Dronovi postaju sve popularnije oružje terorističkih skupina poput ISIS-a. I to je stvarno dosta zeznuto

Jeftini su, višenamjenski i teško se protiv njih boriti

FOTO: YouTube

Mali dron diže se u zrak. Operator provjerava svoju ptičju perspektivu na ekranu i šalje dron na zujanje po gradu. Ova bi se scena mogla dogoditi bilo gdje u svijetu. Globalno tržište letećih mašina s malim kamerama poraslo je s nekoliko tisuća godišnje u 2010. na više milijuna. No, na mjestima poput Iraka, dronovi su postali oružje u ratu, piše BBC.

Takozvana Islamska država počela je koristiti dronove 2014. godine. Iz početka su ih koristili za snimanje propagandnih videa iz zraka. Nakon toga su krenuli izviđati. Snimka sirijske vojske dronom objavljena je neposredno prije nego što je baza napadnuta s više bombaških samoubilačkih napada na slabim točkama, sugerirajući da je dron bio u misiji nadzora.

Ubojito oružje

Druge dronove ISIS je koristio kako bi vodio oklopne kamione-bombe do meta u realnom vremenu. Prema američkim vojnim izvorima, piše BBC, ISIS sada koristi dronove u Mosulu kako bi pratili gdje padaju granate i prilagodili svoje ciljeve. Islamska država nije jedina koja koristi dronove. Nekoliko grupa u Siriji i Iraku se koriste njima, poput Hezbolaha. Čak su i jedinice iračke vojske rasporedile dronove u bitci za Mosul, kako bi uočavali auto-bombe i provodili taktička izviđanja.

Danas takvi dronovi vrijede možda i više od špijuna. ISIS je počeo pretvarati jeftine dronove u navođene projektile, stavljajući na njih eksploziv. Do sada je bilo nekoliko žrtava, no ovo je nisko leteće oružje rastući problem. Uz to, svjetske vojske teško idu u korak s time. Kako bi zadržali prednost u odnosu na lako nabavljive komercijalne strojeve, vojske će morati promijeniti način na koji se opremaju.

Teško ih je oboriti

Dronovi za širu proizvodnju su atraktivni jer pružaju jeftin alat za pogled u daljinu ili pogled iz bliza na udaljeni objekt bez izlaganja. Vojske imaju svoje taktičke dronove, no oni su rijetki i skupi. Mali dron britanske vojske Black Hornet košta oko 100.000 dolara svaki. Obični dronovi iz šire proizvodnje poput popularnog DJI Phantom, koji može letjeti do pola sada i poslati natrag videozapise oštre razlučivosti od preko 3 kilometara daljine mogu se kupiti online za manje od tisuću dolara.

Teži dio je te dronove naoružati. To zahtjeva neke tehničke vještine, ali i to se može napraviti s jeftinim dodacima koji takvu spravu čine eksplozivnom.

Dronove je teško i oboriti, tako da se rade nova oružja koja će to pokušati napraviti. Američka vojska nedavno je objavila video vojnika koji koriste uređaj poput puške s sa TV antenom protiv dronova u vježbi. To je Battelle Dron Defender koji ispaljuje radio valove kako bi pokvario vezu drona s operatorom i njegov GPS. Video prikazuje kako se dron gasi i automatski slijeće. Istražuju se i druge opcije, poput mreže i gumene lopte.

Proizvođači pokušavaju promijeniti zlouptrebu

Proizvođači dronova pokušavaju spriječiti zlouporabu svojih proizvoda ugradnjom softverskih ograničenja koja sprječavaju da njihovi dronovi lete u zabranjenim područjima kao što su zračne luke. Takva tehnika može spriječiti amatere, ali ju je isto tako lako onemogućiti.

Prijetnja od malih dronova iz šire prodaje je limitirana njihovom malom nosivosti, pa tako ambiciozne militantne grupe ciljaju na nešto veće. U valječi ove godine, istražitelji Conflict Armament Researcha su zaplijenili ISIS-ovu radionicu u Ramadiju gdje su rađeni dronovi. Istražitelji su pronašli nedovršene konstrukcije zračnih letjelica i krila izrađenih od drveta i stiropora uz neku elektroniku poput kontrolnih kamera i žiroskopa.