Breaking. Profesorima Geodetskog iz Telegramove afere oduzeti mobiteli, policija im upravo pretresa urede i domove

Velika akcija provodi se po nalogu Europskih tužitelja

FOTO: Pixsell/Telegram

Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) provodi hitne dokazne radnje na Geodetskom fakultetu zbog sumnje na subvencijsku prijevaru i koruptivne aktivnosti, upravo su izvijestili. U priopćenju ističu kako “hitne dokazne radnje” provode u sklopu kriminalističkog istraživanja u suradnji PNUSKOK-om, i to protiv više hrvatskih državljana koje se sumnjiči za počinjenje kaznenih djela subvencijske prijevare i koruptivnih kaznenih djela na štetu financijskih interesa Europske unije.

Priopćenje Ureda europskog javnog tužitelja u skladu je s dojavom koju je još jutros Telegram dobio od svojih izvora s Geodetskog fakulteta. Dojavljeno nam je kako su dekanu Alminu Đapi i profesoru Bošku Pribičeviću izdane pouke o pravima osumnjičenika, što znači da su i formalno osumnjičeni nakon što je protiv njih pokrenuta istraga po nalogu Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO).

Zgrada u kojoj živi Boško Pribičević, profesor kojem je danas pretresen i stan

Kako neslužbeno doznajemo, dekanu i profesoru pretražuju se kuće, uredi i vozila. Također, bit će im oduzeti mobiteli, tehnička oprema i sva dokumentacija koja bi mogla potvrditi sumnje do kojih su istražitelji tijekom izvida zasad došli. Jutarnji list javlja kako je akcijom obuhvaćeno 20-ak osoba za koje se sumnja da su upletene u makinacije.

Privatno vozili aute iz EU projekata

Ured Europskog tužitelja poslao je policiju na Geodetski fakultet 26. travnja, samo pet dana nakon što je Telegram objavio prvo otkriće o sumnjivim poslovima uprave pod vodstvom dekana Đape. Prvo smo otkrili kako profesor Boško Pribičević s fakultetske Katedre za hidrografiju privatno vozi luksuzni terenac Land Rover Discovery Sport, nabavljen europskim novcem u sklopu istraživačkog projekta.

Nabavljen je i terenac Ford Ranger koji je, također privatno, vozio stručni suradnik Fakulteta Robert Rodbinić. Ova otkrića obilno smo fotodokumentirali i zabilježili kako ovi zaposlenici faksa automobile voze i vikendima. Vozila su nabavljena za ukupno 624.500 kuna, a prilikom njihove nabave, uprava Fakulteta zahtijevala je bogatu dodatnu opremu; primjerice kožni volan, sjedala u kombinaciji s kožom, kromiranu bočnu stepenicu i slično.

Osim toga, nabavu automobila striktno su specificirali pa je primjerice bilo nužno da nabavljeni automobil bude dugačak minimalno 4590 milimetara. Automobili nabavljeni u sklopu velikog EU projekta za smanjenje rizika od prirodnih katastrofa, nisu pritom bili označeni nužnim oznakama EU financiranja. Ove oznake pojavile su se na automobilima nakon Telegramovog otkrića.

Luksuzna jahta za istraživanja

Drugo Telegramovo otkriće vezano je uz nabavu jahte Mirakul 30, koju je Fakultet kupio u sklopu EU projekta HIDROLAB, kreiranom za hidrografska istraživanja podmorja. Jahtu, o kojoj su nam stručnjaci govorili u terminima “igračke za zabavu”, s Fakulteta su pravdali izjavama kako im je potrebna za istraživački rad. Platili su je 598.750 kuna, a specifikacije broda kako ih je Fakultet raspisao u nabavi, u milimetar su odgovarale isključivo Mirakulu.

Naša daljnja otkrića o jahti nizala su se jedno za drugim. Otkrili smo internetske oglase kojima se jahta geodeta nudila u najam za privatna krstarenja po 3400 eura tjedno. Bila je oglašena na čak četiri charter oglasnika. Potom smo otkrili i kako se na jahti nalazi lažna registracija zbog čega ju nikako nismo uspijevali pronaći u službenom registru brodova. Kada smo konačno pronašli jahtu u registru, vidjeli smo da ju je Fakultet registrirao prvenstveno za iznajmljivanje.

Sumnjive nabave preinaka jahte

U registru je navedeno i da jahtu, kao “zakupoprimatelj”, koristi tvrtka Grginić jahte d.o.o., od koje ju je Fakultet i kupio. S istom tvrtkom, geodeti su početkom ove godine potpisali ugovor za preinake Mirakula 30, kako bi se brod – godinu i tri mjeseca nakon što je nabavljen – priveo istraživačkoj svrsi.

O nabavi preinaka jahte, razgovarali smo s informatičkim stručnjakom Markom Rakarom koji nam je objasnio zašto je spomenuta nabava Fakulteta zapravo kreirana baš za tvrtku Grginić jahte. U konačnici, iz državne agencije SAFU koja nadzire projekt u sklopu kojeg je kupljena jahta, na naš su se upit osvrnuli na iznajmljivanje fakultetske jahte.

Kazali su nam kako je “iznajmljivanje u ekonomske djelatnosti (turističke svrhe) u suprotnosti s propisanim odredbama” i naveli da će “u slučaju utvrđenih nepravilnosti” Fakultet morati izvršiti povrat plaćenih iznosa. Tijekom našeg istraživanja, dekan Đapo prestao je odgovarati na naše službene novinarske upite i s Telegramom sada komunicira isključivo putem demantija.