Analiza: Trump se neprestano hvali da je neutralizirao Sjevernu Koreju. Istina je potpuno drugačija

Ako mu Trump uskoro ne ponudi nešto konkretno, Kim će odustati od denuklearizacije

- AFP PICTURES OF THE YEAR 2019 - 

This undated picture released by Korean Central News Agency on October 16, 2019 shows North Korean leader Kim Jong Un riding a white horse amongst the first snow at Mouth Paektu. (Photo by STR / KCNA VIA KNS / AFP) / - South Korea OUT / REPUBLIC OF KOREA OUT   ---EDITORS NOTE--- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/KCNA VIA KNS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
THIS PICTURE WAS MADE AVAILABLE BY A THIRD PARTY. AFP CAN NOT INDEPENDENTLY VERIFY THE AUTHENTICITY, LOCATION, DATE AND CONTENT OF THIS IMAGE / AFP PICTURES OF THE YEAR 2019
FOTO: AFP

Najnovije, četrnaesto testiranje novog raketnog sustava, posljednje je “ozbiljno upozorenje” sjevernokorejskog vođe Kim Jong-una američkom predsjedniku Donaldu Trumpu, tvrdi sjevernokorejska središnja državna agencija, KCNA. Istaknula je da je Pjongjang već više puta slao poruke Washingtonu da će odustati od daljnjih pregovora o denuklearizaciji ako SAD do 31. prosinca ne dođu s novim konkretnim prijedlozima i ustupcima, uključujući ublažavanje međunarodnih sankcija.

KCNA je najavila da će u slučaju negativnog odgovora odustati od daljnjih pregovora te se na “novi način” odnositi spram SAD-a. Upozorila je također da će “još jedno novo važno strateško oružje pridonijeti daljnjem jačanju pouzdanog strateškog nuklearnog obrambenog sustava DNR Koreje”.

Testirali su domet raketa opremljenih novim motorima

Sva ovogodišnja testiranja obavljena su s raketama kraćeg ili srednjeg dometa, a 28. studenog Pyongyang je isprobao novi super veliki višecijevni raketni sustav. Južnokorejski dužnosnici kazali su kako se sada testiraju motori koji će poboljšati domet, točnost i održivost raketa. Vjeruje se da će ti motori nositi rakete sa svemirskim satelitima te interkontinentalne balističke rakete.

Sjeverna Koreja objavila je krajem 2017. moratorij na testiranje nuklearnih bombi i interkontinentalnih raketa kad je počela ozbiljno pregovarati s Washingtonom o uništenju svog nuklearnog arsenala. Međutim, najnovije aktivnosti na poligonu u Tongchangriju, od kuda je interkontinentalna raketa zadnji put lansirana u veljači 2016., pokazuje da je Pjongjang već započeo s ciklus ispitivanja novih oružja.

Odbili su dijalog s Washingtonom

Ako obnovi lansiranja interkontinentalnih balističkih raketa te počne ponovno testirati nuklearno oružje to bi zadalo ozbiljan udarac američkom predsjedniku Donaldu Trumpu uoči predsjedničkih izbora sljedeće godine. Trump se, naime, hvalio kako je zapravo neutralizirao Sjevernu Koreju te je ona odustala od razvoja nuklearnog oružja i balističkih raketa koje bi mogle doseći teritorij SAD-a.

Ri Thae-song, zamjenik ministra vanjskih poslova zadužen za odnose sa SAD-om, odbacio je zahtjev Washingtona za više dijaloga objasnivši da to nije “ništa drugo nego glupi trik kojim se DPRK koristi u predizborne svrhe u SAD-u “.

Trump će upotrijebiti silu, ako će morati

Trump je odmah upozorio sjevernokorejskog čelnika da se ne miješa u njegovu kandidaturu za ponovni izbor, zaprijetivši Pjongjangu da ima “previše toga za izgubiti, zapravo sve, ako djeluje neprijateljski”. Stoga bi, kazao je Trump, bio “iznenađen ako bi Sjeverna Koreja postupila neprijateljski” te je zaključio: “Imamo najmoćniju vojsku koju smo ikada imali, a daleko smo najmoćnija država, ali se nadamo da tu silu nećemo morati upotrijebiti. Ali ako ćemo morati, upotrijebit ćemo ju.”

Odgovorio mu je Pak Jong Chon, načelnik Generalštaba Korejske narodne armije: “Upotreba vojske nije samo privilegija SAD-a, ako dođe do napada to će imati užasne posljedice upravo po Amerikance”. Dodao je također da njegova “zemlja nema više što izgubiti” te da od Washingtona ovisi kakav će “božićni poklon” dobiti. U jednom od rijetkih osobnih napada na Trumpa jedan od najbližih suradnika Kim Jong-una Yong Chol nazvao je američkog predsjednika “nesretnim i nepristojnim starcem”.

Sjevernokorejski svemirski program Trump smatra prijetnjom

Iako Sjeverna Koreja inzistira da se njen svemirski program koristi isključivo u znanstvene i miroljubive svrhe, u Washingtonu smatraju da je to samo varka kao bi se prikrilo testiranje balističkih raketa s nuklearnim bojevim glavama.

Od lipnja 2018. Trump i Kim sastali su se tri puta. Na prvom sastanku u Singapuru dogovorili su da će “raditi na potpunoj denuklearizaciji Korejskog poluotoka”, a Kim se obvezao da će demontirati najvažnija postrojenja za testiranja u Tongchangriju. Nakon što Trump nije pristao ublažiti sankcije, zbog čega je propao treći summit u Hanoju, Sjeverna Koreja ponovno je stavila u funkciju taj poligon.

Politolozi tvrde da se Kim osjeća prevarenim i poniženim

Vipin Narang, politolog s Tehnološkog instituta u Massachusettsu, smatra kako se nakon propasti pregovora s Trumpom sjevernokorejski vođa osjećao prevarenim i poniženim, pa sada mora zaoštriti retoriku i odnos spram Trumpa jer jedino tako može umiriti svoje tvrdolinijaše. Oni, naime, stalno upozoravaju da Trump samo zavarava Sjevernu Koreju, a da za uzvrat ne nudi ništa. Zbog toga je Kim, koji je bijesan jer nije došlo do ukidanja sankcija, odlučio promijeniti svoju politiku prema SAD-u.

S druge strane SAD su sazvale Vijeće sigurnosti kako bi svijet osudio “nedavna lansiranja raketa i provokacije Sjeverne Koreje”. Američka veleposlanica Kelly Craft poručila je kako su SAD spremne poduzeti “istodobne korake” sa Sjevernom Korejom u postizanju mira, ali je za uzvrat tražila da Pjongjang prekine s daljnjim raketnim probama.

“Već smo puno puta rekli da smo spremni sudjelovati u ovom sveobuhvatnom procesu” kojemu je cilj sporazum o denuklearizaciji Korejskog poluotoka. Kao znak dobre volje prema Pjongjangu Washington je spriječio izglasavanje rezolucije kojom bi se osudilo gaženje građanskih prava u Sjevernoj Koreji.

Impresivno je da sjevernokorejsko gospodarstvo nije propalo

Ovih dana predsjednik Trump poslao je u Seul Stephena Bieguna, specijalnog izaslanika za obje Koreje koji ima zadaću pokušati sastati se sa sjevernokorejskim diplomatima u Demilitariziranoj zoni te pronaći rješenja za ćorsokak u kojemu su se našli odnosi između dviju država. Do sada je Trump, koji tvrdi da mu je Kim bliski prijatelj, uglavnom ignorirao najnovija testiranja sjevernokorejskih raketa. Sada Biegun moli Kima da se vrati za pregovarački stol jer je moguće postići kompromis koji će ga zadovoljiti.

Naravno, postavlja se pitanje kako je moguće da Sjeverna Koreja, unatoč najrigoroznijih sankcija koje je ikada izrekao UN, i dalje prkosi najmoćnijoj sili svijeta. Iako su svi predviđali da će se sjevernokorejsko gospodarstvo slomiti pod teretom sankcija, to se nije dogodilo. Taj fenomen je posebno impresivan zbog toga što je ovu godinu Sjevernu Koreju pogodila teška suša, zatim ju je poharao tajfun Linglinga zbog čega je poljoprivredna proizvodnja ove godine pala na petogodišnji minimum.

Opskrba hranom je pod velikom opasnosti

No, to nije sve: Sjeverna Koreja prijavila je UN-u tijekom ljeta opasno širenje afričke svinjske groznice. Zbog toga je UN uvrstio Sjevernu Koreju među devet visoko rizičnih zemalja koje se suočavaju s dodatnim nedostatkom hrane u razdoblju od listopada do prosinca ove godine.

Nema sumnje da je sve to još više pogoršalo opskrbu hranom koja toj zemlji kronično nedostaje, no unatoč toga Pjongjang i dalje troši stotine milijuna dolara na razvoj i proizvodnju najmodernijeg oružja. Svako lansiranje projektila stoji po nekoliko milijuna dolara, a ove godine ih je ispaljeno više od tridesetak. I ne samo to: Kim Jong-un ovih dana otvorio je u gradu Samijyonu novi dio grada za koji se tvrdi da je simbol moderne civilizacije.

Odmaralište i lječilište ima 350 modernih zgrada, hotela, apartmana, banja te izvore tople vode, skijaških staza i može ugostiti 4.000 obitelji. Tu su također kulturni i rekreacijski centri, škole i bolnice. Njegovom izgradnjom Kim je demonstrirao svoju želju da poboljša životni standard građana i tako ojačati svoju vladavinu.

Kim je ponosan na novo odmaralište, a i radi na svom imidžu

Sjevernokorejski čelnik usporedio je to mjesto s odmaralištem Mount Geumgang, u čijoj je izgradnji 1998. sudjelovala Južna Koreja. Kim je novo odmaralište nazvao “upečatljivim kontrastom” resortu na Mount Geumgang, rekavši da je to “ilustracija temeljne razlike između arhitekture kapitalističkih poduzeća koja žele jedino profit” i “socijalističke arhitekture koja utjelovljuje želju i težnju radnog naroda”. Zbog toga je naredio uklanjanje svih objekata “neugodnog izgleda” koji je izgradila Južna Koreja.

Kim Jong-un posljednjih je mjeseci demonstrirao potpuno novu modnu osviještenost. Dok je jahao na bijelom konju po planini Pektu, gdje je obično dolazio kad je trebalo objaviti važnije odluke, bio je odjeven u dvoredni crni kožni kaput s pojasom oko struka. Za obilaska jedne vojne baze bio je odjeven u dvoredni kaput u boji bjelokosti što je doista iznenađenje jer je Kim do sada uglavnom nosio sjevernokorejske verzije Mao odijela ili je pak odjeću koju je volio njegov djed Kim Il-sung. Procjenjuje se da na taj način Kim pokušava izgraditi image vođe normalne građanske države.

Kimu se nitko ne može suprotstaviti

Dakako, unatoč zaista nevjerojatne sposobnosti Sjeverne Koreje ne samo za preživljavanjem nego i razvojem zemlje, Kimu ipak ništa od toga ne bi pošlo za rukom da nema potporu Rusije i Kine. Moskvi i Pekingu i te kako odgovara da Kim prkosi, ponižava i kida živce Trumpu, pa mu na sve način pomažu.

Samo je Rusija do listopada ove godine isporučila Sjevernoj Koreji čak 25.057 tona prerađene nafte, dok Kina otkupljuje sve sjevernokorejske viškove ugljena te tako pomaže Kimu da preživi sankcije. Naravno, najveću cijenu plaća već potpuno iscrpljeni sjevernokorejski narod, no očito se on tijekom 70-godišnje diktature dinastije Kim naučio trpjeti i patiti bez ikakve nade da se tomu može suprotstaviti.