Dekanica Filozofskog koju je Boras suspendirao gostovala je na HRT-u. Kaže da se radi o osobnoj vendeti

Još uvijek se čeka odluka Senata Sveučilišta koji bi trebao potvrditi ili odbiti suspenziju

FOTO: HRT

Suspendirana dekanica Filozofskog fakulteta Vesna Vlahović-Štetić večeras je gostovala u HRT-ovoj emisiji Tema dana. Trenutno se čeka odluka Senata Sveučilišta u Zagrebu koji bi trebao potvrditi ili odbiti odluku o njenoj suspenziji, a Vlahović-Štetić tvrdi da ako odluka bude potvrđena, to bio presedan.

Rektor Damir Boras je Vlahović-Štetić suspendirao nakon odluke Županijskog suda u radnom sporu prema kojoj je dekanica pravomoćno osuđena za mobing nad prorektorom Antom Čovićem, tada zaposlenikom Filozofskog fakulteta. Na njeno mjesto postavljen je Miljenko Šimpraga, s čime nisu bili zadovoljni zaposlenici i studenti Filozofskog fakulteta. Danas su Vladi i premijeru Andreju Plenkoviću uručili peticiju s više od 8000 potpisa s kojom traže neopozivu ostavku rektora Borasa.

Misli da se radi o osobnoj vendeti

Vlahović-Štetić je u emisiji ispričala kako misli da se radi o osobnoj vendeti, te o pokušaju destabilizacije Filozofskog fakulteta. “Ono što me najviše muči u cijeloj to priči je da vidim da je to pokušaj destabilizacije FF-a”, rekla je suspendirana dekanica. Nadodala je kako očekuje da će Senat dobiti 47 glasova za njenu smjenu, jer je kako kaže “uobičajeno da se glasa tako da se dignu ručice.”

“Nitko ništa ne propituje, nitko ništa se ne usuditi pitati ili ne želi pitati”, rekla je Vlahović-Štetić, dodavši da postoje ljudi koji će glasati drugačije – vijeća FPZG-a i ADU-a dale su upute svojim članovima da ne glasaju za njezinu smjenu. Istaknula je kako stvari na fakultetu idu u dobrom smjeru, te da problem nije u samom fakultetu.

Zakonski propisana procedura ne može biti mobing

Ispričala je kako je pokrenula postupak koji ju je dočekao kada je postala dekanica, a prijavu protiv Čovića aktualizirala je na zahtjev onih koji su je predali. Kaže kako je povjerenstvo zaključilo da ima primjedbe na napredovanje Čovića, a Matični odbor zaključio je da je povjerenstvo pogriješilo. Međutim, kako kaže Vlahović-Štetić, taj odbor je vodio profesor koji je pisao sve izvještaje po kojima je Čović napredovao. “Dakle, kadija te tuži, kadija ti sudi”, zaključuje Vlahović-Štetić.

Ističe kako zakonski propisana procedura ne može biti mobing. Vlahović-Štetić se također teretilo da je izjavila da nije pokrenuti doktorski studij bioetike, a ona ističe da svatko može provjeriti da tog studija zaista nema. Na koncu, za svoju smjenu krivi Borasa i Čovića. “To nije krivična presuda, nije kazneni sud, to je radni spor. Svaki dekan je izgubio barem jedan, a neki i puno više radnih sporova, i nitko ih za to nije smijenio”, kaže Vlahović-Štetić, te nadodaje kako je i sam Boras kao dekan Filozofskog fakulteta gubio radne sporove.