Beroš, nakon niza dokaza: 'Ne postoji sumnja na trgovinu organima'

Potvrdio je i da još uvijek nitko nije sankcioniran

Premijer Andrej Plenković i ministar zdravstva Vili Beroš sudjelovali su danas na svečanoj sjednici Županijske skupštine u povodu obilježavanja Dana Bjelovarsko-bilogorske županije. Nakon toga je ministar stao pred medije. Njegova izjava se posebno očekivala s obzirom na sumnju u prve slučajeve trgovine organima i sumnjive transplantacije u KBC-u Zagreb. Županijsko državno odvjetništvo je zbog toga počelo i s izvidima.

Naime, dvojici građana RH transplantirani su organi donora lošeg imovinskog stanja s kojima nisu obiteljski povezani. Jedan je pekar s Kosova, otac šestero djece intelektualnih sposobnosti na granici prosjeka koji ne zna hrvatski, a drugi je vozač iz Srbije. Una TV objavila je i kako je KB Merkur prethodno odbio jednu od spornih transplantacija. Ministarstvo je o tome obavijestilo KBC Rebro, no oni su postupak ipak obavili.

Beroš je medijima rekao kako je strašno ako se ovo zaista dogodilo. “Trgovina organima je nešto na što u ovom trenutku ne postoji sumnja”, kazao je. Dodao je da je inspekcija već postupala, napravila dubinsku analizu i otkrila sumnje na disfunkcionalnosti u procesu transplantacije. “Ovaj specifičan problem odnosi se na transplantacije s nesrodnih živih darivatelja i to je iznimno rijetko. Napisi da su transplantacijski procesi ugroženi ne stoje”, dodao je.

Kaže da nepravilnosti koje su uočene nisu značajne

“Privremeno je prekinut proces darivanja organa s nesrodnih živih darivatelja”, kazao je i dodao da nepravilnosti koje su uočene u procesu nisu značajne, ali se odnose na niz elemenata. Naglasio je da se postupci donacija s neživih donora nastavljaju i dalje.

Detaljnije o slučaju nije komentirao kazavši da istraga traje. Novinari su ga pitali i što ima za reći onima koji čekaju organe i imali su, možda, dogovorenu ovakvu transplantaciju. “Ako nema prepreke za odvijanje transplantacije a netko je životno ugrožen, proces će ići i dalje, ali pod velikim povećalom posebno kada se radi o nesrodnim živim donorima”, rekao je Beroš.

Naglasio je da sumnja na određene nepravilnosti u nekom procesu nije isto što i sumnja na trgovinu organima. Novinare je zanimalo kako je moguće da je transplantacija odbijena na Merkuru a provedena na KBC-u Zagreb te je li bilo sankcija za liječnike koji su transplantaciju izvršili.

Beroš: ‘Nitko nije sankcioniran’

“Konstatacija da bi doktori bili uključeni u nešto nije ona koja stoji kao određeno utemeljenje. Proces uključuje niz postupanja, psihosocijalne provjere, ovjere kod javnog bilježnika i tako dolje. Upravo to da je transplantacija odbijena na jednoj instituciji, a u drugoj prihvaćena, je dovela do inspekcije. Treba utvrditi nepravilnosti, u tijeku su radnje koje ne mogu komentirati”, rekao je.

Beroš je na ponovljeno pitanje novinara potvrdio da u ovom slučaju “još uvijek nitko nije sankcioniran.” Ponovio je da procesi transplantacije, osim s nesrodnih živih osoba, ide dalje.

Kratko je komentirao i slanje inspekcije u KBC Osijek, zbog slučaja neuspjelog pobačaja u toj bolnici. “Dobili smo očitovanje KBC-a Osijek koje nije zadovoljilo mene ni inspekciju. Zato je odlučeno da inspekcija ode na teren i vidi o čemu se radi. Bilo je jasno jedino da slanjem inspekcije možemo zaključiti o čemu se radi, kako o pregledu prekida trudnoće, tako i o objavljivanju informacija na stranicama”, kazao je. Potvrdio je i da je za Sv. Duh poslan prekršajni nalog zbog slučaja Čavajda. Ministar je na kraju rekao i da se razmišlja o jedinstvenom bioetičkom povjerenstvu te da vjeruje kako će ono uskoro zaživjeti.