Donosimo sve nelogičnosti oko poništenja natječaja za poduzetnike u Petrinji. Ministarstvo se ozbiljno pogubilo

U dosad neviđenoj situaciju, ministarstvo Nataše Tramišak komuniciralo je krajnje neuvjerljivo i kontradiktorno

Dosad neviđena situacija u kojoj je natječaj za dodjelu EU sredstava petrinjskim poduzetnicima poništen nakon što su već obaviješteni da su dobili novac, duboko je uzdrmao stručne krugove koji se godinama bave EU projektima. Situaciju o kojoj je jučer izvijestio Telegram navode kao presedan bez premca u ovom području. Presedan koji, kažu, baca neviđeno lošu sliku i poštenu dozu nepovjerenja u hrvatski sustav dodjele EU sredstva. Uz sve to, objašnjenja resornog Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU (MRRFEU) o poništenju natječaja krajnje su neuvjerljiva i kontradiktorna.

Natječaj je poništen radi procjene prema kojoj Petrinjci neće na vrijeme, do 31. prosinca 2023., stići potrošiti gotovo 16 milijuna kuna iz natječaja. Bilo je to prvo objašnjenje za ovaj potez. Međutim, kada smo krenuli postavljati pitanja i detaljno propitivati prijepornu odluku resorne ministrice Nataše Tramišak, odgovori iz njenog ministarstva počeli su se kositi s prvim službenim objašnjenjem koje su u ponedjeljak objavili na svojim web stranicama. U nastavku donosimo sve nelogičnosti u komunikaciji MRRFEU oko poništenja natječaja za petrinjske poduzetnike.

1. Rok ili najbrži prst?

U prvom objašnjenju objavljenom u ponedjeljak, MRRFEU je navelo da poništavaju natječaj jer su zaključili da petrinjski poduzetnici neće stići provesti svoje projekte i potrošiti novac do krajnjega roka, odnosno do 31. prosinca 2023. To su zaključili, naveli su dalje iz Ministarstva, s obzirom na to da slični projekti u gradu Petrinji ugovoreni tijekom 2019. još uvijek nisu završeni.

Međutim, u odgovorima za Telegram, iz Ministarstva su okrenuli ploču, uopće ne spominjući problematičan rok i navodnu petrinjsku sporost. Objasnili su nam da je Tramišak sve poništila jer je natječaj omaškom ministarstva kojem je na čelu proveden metodom “najbržeg prsta” pa je financiranje dobilo 16 najbrže prijavljenih poduzetnika. Metodu najbržeg prsta, kazali su nam, ne smatraju dovoljno transparentnom jer nemaju svi poduzetnici jednaku šansu.

2. Povećanje alokacije

Još se jedna stvar iz njihovog odgovora Telegramu kosi sa službeno deklariranim razlozima poništenja poduzetničkog natječaja. Naime, poručili su nam da su za ovaj natječaj, inače težak 15.707.000 kuna, tražili povećanje alokacije još u siječnju.

Prema tom odgovoru, još su u siječnju tražili povećanje ukupnih sredstava za natječaj kojega će dva mjeseca kasnije poništiti s objašnjenjem da poduzetnici neće stići potrošiti 15.707.000 kuna. Kako su onda trebali stići potrošiti neki veći iznos? Što nas dovodi do trećeg prijepora.

3. Novi natječaj

U plot twistu kojega nam je obznanilo Ministarstvo u odgovorima, natječaj je privremeno poništen jer namjeravaju raspisati novi koji neće biti proveden najbržim prstom i koji bi, nakon konsolidacije s Vladom i Ministarstvom financija, trebao težiti znatno više. Dodatnih 100 milijuna kuna.

Pa će sad petrinjski poduzetnici, za koje je prvo deklarirano da neće stići potrošiti 16 milijuna kuna do isteka 2023., s novim natječajem imati 116 milijuna kuna koje će trebati potrošiti do istoga roka.

4. Odakle novac?

Odakle će se financirati znatno izdašniji natječaj za poduzetnike? U službenoj objavi na web stranicama, o tome iz Ministarstva nisu ništa eksplicitno rekli, već su samo napisali da se u sljedećoj EU financijskoj perspektivi od 2021. do 2027. “planira izdašna financijska omotnica namijenjena poduzetnicima”. Nisu niti spominjali mogućnost promptnog novog natječaja.

U odgovorima Telegramu, iz Ministarstva Nataše Tramišak eksplicitno su pak poručili da će novi natječaj biti raspisan iz aktualnog Operativnog programa koji je vezan za razdoblje 2014.-2020. i iz kojega još povlačimo novac. Natječaj će biti raspisan, kazali su, čim Vlada i Ministarstvo financija odobre povećanje ukupnih sredstava natječaja, a tvrde i da će poduzetnici imati olakšane kriterije provedbe svojih projekata s rokom provedbe od 12 mjeseci.

Petrinjski poduzetnici do tog će novca još pričekati s obzirom na to koliko vremena treba da se novi natječaj provede. Na primjer, za upravo poništeni trebala su otprilike četiri mjeseca od raspisivanja do donošenja odluka o financiranju poduzetničkih projekata.