Britanija bi za 12 tjedana trebala izaći iz EU, a šanse da se to dogodi bez sporazuma su goleme. Posljedice? Kaos

Theresa May ima svega desetak dana da uvjeri zastupnike da podrže njezin sporazum s EU-om, no zasad stvar ne djeluje dobro

Britain's Prime Minister Theresa May greets delegates after giving her keynote address on the fourth and final day of the Conservative Party Conference 2018 at the International Convention Centre in Birmingham, central England, on October 3, 2018. (Photo by Oli SCARFF / AFP)
FOTO: AFP

Theresi May istječe vrijeme: u britanskom parlamentu ovoga tjedna kreće nova runda rasprava o sporazumu o Brexitu koji je britanska premijerka dogovorila s Europskom unijom i o kojem bi zastupnici trebali glasovati sredinom siječnja. Dok je parlament bio na blagdanskoj stanci, britanska premijerka očajnički je nastojala osigurati barem minimalna jamstva europskih čelnika kojima bi uvjerila britanske zastupnike da s njezinim sporazumom Britanija neće ostati unedogled zarobljena u carinskoj uniji s EU-om. No, kako sada stvari stoje, malo se toga promijenilo u odnosu na prije nekoliko tjedana kada je krenuo totalni kaos oko Brexita.

O sporazumu o Brexitu britanski je parlament trebao glasovati 11. prosinca, ali je dan ranije, suočena s izglednim porazom, May naglo odgodila glasovanje. Britanski zastupnici bili su, očekivano, ljutiti, a May je krenula u diplomatsko-političku ofenzivu koja, međutim, nije baš urodila plodom. Europska unija ne želi ponovno otvarati pregovore o sporazumu niti pristaje na suštinske izmjene tog dokumenta, a velik broj britanskih zastupnika i dalje ne želi podržati sporazum. Do planiranog izlaska Britanije iz EU-a ostalo je samo 12 tjedana, a britanska premijerka ima još svega desetak dana da skeptične zastupnike pridobije na svoju stranu. Ako u tome ne uspije, značajno će se povećati izgledi da Britanija napusti EU bez sporazuma.

Dramatične posljedice izlaska bez sporazuma

Zadnjih dana redaju se upozorenja o dramatičnim posljedicama takvog ishoda. “Izlazak iz EU-a bez sporazuma jedna je od najvećih prijetnji s kojima su se naša sveučilišta ikad suočila”, istaknuli su čelnici britanskih sveučilišta u otvorenom pismu upućenom vladi i zastupnicima, napomenuvši da bi se akademska i znanstvena zajednica od toga oporavljale desetljećima. To i slična upozorenja, primjerice, iz poljoprivrednih udruga, zapravo idu na ruku Theresi May. Ako već nije uspjela sama uvjeriti zastupnike da podrže njezin sporazum, možda će ih dramatični apeli potaknuti da između dva zla – njezin sporazum ili izlazak bez dogovora – izaberu sporazum.

I sama May je u svojim učestalim nastupima pred parlamentarcima ponavljala da trebaju podržati sporazum, jer su alternative gore: izlazak bez sporazuma ili čak odustajanje od Brexita. Za dio britanskih zastupnika, zasigurno, nijedan od ta dva ishoda nije prihvatljiv. Za zagovornike tvrdog Brexita, one koji se i najviše bune protiv njezinog sporazuma, mogućnost da Brexit propadne (da ga, dakle, ne bude) ravna je sudnjem danu.

Poražavajuće istraživanje za Theresu May

Ako se, međutim, nadala da će tijekom blagdanske stanke obični birači i članovi Konzervativne stranke pritisnuti svoje zastupnike kako bi pristali na njezin sporazum, Theresa May se, čini se, ozbiljno preračunala. Zaključak je to netom objavljenog istraživanja ESRC Party Members Projecta koje je pokazalo da članovi Konzervativne stranke Therese May “nisu raspoloženi za kompromis”. Nesklonost konzervativaca najjasnije dolazi do izražaja na pitanju o mogućem novom referendumu na kojem bi se odlučivalo treba li Britanija napustiti EU sa ili bez sporazuma. Za opciju “bez sporazuma” opredijelilo se 64 posto anketiranih, a za sporazum mizernih 29 posto. Ako su konzervativni zastupnici u Westminsteru, skeptični prema sporazumu, pročitali te rezultate, teško da će ih uvjeriti da se predomisle.

Rasprava o sporazumu o povlačenju u parlamentu kreće u srijedu, dok se samo glasovanje očekuje tjedan iza. Konkretan datum još nije određen. Ako sporazum ne prođe, sve su karte na stolu. U tom slučaju britanska vlada imat će 21 dan da odluči što dalje i o tome izvijesti parlament. Primjerice, mogu odlučiti da će se pokušati vratiti za pregovarački stol s EU-om ili da će, privremeno, odgoditi Brexit kako bi se izbjegao izlazak bez dogovora. Za očekivati je da će u međuvremenu oporbena Laburistička stranka pokušati srušiti vladu Therese May i izazvati prijevremene izbore. Ako, međutim, sporazum prođe – što zasad nije izgledno, ali ni tu opciju ne treba isključiti – sve je jasno: Britanija napušta EU 29. ožujka s dogovorenim uvjetima izlaska. Prvi razvod u povijesti EU-a bio bi uspješno zaključen.