Dakle, Trump je natuknuo da možda ipak neće biti susreta s Kim Jong-unom. Mediji nagađaju o razlozima

Američki predsjednik je jučer rekao kako postoji mogućnost da se sastanak odgodi

WASHINGTON, DC - JANUARY 30:  U.S. President Donald J. Trump delivers the State of the Union address in the chamber of the U.S. House of Representatives January 30, 2018 in Washington, DC. This is the first State of the Union address given by U.S. President Donald Trump and his second joint-session address to Congress., Image: 361889768, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, ADMedia
FOTO: Profimedia, ADMedia

Američki predsjednik Donald Trump izjavio je tijekom susreta s južnokorejskim predsjednikom Moon Jae-inom u Ovalnom uredu u Washingtonu da “postoji vjerojatnost da do njegova susreta s sjevernokorejskim diktatorom Kim Jong-unom neće doći”. Dodao je kako će SAD i dalje truditi da do sastanka dođe, ali da se on možda neće dogoditi 12. lipnja kao je bilo najavljivano.

“Postoje određeni uvjeti koje želimo, a mislim da ćemo ih dobiti, a ako ne, nećemo imati sastanak”, rekao je Trump. “Iskreno, postoji prilika za Sjevernu Koreju i za svijet, ali ako se to ne dogodi sada, možda će se dogoditi kasnije.” Do obrata u pripremama za summit došlo je prošli tjedan nakon što je Sjeverna Koreja zaprijetila da će odustati od susreta ako SAD ne prestanu prijetiti i ucjenjivati Pjongjang.

SAD optužuje Kinu da je ugrozila susret Trumpa i Kima

Za probleme do kojih je došlo, predsjednik Trump optužio je neizravno kineskog predsjednika Xi Jinpinga izjavljujući da će on biti kriv ako ne dođe do najavljenog sastanka sa sjevernokorejskim diktatorom. Trump je kazao: “Nakon drugog sastanka s Xi Jinpingom stajališta sjevernokorejskih dužnosnika su se promijenila. Ne mogu reći da sam sretan zbog toga.”

Trump je za Xi Jinpinga rekao da je “igrač svjetske klase”, ali da mora utjecati na Kim Jong-una kako bi se predviđeni summit 12. lipnja u Singapuru ipak održao. Kad je Trump upitao južnokorejskog predsjednika vjeruje li i on da je Xi Jinping utjecao na promjenu ponašanja Kima, Moon Jae-in je mudro prečuo to pitanje. Samo je kazao kako će pregovori sa Sjevernom Korejom biti dugi i teški, ali da je Kimova volja za uspjehom summita s Trumpom “vrlo jasna”.

Kim zatražio pomoć kineskog predsjednika Xi Jinpinga

Tek sada postaje jasno zašto je u razmaku od samo nekoliko tjedana Kim Jong-un dva puta posjetio Kinu i razgovarao s predsjednikom Xi Jinpingom s kojim od 2012. nije imao nikakvih izravnih kontakata. Do drugog susreta došlo je nakon što je Washington zaoštrio svoju retoriku pa se Kim očito išao požaliti i konzultirati kako reagirati na tu promjenu.

Kina, koja je prvi puta u povijesti striktno poštivala sankcije koje su protiv Sjeverne Koreje uvele UN, što je zaprijetilo toj zemlji potpunim ekonomskim i gospodarskim kolapsom, očito je obećala Kimu da će ga poduprijeti u nastojanjima da osigurava ravnopravan tretman na pregovorima.

U Pekingu su također procijenili da je Washington pretjerao u prijetnjama i ucjenama, pa su i oni odlučili napraviti zaokret te stati na stranu Sjeverne Koreje. A to je bilo dovoljno Kimu da odmah uzvrati upozorenjem Washingtonu da će odustati od daljnjih pregovora. Naime, posve je sigurno da je Peking obećao, ako ne dođe do summita, da će otvoriti sve legalne i ilegalne putove za opskrbu Sjeverne Koreje naftom i hranom.

Promjena Trumpove retorike zbog Pompea i Boltona

I dok Trump optužuje Peking i Pjongjang da svojim ponašanjem ugrožavaju već dogovoreni sastanak, činjenica je da su upravo iz Washingtona u posljednje vrijeme počele stizati provokativne poruke preko kojih Kim Jong-un nije mogao priječi. Do promjene retorike u Washingtonu došlo je nakon što su dva najveća politička jastreba, Mike Pompeo i John Bolton, postali najbliži suradnici predsjednika Trumpa.

Novi savjetnik predsjednika za nacionalnu sigurnost John Bolton, nekoliko je puta zaprijetio da će Sjevernu Koreju zadesiti ista sudbina kao i Libiju i njenog vođu Muammara Gaddafija ako bezuvjetno ne pristane na sve zahtjeve Washingtona. S obzirom da je Libija završila u kaosu, a da je Gaddafi ubijen, nije ni čudno što je Pjongjang rezolutno odbio svaku pomisao da predložak za pregovore o denuklearizaciji bude takozvani “libijski model”. On zahtijeva, naime, da Sjeverna Koreja najprije uništiti sve nuklearno oružje i sva postrojenja, a onda će se pregovarati što i kako dalje.

Južnokorejski predsjednik prenio je predsjedniku Trumpu kako razumije da postoje skeptična stajališta u SAD-u o tome hoće li summit Washington-Pjongjang uspjeti, ali je upozorio kako vjeruje da je Kim Jong-un spreman provesti potpunu denuklearizaciju. Ustvrdio je kako će pregovori sa Sjevernom Korejom ovaj put biti različiti od prethodnih jer će u njima sudjelovati sjevernokorejski vođa osobno, a da se on jasno opredijelio za odricanje od nuklearnog oružja te izrazio želju da osigura gospodarski razvoj svoje zemlje.

Južna Koreja inzistira na pregovorima Washingtona i Pjongjanga

Moon je pohvalio predsjednika Trumpa za spremnost na “dramatične i pozitivne promjene” te ga je ohrabrio izjavivši kako ima povjerenje u uspješnost summita. Yoon Young-chan, glasnogovornik predsjednika Moon bio je još izravniji. “Nema potrebe sumnjati u Kimovu odlučnost da održi summit s Trumpom. Washington i Pjongjang moraju napraviti detaljne i praktične sporazume o denuklearizaciji i sigurnosti režima.”

Chung Eui-yong, savjetnik za nacionalnu sigurnost predsjednika Moona, kazao je pak kako “vjerujemo da postoji 99,9 posto šanse da će se sastanak na vrhu između SAD i Sjeverne Koreje održati po planu”. Jastrebovi u Trumpovoj administraciji predvođeni Pompeom i Boltonom zamjeraju međutim južnokorejskom predsjedniku da je napravio prevelike ustupke Kim Jong-unu te da ne treba stalno ponavljati kako je sjevernokorejski vođa “predan denuklearizaciji.”

Nakon razgovora s južnokorejskim izaslanstvom Trump je donekle ublažio retoriku, pa na kraju ipak nije odbacio mogućnost da će se sastanak održati. “Vidjet ćemo što se događa. Ako se to ne dogodi sada, možda će se to dogoditi kasnije, možda će se to dogoditi u nekom drugom trenutku, ali razgovaramo.”

‘Ako se dogovorim s Kimom, ja ću mu jamčiti osobnu sigurnost’

I doista, obje strane nastavljaju intenzivne pripreme za susret u Singapuru, a timovi stručnjaka i dalje istražuju hotele i dvorane kako bi odabrali najpogodnija mjesta za boravak i sastanke. Istodobno skupina južnokorejskih, britanskih, američkih, kineskih, ruskih novinara stigla je u Sjevernu Koreju kako bi svjedočila zatvaranju nuklearnog poligona Punggye-ri.

Analitičari su ustvrdili da se iz Trumpovih izjava moglo iščitati da je Washington ipak spreman odustati od zahtjeva da se Sjeverna Koreja odrekne nuklearnog oružja bez ikakvih ustupaka. Problem je, kažu, što Bijela kuća još uvijek traga za pravom strategijom za pregovore. Trump je na kraju znakovito poručio Kimu da će, ako pristane na dogovor, on osobno jamčiti striktno poštivanje sporazuma. “Ako se dogovorim s Kimom, ja ću mu jamčiti osobnu sigurnost”, dodajući da sjevernokorejski vođa ima priliku učiniti nešto što nikada prije nije napravio. “Kad sve završi i kad će se u budućnosti za 25 ili 50 godina osvrnuti na ono što smo napravili, bit će vrlo ponosan na ono što je učinio za Sjevernu Koreju i za svijet. Kim će biti jako sretan jer će njegova zemlja postati bogata”.

Analitičari u Washingtonu odmah su, dakako, postavili pitanje kako to Trumpa namjerava zaštiti Kima od vlastitog naroda, no američki državni tajnik Mike Pompeo poslao je optimističnu poruku da će se sastanak održati jer “postoji zajedničko razumijevanje sadržaja onoga o čemu ćemo raspravljati”. Istodobno Trump je najavio da će Južna Koreja, Kina i Japan, u slučaju denuklearizacije, nagraditi Sjevernu Koreju obilatom financijskom i ekonomskom pomoći.