Boris Jokić o porukama biskupa i kampanji na TikToku: 'Muškarci u odijelima na toj mreži izgledaju blesavije nego što misle'

'U ovoj zemlji je politika ozakonila laž. To je iznimno štetno'

Boris Jokić
FOTO: Screenshot/Dnevnik Nove TV

Komisija Hrvatske biskupske konferencije Iustitia et pax povodom izbora održala je konferenciju za medije. Naveli su da su protiv međusobnih optuživanja, diskreditiranja drugih političkih opcija i kandidata, kršenja ustavnih odredbi i narušavanja ustavnopravnoga poretka države.

Njihovo obraćanje izazvalo je brojne reakcije, a mnogi su ga protumačili kao poruku kandidatu za premijera i aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću, što su oni odbacili. Boris Jokić s Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu kaže da u ovom trenutku biskupi imaju pravo, ali i da je dobro da se ne svrstavaju u kampanji te da apeliraju na bolju komunikaciju.

“Na to da se poštuje zakon i Ustav i da se sadržaj predstavi, da vidimo za što glasamo, koji su razlozi za to. Ima pristranosti, Katolička crkva pripada određenom ideološkom spektru. Nije za očekivati da se ona neće tako odrediti, no ne mislim da bira određenu političku opciju. Katolička crkva, niti druge crkve neće birati stranke, trebaju se postaviti kao dionici društvenog života, ne da se strančari, ne da se zaziva glasanje za neku stranku. Nadam se da smo davno napustili ta vremena”, kazao je Jokić u razgovoru za Dnevnik Nove TV.

‘Ne znamo što se nudi’

Navodi da građani ne znaju što im se nudi jer ne dolaze na vidjelo teme koje zanimaju građane. “Moglo bi se reći da u komunikaciji, što se tiče sadržaja, nema puno toga. Što se tiče međusobne političke komunikacije sudionika političkog izbornog procesa, oni bi u školi dobili čistu jedinicu. Tu jedinicu bi im svi mi trebali pružiti zbog načina na koji komuniciraju”, dodao je Jokić.

Vrijeđanje u kampanji i nebiranje riječi političarima nije strano. “Visok je to stupanj licemjerstva, međutim psihološki gledano – radi se o patološkim odnosima. Ako zamislite da smo vi i ja budući koalicijski partneri, navodno bismo mogli koalirati poslije izbora, a ja vam kažem da ću glasati za glavnog državnog odvjetnika, ali drugi puta, nakon što vas kao premijera zatvorim zbog kriminala. To su riječi koje je izrekao zastupnik Domovinskog pokreta Andreju Plenkoviću“, objašnjava.

“Imate situacije gdje netko naziva drugoga ‘narikačom’, ‘etnobiznismenom’, ‘nestabilnom osobom’. Svi oni bi kasnije trebali zajedno formirati vlast. Radi se o patološkim odnosima. Niti u jednoj sferi, partnerskim odnosima, zdravstvu, poslovanju, crkvi i školi nema takvih odnosa. Nakon toga došlo bi do toga da kažete da ste osobnost i poručite – ‘ne možete tako nastupati prema meni'”, smatra Jokić.

‘Politika ozakonila laž’

Smatra da u takvim situacijama ne bi smjelo dolaziti do toga da stranke koaliraju. “No, mi danas smo u situaciji da smo svi gotovo sluđeni. Onda niti znate da će netko ići s nekim premda ga je uvrijedio, niti će netko ići s nekim iako pripada potpuno drugim ideologijama”, rekao je Jokić.

Dodaje da, kad se govori o razini licemjerstva i psihološkim odnosima, hrvatska politika je najlošiji dio društva. Jokić kaže kako je sve moguće u hrvatskoj politici pa se nada da su građani dovoljno zreli da to prozru. Ističe da je ista situacija i na hrvatskoj desnici, i na ljevici i na centru.

“Nikada u životu ne bismo trebali biti u takvoj situaciji, naročito s nečim što je posebno vrijedno kao što je naš glas. Politika izrazito loše djeluje na društvene i šire ljudske procese u Hrvatskoj. Ne samo što se tiče izbora, hrvatska politika je učinila još jednu stvar prije izbora – ona je ozakonila neistinu, odnosno laž”, rekao je Jokić.

Problematične kvote žena

“Pri izboru glavnog državnog odvjetnika osoba koja nije govorila istinu je izabrana. Ta laž je ozakonjena u Hrvatskom saboru. U ovoj zemlji je politika ozakonila laž. To je iznimno štetno. Toksična komunikacija, neprincipijelnost, licemjernost u odnosima i ozakonjenje laži je trenutni utjecaj politike”, navodi Jokić.

Dodaje da hrvatska politika nije mjesto za žene niti za mlade osobe. “Ona je prije svega za muškarce u srednjoj i starijoj dobi. To je također jedna velika sramota za hrvatsku politiku. Naime, žene su u svemu jednako dobre ili bolje od muškaraca. Ako krenemo od škole, nema obrazovne razine gdje djevojke ne postižu bolje rezultate od dječaka”, ističe Jokić i dodaje da su žene bolje i u poslu, kao voditeljice…

Komentirao je i kampanju na TikToku. Navodi da, iako su neki političari otvorili profile kako bi “komunicirali s mladima”, tu nema poruke za mlade. “Muškarci u odijelima na TikToku izgledaju blesavije nego što misle da izgledaju. U politikama za mlade prije svega bi trebali govoriti mladi. Vrtjeti loptu na TikToku je fora u jednom trenu, ali to nisu politike i komunikacija koji koriste mladima. Mlade trebamo slušati i dati im priliku da i oni iskažu svoju političnost jer je zasigurno imaju”, zaključio je Boris Jokić.