Vlada tvrdi da podržava petrinjske poduzetnike, dala im EU potpore pa ih naprasno oduzela. Objašnjenje je suludo

Petrinjski poduzetnici dobili su potpisane odluke ministrice da će dobiti novac. U ponedjeljak su saznali da se netko s njima jako loše šali

Ministrica snimljena u svom uredu
FOTO: Vjekoslav Skledar

Ništa od već dodijeljenih gotovo 16 milijuna kuna za poduzetnike u Petrinji i njihove projekte. Barem zasad. Tako proizlazi iz iznenadnog i neočekivanog poništenja natječaja za “Razvoj poduzetništva u gradu Petrinji” koji je još krajem listopada 2021. raspisalo Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU (MRRFEU). U posve bizarnoj situaciji, pojedini su poduzetnici nedavno obaviješteni da su njihovi projekti odabrani za financiranje, da bi u ponedjeljak Ministarstvo Nataše Tramišak naprasno poništilo cijeli natječaj težak 15.707.000 kuna.

Razlozi poništenja variraju od mjesta do mjesta na kojem ih Ministarstvo deklarira, što ovu priču čini još bizarnijom. Dok na webu tvrde da je sve poništeno jer Petrinjci ne bi stigli potrošiti EU novac do prosinca 2023. – kada je krajnji rok za njegovo trošenje – u odgovorima Telegramu nude posve druge, šarolike razloge. Jedan od njih je i, ozbiljni su, omaška koju su napravili dok su raspisivali natječaj.

Sve ovo ne bi bilo ni izbliza toliko problematično da petrinjski poduzetnici, obaviješteni da će njihovi projekti biti financirani, već nisu uplatili pologe za nužnu opremu koju su namjeravali financirati novcem iz natječaja. MRRFEU sada najavljuje skori novi natječaj u puno većem ukupnom iznosu, stručnjaci za EU fondove ukazuju na nedopustiv presedan, a ova priča bilježi još jedan primjer sirotog hrvatskog baratanja EU novcem.

Ministarstvo, objašnjenje prvo

Prvo je u ponedjeljak, 14. ožujka, Ministarstvo na svojim web stranicama izvijestilo o poništenju natječaja zbog, kako su napisali, “potrebe za sveobuhvatnom konsolidacijom raspoloživih sredstava” unutar programa EU fonda iz kojeg se financira natječaj za petrinjske poduzetnike. Zaključili su, i tako javno napisali, da Petrinjci neće stići završiti svoje projekte i potrošiti EU novac do krajnjeg roka, 31. prosinca 2023.

Dapače, iz resora ministrice Tramišak samouvjereno na webu pišu kako je “neizvršivost projekata u okviru ovog Poziva predvidljiva i realna” pa su, eto, i zbog toga odlučili poništiti natječaj kako u konačnici “ne bi došlo do ugroze državnog proračuna”. Cjelovito objašnjenje, i dalje javno dostupno, ovom prilikom prilažemo u tekstu jer će ga čitateljima biti zgodno usporediti s onim što je uslijedilo u Telegramovom dopisivanju s Ministarstvom fondova EU.

Isto ministarstvo, objašnjenje drugo

Ljudi koji su godinama u poslu s EU fondovima, ovaj slučaj – u kojemu su odabrani poduzetnici već dobili odluke o financiranju, a onda je sve poništeno – ističu kao presedan. Zato smo tražili dodatno objašnjenje poništenja natječaja za poduzetnike iz demografski ionako devastiranog kraja. I onda je krenuo šou. Nasuprot objašnjenjima objavljenim na webu, iz MRRFEU su za Telegram ponudili posve drukčije razloge, nigdje ne spominjući svoju tezu da Petrinjci neće stići potrošiti novac s istekom 2023.

Ukratko, kazali su nam kako su nesretni zbog činjenice da se natječaj, zbog velikog interesa prijavitelja, pretvorio u natječaj “najbržim prstom” te da je cijela alokacija od gotovo 16 milijuna kuna otišla u samo dvije sekunde na prvih 16 prijavitelja koji su bili najbrži. Ukupno su na natječaj pristigle 124 prijave u vrijednosti preko 100 milijuna kuna. Zanimale su nas dvije stvari; kako se natječaj u hodu pretvorio u “najbrži prst” i zašto nisu evaluirani svi prijavljeni projekti.

Njihovo objašnjenje govori sve o hrvatskom odnosu prema kompleksnom mehanizmu baratanja EU sredstvima: tvrde da je greškom njihove Uprave za potpomognuta područja natječaj raspisan kao trajno otvoreni poziv iz kojega se novac crpi do iskorištenja cjelovitog iznosa. U ovom se slučaju, eto, cjelovit iznos brzo iskoristio zbog povećanog interesa poduzetnika, a nakon što je Tramišak dobila informaciju iz grešne Uprave da nije odrađena evaluacija sve 124 pristigle prijave – već da je novac podijeljen najbržima – odlučila je poništiti natječaj.

Ide novi, teži natječaj

Drugim riječima, Ministarstvo zaduženo za procese podjele EU novca, zeznulo je cijeli natječaj, a resorna ministrica informaciju o greški – tako ispada – dobila je nakon što je ljudima već dostavila vlastoručno potpisane odluke da će dobiti novac. Interesirali smo se kod Ministarstva i o tome koje su još natječaje poništili zbog konsolidacije, s obzirom na objašnjenje koje su dali na webu da je petrinjski natječaj poništen i zbog konsolidacije sredstava u EU programu. Odgovor: niti jedan, osim baš ovoga.

Plan je Nataše Tramišak sada od Ministarstva financija i Vlade tražiti veću alokaciju za natječaj za Petrinjce, koji će ponoviti. Uz ovih 16 milijuna kuna, namjeravaju tražiti dodatnih 100 milijuna kako bi se mogli, kažu, financirati svi uspješno ocijenjeni projekti koji će se prijaviti na novi natječaj. U novom će natječaju, najavljuju, pregledati sve pristigle prijave, ne samo one najbrže prijavljene. Raspisat će ga, kažu, čim dobiju odobrenje za povećanje alokacije od Vlade.

On je, dodaju, u pripremi i “rok za provedbu projekata bit će 12 mjeseci s olakšanim kriterijima provedbe”. Ne govore nam ovdje ništa o službeno deklariranoj nemogućnosti Petrinjaca da provedu svoje projekte do krajnjeg roka, o kojoj su pisali na svom webu. U odgovoru nam, jasno, ne govore ništa niti o dugotrajnom procesu raspisivanja novog natječaja, prijave i odlučivanja o dodjeli novih sredstava, no upućeni u temu znaju da je dug put do novoizabranih projekata i njihovog financiranja.

Pet mjeseci sve je bilo OK

Kada smo finalno pitali MRRFEU zašto ljudima jednostavno nisu podijelili novac i zatim raspisali još jedan natječaj s novim iznosom koji traže od Vlade i Zdravka Marića, odgovorili su nam samo da “metodologija najbržeg prsta nije dovoljno transparentna”. Neizostavno se nameću dva pitanja. Prvo, kako je moguće da punih pet mjeseci – od sredine listopada kada je natječaj raspisan do ovoga ponedjeljka i poništenja – nitko nije primijetio niti ukazao ni na kakvu manjkavost. Drugo, kako je moguće da Tramišak nije znala kakve odluke vlastoručno potpisuje ljudima.

Sve ovo, govore nam stručnjaci koji se godinama bave fondovima EU, baca neviđeno lošu sliku na postupke dodjele EU sredstva. Ako ovakav presedan prođe, kažu nam, tko će prijaviteljima na EU projekte ikada više moći garantirati da – nakon što dobiju odluku o financiranju – nekome neće pasti na pamet javiti im da je sve bila jako loša šala. Koliko se nepovjerenja već sada pojavilo zbog ovakvog postupka Ministarstva, govori i to što su se u tim krugovima počeli pitati je li možda natječaj poništen jer na njemu sredstva nisu dodijeljena nekome bliskome vladajućoj stranci.