kršul propitivao detalje neke istrage, u nekoj budućoj zakonodavnoj komponenti mogao odgovarati za to. Strašno”, rekao je Jakšić referirajući se na Plenkovićevu namjeru da kaznenim zakonom zabrani novinarima da objavljuju informacije iz spisa, a nakon što su se inicijali AP često spominjali u porukama u aferi Josipe Pleslić, bivše Rimac.