Dok u Hrvatskoj smišljaju kako spasiti plagijatore, na beogradskom sveučilištu ustraju: ministru su opet poništili doktorat

Sveučilište je ponovilo postupak nakon što je Upravni sud poništio istovjetnu odluku otprije dvije godine

FOTO: AFP/PIXSELL/Telegram ilustracija

Senat Sveučilišta u Beogradu na današnjoj je sjednici donio jednoglasnu odluku o poništenju doktorata aktualnom srbijanskom ministru financija Siniši Malom, javlja tako N1. Slučaj već godinama izaziva brojne prijepore u akademskoj i široj javnosti u Srbiji. U ranijim je postupcima već utvrđeno da je Mali plagirao dijelove svoje disertacije, a današnje poništenje zapravo je drugo po redu. Još je 12. prosinca 2019. Senat beogradskog sveučilišta poništio odluku o dodjeljivanju doktorata Malome, a Telegram je tada opširno sa sugovornicima iz Beograda popratio temu.

Međutim, odluku o poništenju doktorata Siniše Malog iz 2019. zbog proceduralnih je razloga poništio Upravni sud. Senat je danas u ponovljenom postupku jednoglasno izglasao poništenje doktorata ministra financija. Rektor beogradskog sveučilišta Vladan Đokić izjavio je kako su proceduralni razlozi, zbog kojih je poništena odluka otprije dvije godine, sada ispravljeni. “Došli smo do današnjeg dana kada se Senat ponovno na isti način izjasnio kao i prije dvije godine da se ta diploma zapravo oduzme”, poručio je. Tim će se slučajem, dodao je, dalje baviti samo u slučaju nekih novih sudskih odluka.

Rektor: Postoji mogućnost ponovne žalbe

Rekao je, znakovito, i da “vjerojatno postoji mogućnost da se Siniša Mali žali i na današnju odluku Upravnom sudu”. Ministar Mali svoj je doktorat obranio 2013. godine na Fakultetu organizacijskih znanosti. U postupku koji je uslijedio nakon obilnih sumnji u izvornost njegova doktorata, utvrđeno je da je Mali povrijedio Kodeks profesionalne etike “jer je u dijelu disertacije doslovno preuzimao tekstove odnosno cijele pasuse iz tekstova drugih autora, bez navođenja imena tih autora”.

Kako smo opširno pisali, Veliku ulogu u otkrivanju plagijata Siniše Malog odigrao je Raša Karapandža, profesor s adresom u njemačkom Wiesbadenu gdje radi kao šef katedre za financije na EBS Business School. Karapandža je još 2014., kada je Mali tek postao gradonačelnik Beograda, izradio detaljnu analizu njegova doktorata i prikazao kako “na gotovo svim stranicama disertacije postoji određeni postotak neoriginalnog teksta, a na više od jedne trećine stranica svoje doktorske teze gospodin Siniša Mali je prepisao čak 33 posto ili više teksta”.

Kulminacija nakon studentske blokade

Zbog inzistiranja na problematičnom doktoratu Malog, Karapandža je u srpskim režimskim medijima prozivan “liderom kampanje protiv Srba i države Srbije u svijetu”. Do kulminacije “slučaja Mali” konačno dolazi u rujnu 2019. kada studenti na 12 dana blokiraju Rektorat sa zahtjevom da se o slučaju što prije donese odluka na razini centralnih etičkih sveučilišnih tijela i da se preispita prethodna odluka etičkih tijela fakulteta na kojem je Mali doktorirao.

Naime, prethodno je Fakultet organizacijskih znanosti, na kojem je Mali obranio doktorat, utvrdio da nije riječ o plagijatu, već da se, objašnjavali su, u 16 posto rada mogu pronaći sličnosti s radovima drugih autora. U razgovoru za Telegram 2019., beogradski akademik Dušan Teodorović pojasnio je kako je velika grupa profesora s fakulteta na kojem je Mali branio svoju disertaciju, vršila opstrukciju, pisala neistinite izvještaje i glasala na znanstvenim vijećima da se ne radi o plagijatu.

Dapače, akademik nam je tada rekao da je “Aleksandar Vučić preko svojih poslušnika na Sveučilištu u Beogradu godinama uspijevao braniti svog ministra-plagijatora”. Važnu je ulogu tijekom 2019. na Sveučilištu u ovome slučaju odigrala i tadašnja rektorica Ivanka Popović. Kada se 2018. kandidirala za rektoricu, jedno od obećanja joj je bilo da će postupak oko doktorata Malog dovesti do kraja. Procedure je provela, no na ovogodišnjim rektorskim izborima kada se kandidirala za reizbor, izgubila je od izabranog rektora Đokića.

Zaslužna rektorica ostala bez drugog mandata

Iako je Senat svojim izjašnjavanjem predložio Popović kao kandidatkinju s najviše glasova, Savjet Sveučilišta u Beogradu izglasao je Đokića. U intervjuu za N1 televiziju krajem rujna 2021., na pitanje je li je ustrajanje na doktoratu Maloga koštalo drugog rektorskog mandata, Popović je izjavila: “Kad sam postala rektorica, rekla sam da će Sveučilište obavljati svoje dužnosti i tretirati sva neriješena pitanja i mi smo to uradili. Sveučilišna tijela i organi su odradili svoj posao.

Ja kao netko tko je bila predsjedavajuća Senata i koja je dužna poštovati sveučilišne propise, sam provela taj postupak uz suglasnost svih tih tijela, nekad su rezultati malo uznemirujući ili potresajući za javnost, ali to ne znači da Sveučilište ne treba raditi svoj posao. To je nešto što ne bi trebalo utjecati na bilo čiju budućnost, što se tiče karijere, ali u nekim instancama to i jeste slučaj”.