Beroš tvrdi da će njegove genijalne reforme riješiti dug veledrogerijama kroz dvije do tri godine

Komentirao je i probleme sa CEZIH-om

FOTO: HRT

Ministar zdravstva Vili Beroš gostovao je u Dnevniku HRT-a gdje je govorio o aktualnim temama u zdravstvu. Ministar je prvo govorio o projektu helikopterske hitne medicinske službe koji bi, kaže, pacijentima trebao enormno pomoći.

Nastavio je govoriti o reformi bolničkog sustava pa je kazao da je važan korak transformacija bolnica tako da upravljanje njima preuzme država. Grad Zagreb i još dvije županije su po tom pitanju najavili ustavne tužbe pa je ministar upitan hoće li to spriječiti reformu.

‘To moramo napraviti u korist građana’

„Prijenos osnivačkih prava, a ne i samog vlasništva koje je ustavna kategorija i koja je nepovrediva, nije političko pitanje već je pitanje postizanja organizacijske, kadrovske i financijske održivosti zdravstvenog sustava. Tako, prijenosom osnivačkih prava, omogućavamo adekvatnije upravljanje hrvatskim zdravstvenim sustavom i reformu bolničkog zdravstvenog sustava te reorganizaciju istog“, kazao je.

Smatra da se Grad Zagreb i županije tome opiru jer su dosad oni bili upravljači. No, kazao je, znaju se i posljedice toga. „To moramo i napraviti na korist ne politike, ne bilo koga od nas u Vladi ili u ministarstvu, nego na korist naših građana. Jer, kao što sam vam i zadnji put rekao, hrvatske građane ne zanima pitanje osnivačkih prava, zanima ih pitanje dostupnosti i kvalitete zdravstvene usluge“, kazao je.

Dugovanja prema veledrogerijama

Potom je Beroš govorio o dugu prema veledrogerijama. Upitan kako suštinski riješiti taj problem kazao je – reformama. No, reforme, kaže, nisu moguće preko noći. Stoga očekuje da će ovo pitanje biti riješeno kroz dvije do tri godine.

„Jedan od koraka u stabilizaciji financijskog zdravstvenog sustava je upravo prijenos osnivačkih prava. Međutim, reći ću kako nije sve crno kako se govori. Prekjučer smo svjedočili u našem dnevnom tisku podacima o gubitku HZZO. Ministar Primorac je odmah demantirao tu vijest, a mogu isto tako i ja“, kazao je.

Ispričao je kako je HZZO u odnosi na lani ostvario povećanje prihoda od 223 milijuna eura. „U medijima je uspoređen plan financijskih aktivnosti, a ne sami rezultati, dakle, aktualno financijsko stanje. To je jedna nevjerojatna pogreška onog koji je to radio“, kazao je. Ipak, kaže da sustavu treba promjena financiranja. Danas je, kazao je, tražio neke podatke i pronašao da Njemačka godišnje po stanovniku izdvaja 5599 eura za zdravstvene potrebe. U Hrvatskoj je taj iznos na oko 962 eura, kazao je i dodao da misli da to treba povećati.

Problemi s CEZIH-om

Komentirao je i probleme s CEZIH-om zbog čega nisu radili eRecepti i eUputnice. Ponovio je da se sustav seli te da je to kompleksan proces koji moguće uzrokuje i neke poremećaje u funkcioniranju.

„U trenutku svake pojave disfunkcionalnosti tražimo očitovanje o vrsti, razlogu, a ono što je nama najvažnije – vremenu otklanjanje kvarova. Nekakve priče o tome da netko nekom pogoduje, apsolutno nisu utemeljeni. Riječ je o srcu hrvatskog zdravstvenog sustava, informatičkom srcu, i napravit ćemo sve u ministarstvu da ono funkcionira i dalje jako dobro. Odnosno, nastojimo unaprijediti njegovo funkcioniranje“, kazao je za HRT.