Uhićenja otvorila neka duboko problematična pitanja oko Ine. Prvo: kako nitko nije primijetio?

Kako je uopće moglo doći do ugovora koji je oštetio tu tvrtku za stotine milijuna kuna

26.08.2022., Zagreb - Pretres kuce Damira Skugora koji je uhicen u velikoj USKOK-ovoj akciji Photo: Jurica Galoic/PIXSELL
FOTO: Jurica Galoic/PIXSELL

USKOK i policija jutros su u velikoj akciji uhitili petero osoba, jer su navodno sumnjivim poslovanjem s prirodnim plinom oštetili INA-u za više stotina milijuna kuna. Sad se već zna, uhićeni su direktor INA-ine Službe za trgovinu plinom Damir Škugor, odvjetnik i čelnik HOK-a Josip Šurjak, poduzetnik Goran Husić, Škugorov otac te predsjednica uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije Marija Ratkić.

Iako imena uhićenih još nisu službeno potvrđena, policija je danas obavila pretrese kuća osumnjičenih, a mediji su snimili i kako policija Husića u lisicama izvodi iz njegovog doma. Neslužbeno se doznaje da je Škugor s tvrtkom Šurjaka i Husića sklopio, za INA-u nepovoljan ugovor o prodaji plinu prema kojem je ta tvrtka od INA-e kupovala plin po cijenama puno nižim od tržišne, a zatim su ga višestruko skuplje preprodavali strancima te tu zaradu podijelili.

Policija i USKOK kratko su se oglasili o akciji koju su proveli diljem zemlje, poručivši da osumnjičene terete da su u “zločinačkom udruženju” zlouporabili povjerenje u gospodarsko poslovanje te prali novac. Dodatne informacije i daljnje postupke policija i USKOK najavili su objaviti nakon završetka istrage i ispitivanja. Dok se čeka službena objava detalja, pojavila su se brojna pitanja oko cijelog slučaja na koja će se trebati odgovoriti. Neka su duboko problematična za tvrtku koja je još uvijek u 45-postotnom vlasništvu države.

Što su radili Uprava i NO INA-e?

Malverzacije s prodajom plina u INA-i navodno su tvrtki nanijele više stotina milijuna kuna štete tijekom protekle dvije godine, a kako su se pohvalili iz Ministarstva financija sumnju u problematično poslovanje prijavile su njihove službe. Naime, prema neslužbenim informacijama, cijelu akciju je potaknula pojava višemilijunsog iznosa – navodno Škugorovog dijela zarade nakon preprodaje plina – na računu umirovljenika, oca Damira Škugora.

Iz Ministarstva financija su izvijestili da je njihov Ured za sprječavanje pranja novca proveo analizu sumnjivih transakcija i sve proslijedio na daljnje postupanje USKOK-u, a zatim su taj Ured te Samostalni sektor za financijske istrage Porezne uprave sudjelovali u višemjesečnom financijskom istraživanju s PNUSKOK-om i USKOK-om nakon kojeg su USKOK-u podnijeli kaznene prijave.

Upravo ta činjenica otvara jedno veliko pitanje. Zašto Uprava i Nadzorni odbor INA-e, koji bi trebali nadgledati poslovanje, kompanije nisu uočili problematične transakcije zbog kojih su značajno oštećeni? Ako se utvrde neslužbene informacije da su malverzacije načinjene tijekom posljednje dvije godine, onda su se one događale dok je u Nadzornom odboru INA-e sjedio i aktualni ministar gospodarstva Davor Filipović.

Kako je moglo doći do ovakvog ugovora?

Iz INA-e su danas kratko priopćili da ne mogu komentirati policijske istrage koje su u tijeku. “U potpunosti surađujemo s istražiteljima kako bi se utvrdile sve činjenice vezane za ovaj slučaj”, poručili su iz te naftne kompanije.

Stoga ostaje neodgovoreno i pitanje kako je moguće da je u velikoj kompaniji poput INA-e došlo do sklapanja, za nju nepovoljnog ugovora, s tvrtkom koja je osnovana tek krajem 2019. godine. Kako pokazuju javno dostupni podaci, tvrtka Šurjaka i Husića OMS upravljanje, u 2020. godini nije imala nikakvih prihoda. Lani je, pak, prijavila prihod veći od 220 milijuna kuna.

Prema podacima u 2021. ta tvrtka nije povećavala niti smanjivala broj zaposlenih, a imaju samo jednog djelatnika. Na svojim stranicama tvrtka navodi da je usmjerena na trgovinu prirodnim plinom na području EU-a te da “zahvaljujući iskustvu pružamo pouzdanu opskrbu plinom malim i velikim industrijskim kupcima”.

Koja je uloga plinare iz Slavonije?

Među privedenima u današnjoj akciji navodno je i Marija Ratkić, predsjednica uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije. Radi se o tvrtki čiji je osnivač Vukovarsko-srijemska županija, a u čijem Nadzornom odboru sjedi uhićeni direktor INA-e Damir Škugor. Prema podacima u sudskom registru uz Županiju član društva u ovoj tvrtki je i Croplin d.o.o., čiji je vlasnik INA-a, a osoba ovlaštena za postupanje – Damir Škugor.

Za sada nema detalja kako su ta tvrtka i predsjednica njezine uprave povezani sa sumnjivim poslovanjem koje je nanijelo milijunsku štetu INA-i. No, s obzirom na to da se radi o operateru distribucijskog sustava za plin u Vukovarsko-srijemskoj županiji, te, kako sami navode, opskrbljivaču plina za Hrvatsku, nameće se pitanje jesu li na neki način oštećeni tamošnji stanovnici?

Pitanja oko poslovanja Plinare istočne Slavonije prije četiri mjeseca postavio je i nezavisni županijski vijećnik Nikola Kajkić, koji je, između ostalog, od tvrtke tražio odgovore na pitanja od koga i po kojoj cijeni nabavljaju plin, ali su mu odgovorili da su ti podaci poslovna tajna.

Postoji li poveznica s bivšim ministrom?

Uz sva ta pitanja nametnulo se i još jedno. Šef SDP-a Peđa Grbin javno se zapitao je li s današnjim uhićenjima zbog malverzacija s prodajom plina iz INA-e otkriven stvarni razlog zbog kojeg je nekadašnji ministar gospodarstva Tomislav Ćorić napustio Banske dvore.

Filipović je Ćorića zamijenio u četvrtom mjesecu usred najnovije rekonstrukcije Vlade. Do Ćorićevog odlaska je došlo nakon što je ministra, koji je sada viceguverner HNB-a, USKOK počeo istraživati jer ga je jedan od aktera u aferi Rimac, kao što je Telegram otkrio sredinom veljače, optužio za sudjelovanje u pogodovanju investitorima u vjetroelektranu Krš-Pađene.